Üst
 

YOZGAT’I KEŞFE ÇIK

İç Anadolu’nun duygu ve tarih yüklü şehri Yozgat Anadolu insanının misafirperver özelliğini sergileyen güzel illerimizden birisi. Yemekleri, kendine has doğası ve lezzetleri ile burası gezi düzenleyebileceğiniz yerler arasında. Burası Türkiye’nin tam ortasında yer alıyor desek yanlış söylemiş olmayız. Sessizliği ve dinginliği sevenler için oldukça ideal olan Yozgat’da pek yüksek binalar olmadığı için insanı sıkmıyor.

resim-1

Köy yaşamı sevenler için oldukça güzel ve yaşanacak köyler var. Yozgat insanı candan, yüzü gülen ve samimi insanlardan oluşuyor. Yozgat şehrinde bir yandan modern hayat yaşanırken diğer yandan da klasik hayat yaşanabilir. Ülkemizdeki güzellikleri görmeden başka bir plan yapmayın. Yozgat’ı gezmediyseniz buranın güzelliklerini birlikte gezelim.

resim-2

Yozgat Saat Kulesi

Şehir merkezinde bulunan bu kule şehre ayrı bir hava katmış. Genelde bu saat kulesinin altı, burada buluşma mekanı olarak da belirleniyor. 1908 yılında yapılmış olan kule, o dönemde belediye başkanı olan Tevfikzade Ahmet Bey tarafından yaptırılmış. Kule içerisinde bulunan merdivenler vasıtasıyla yukarıya çıkılabiliyor. Kulenin pencereleri var ve en üst kısmı balkonla çevrili.

42303176

Basilica Therma

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde yapılmış olan Arkeolojik kazılar neticesinde, Anadolu’da yapılmış olan ilk tedavi merkezi gün yüzüne çıkmış. Bulunan kalıntı tarihin en önemli eserlerinden birisi olarak nitelendiriliyor. Bu yapı Roma İmparatorluğu tarafından yapılmış ve mimari görüntüsü oldukça etkileyici.

resim-4

Çapanoğlu Camii

1779 yılında yapılmış olan cami gerek mimari yapısı, gerekse meydanı ile medeniyetlere ev sahipliği yapmış ibadet mekanı ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. Caminin ilk kısmı Çapanoğlu Ahmet Paşa’nın oğlu Mustafa bey tarafından, ikinci kısmı ise Mustafa beyin kardeşi Süleyman tarafından yaptırılıyor. Çapanoğlu Camii, Osmanlı’nın Avrupa kültüründen etkilenerek yaptırdığı ilk eserlerden.

resim-5

Akdağmadeni Ormanları

Yozgat’ın Akdağmaden’i ilçesinde bulunan ormanlar, Yozgat’ın ciğerleri durumunda. Yozgat’ın doğal güzelliklerini yansıtan Orman bahar ve yaz aylarında çok hareketli. Şehirden kaçıp dinlenmek isteyen ve ailesi ile hoş vakit geçirmek isteyenler burayı tercih ediyorlar. Burası havasının temizliği ve buz gibi suları ile değil, doğal hayatın korunması ile de bilinir. Ormanda Çam ve Meşe ağaçları başta olmak üzere birçok ağaç ve bitki türüne rastlamak mümkün. Buraya geldiğinizde yürüyüş yapabilir ve kuşların cıvıltısını dinleyerek ve temiz havasını içinize çekerek dinlenebilirsiniz.

resim-6

Behramşah Kalesi

Yozgat’ın pek fazla tanıtımı olmadığı için insanlar tarafından tarihi ve doğal güzellikleri pek bilinmiyor. Aslına bakarsanız Ülkemizde saklı kalmış ve çok az kişi tarafından bilinen birçok güzellik var. Yüksek bir tepe üzerine kurulmuş olan kale Akdağmadeni Muşalikalesi köyüne çok yakın. Gıyaseddin Keykavus emirlerinden Necmed-din Bahramşah-ı Candan’a ait olan kalenin yapımında kesme taş ve moloz kullanılmış. Kalenin yapımı XIII. Yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin ediliyor. Kale yıllara meydan okurcasına günümüze kadar ulaşmayı başarmış.

resim-7

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

İnsan etkisiyle meydana gelmiş olan ve step içerisinde yer alan sayısı sınırlı olan kalıntı ormanlardan biri. Şehir merkezine yaklaşık 3 km mesafede bulunan milli park dağların arasında bulunan ağaçları ve suyu ile insanı adeta ruhunu dinlendiriyor. 265 hektarlık çam ormanına sahip olan ve yüksekliği 1350 metre olan arazı tepelerden, sırtlardan ve vadilerden oluşuyor. Bölge 1958 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Milli Park olarak ilan edilmiş. Buraya geldiğinizde dinlenebileceğiniz ve buranın tadını çıkarmak için kalabileceğiniz bir de otel mevcut.

resim-8

Karabıyık Köprüsü

1516 tarihinde Yavuz Sultan Selim tarafından yapılmış olan köprü, Kaynak suyu üzerine kurulmuş ve kitabesi günümüze kadar ulaşmış. Köprü yapımında kesme taşlar kullanılmış. Köprü uzunluğu 54 metre genişliği ise 4.50 metre. Buraya geldiğinizde bu köprüyü ziyaret ederek burada hoş vakitler geçirebilirsiniz.

resim-9

Saraykent Kaplıcaları

Yozgat merkeze 71 km mesafede olan kaplıca, şifalı suları ile nam salmış. Birçok hastalığa iyi gelen, özellikle romatizma, kırık-çıkık, nevrit hastalıklarının tedavisinde kullanılan kaplıcaya, her yıl yüzlerce ziyaretçi geliyor. Burada bulunan suyun sıcaklığı 74 dereceye kadar çıkabiliyor. Kaplıca suyunda sodyum klorür, sodyum bikarbonat ve kalsiyum sülfat bulunuyor. Bölgede hem kaplıcasından istifade edebileceğiniz, hemde konaklayabileceğiniz oteller bulmanız mümkün.

resim-10

Yozgat Müzesi

1871 yılında yapılan tarihi Nizamoğlu Konağı günümüzde müze olarak kullanılıyor. Yozgat Merkezde bulunan müze geçmişte sanat okulu ve tekel deposu olarak kullanılmış. 1985 yılında ise müze olarak kullanılması kararlaştırılmış. Geçmişten günümüze ışık tutan müzeyi ziyaret ederek güzel vakitler geçirebilirsiniz.

,resim-11

Ne Yenilir?

Yozgat denilince ilk akla gelen ve bölgede meşhur olan yemeklerden birisi Testi Kebabı. Bölgede Desti Kebabı olarak da bilinen yemek testi içine kuşbaşı etlerin eklenmesiyle yapılan bir yemek türü ve sonunda testi kırılarak yemek servis ediliyor.

resim-11

Bir diğer tadabileceğiniz lezzet ise Yozgat Böreği. Ispanak veya pastırma ile yapılan börek burada çok popüler.

resim-12

Parmak Çörek de Yozgat’da sıklıkla tüketilen bir yiyecek türü. Genelde kahvaltıların vazgeçilmezi. Aslında ekmek boyutunda olan üzerinde ince çizikler bulunan ve taş fırında pişirilen Yozgat Çöreği tadılması gereken lezzetler arasında.Yozgat’a geldiğinizde dilerseniz yöresel lezzetlerden Bulama Çorbası, Arabaşı, Mayalı Bazlama, Altüst Böreği, Pezzik Cacığı, Çiğdem Pilavı, Çapçup Mantı ve Düğürcük Çorbasının da tadına bakabilirsiniz.

resim-13

Nasıl Gidilir?

Yozgat’da havaalanı olmadığı için, en yakın şehirlerde bulunan havaalanlarından birine inerek, oradan araçla Yozgat’a ulaşabiliyorsunuz. Yozgat’la sınır olan Kayseri’ye uçak seyahatinden sonra araç kiralayarak, 2 saatlik bir araç yolculuğu ile Yozgat’a ulaşabilirsiniz.

http://www.geziko.com/blog/yozgati-kesfe-cik/

You don't have permission to register
X