Üst
 

YEŞİLİN HER TONUYLA RİZE

Yeşilinin yüzlerce farklı tonunu görebileceğiniz Rize, havasının temizliği ve yemeklerinin güzelliği ile bambaşka bir yer. Özellikle yayla turizminin en önemli yerlerinden olan ve doğası ile insanı adeta yenileyen bu şehir, Karadeniz’in en önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor. Özellikle bahar ve yaz aylarının gelişi ile burada eşşiz doğal güzellikleri görme şansınız var. Kış aylarında bolca yağış alan ve yaz ayında belirli aralıklarla devam eden yağışlar, burada bulunan bitki ve ağaçların renklerinin daha canlı olmasını sağlıyor.

resim 1

Doğayla baş başa kalmak ve huzurlu bir tatil isteyenler için Rize’yi gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın. Rize’de bulunan tarihi eserler, köprüler, camiler doğayla bütünleşerek inşa edilmiş. Karadeniz insanın sempatikliğini ve sıcaklığını Rize’de fazlasıyla yaşayacaksınız. Rize’nin doğal ve tarihi güzelliklerine birlikte yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Haydi o zaman şimdi Rize’ye gidiyoruz.

resim 2

Fırtına Deresi

Doğa tutkunuz varsa ve adrenalin yaşamak istiyorsanız burası tam size göre bir yer. Fırtına Deresi Ardeşen’e 2 km uzaklıkta bulunuyor. Burası çok hırçın bir dere ve yaklaşık 57 km uzunluğa sahip. Su sporlarına merak salan, özellikle rafting yapmak isteyen kişilerin buraya uğramasını tavsiye ediyorum.

resim 3

Burası çok yağış alan bir bölge olduğu için, özellikle yağışlı günlerde buraya gelmemenizi tavsiye ediyorum. Fırtına deresi en sonunda  Karadeniz’e dökülüyor. Dolayısı ile dökülmeden önce parkuru tamamlamanız gerekiyor. Bunun için bölgede bulunan ve rafting yapanlardan bilgi alabilirsiniz.

resim 4

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Meşhur Ayder Yaylası’nı duymayanınız herhalde yoktur. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Kaçkar Dağları Milli Parkı, Ayder Yaylası sınırları içerisinde yer alıyor. Milli Parkın en büyük özelliği ise dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapması ve korumaya alınmış olması. Burası 1994 tarihinde Milli Park ilan edilmiş. Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde yaban hayatı korunduğu için geyik, yaban keçisi, domuz, çakal, ayı ve buna benzer bir çok hayvan yaşamakta. Dağın çevresinde yemyeşil çayırları, harika gölleri, ve muhteşem ağaçları görebilirsiniz.

resim 5

Gelintülü Şelalesi

Tabiatın en güzel nimetlerinden olan, muhteşem doğanın içerisinde akan ve insanı dinlendiren su sesi ile Gelintülü Şelalesi bir başka güzel görünüyor. Buraya ilkbahar ve yaz aylarında geldiğinizde, seyrine doyamıyorsunuz. Buraya Gelintülü Şelalesi denmesinin sebebi ise şelale akarken gelin duvağına benzemesi. Kaçkar Dağları’nın eteğinde bulunan şelaleyi ziyaret etmeden Rize’den ayrılmayın.

resim 7

Şenyuva Köprüsü

Tarih ile doğayı buluşturan ve müthiş bir uyum içerisinde olan Rize, görülmeye değer illerimiz arasında ilk sıraları çekiyor. Şenyuva Köprüsü Çamlıhemşin’de fırtına deresinin üzerine inşa edilmiş bölgenin en eski köprüleri arasında yer alıyor. Köprünün toplam uzunluğu yaklaşık 40 metre. Yöre halkından aldığım bilgiye göre köprünün kitabesi 1946 yılında şiddetli oluşan selde kaybolmuş. Kitabede yazan yapım tarihinin 1699 olduğu buradakiler tarafından söyleniyor. Doğayla bütünleşen Şenyuva Köprüsü’nü ziyaret edip, üzerinden harika manzarasını izleyebilir ve unutulmaz karelerle anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

resim 8

Ayder Yaylası Ve Kaplıcaları

Ülkemizin önemli yayla turizm merkezlerinden birisi olan Ayder Yaylası; doğası, serinliği ve tertemiz havası ile insanı dinlendiriyor. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bu yer, kayın ve ladin ormanları ile kaplı ve yeşilin yeri bir halı gibi kapladığı muazzam güzelliklerden.

yay

Ayder Yaylası’nda bölge halkı tarafından bilinen ve 2005 yılında sağlık merkezine dönüştürülen Ayder Kaplıcaları, şifalı suları ile herkesin ziyaret ettiği bir yer haline geldi. Yeşillikler içinde şifa bulmak, tertemiz havası ile dinlenmek isteyenler için tavsiye edebileceğim bir yer.

resim 10

Kavrun Yaylası

Burası 2240 metre yüksekliğe sahip Rize’nin en büyük yaylası durumunda. Kaçkar Dağları’nın eteklerinde bulunması ve araba ile çıkılabilmesi, burayı yayla turizmi için ilk sıralara taşıyor. Yaylada konaklayabileceğiniz doğal yapıya uygun olan evler de bulunuyor. Kavrun Yaylası’nı ziyaret etmek için en iyi tarihler Ağustos ve Eylül ayları. Yaylada Eylül ayı başında Vartevor şenliği yapılıyor. Buraya gelmek için Eylül ayını tercih edebilirsiniz.  Burada kaldığınızda ve sabah evinizin kapısını açıp mis gibi havayı içinize çektiğinizde, kendinizi çok dinlenmiş hissedeceksiniz.

resim 11

Çağrankaya Yaylası

Rize Karadeniz’in ve ülkemizin cenet şehirlerinden adeta. Ülkemizde yayla turizminin önemli bir kısmı Rize’de bulunuyor. Çağrankaya Yaylası Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunuyor. Kış aylarında kar yağışı fazla olduğu için yaz mevsiminde buraya ziyareti tavsiye ediyorum.Çağrankaya Yaylası’na belli zamanlarda sis çöktüğünde çok güzel kartpostalık bir görüntüye sahip oluyor.

resim 12

Rize Kalesi

Şehir merkezinin güneybatısına kurulana Rize Kalesi, iç Kale ve aşağı kale olarak iki bölüm şeklinde inşa edilmiş. Yerleşimin yoğunluğu nedeniyle Aşağı kale tahribata uğratılmış ve yok olmuş. Harika Vadiler arasında bulunan Rize Kalesi oldukça görkemli görünüyor. Rize Kale’si tarihi ile ilgili net bir bilgi olmamakla birlikte, Trabzon kalesi ile benzerlik gösterdiği için 1297-1330 yılları arasında Bizans İmparatoru  Alexios tarafından yapıldığına inanılıyor.

resim 13

Büyük Gülbahar Sultan Camii

Rize merkezde bulunan cami, adını içinde bulunduğu mahallenin isminden alıyor. Caminin hangi yıl yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Burası şehrin en eski ibadet merkezlerinden ve tarihte birkaç kez yıkılıp yapıldığı söyleniyor. Dikdörtgen bir şekle sahip olan olan bu cami, orijinal yapısını kaybetmeden günümüze kadar gelmiş.

resim 14

Ne Yenilir?

Rize kuru fasulyesinin namını duymayan yoktur. Rize’ye geldiğinizde en iyi kuru fasulye, pilav, sütlaç ve meşhur rize kavurmasını lale lokantasında yiyebilirsiniz.

resim 15

Yemeklerinizi yedikten sonra çayın memleketi olan Rize’de birde çay içtiğinizde deymeyin keyfinize. Malum, Rize deniz kenarında olduğu için balıkçılık da burada oldukça yaygın.  Rize’de balık yemek istiyorsanız Şelale Balık Restoran’ına uğrayabilirsiniz. Burada balığın her çeşidini güzel yapıyorlar. Fakat benim size tavsiyem mezgit yemeniz. Yanında soğanı, mısır ekmeği ve muhlaması ile burası gerçekten çok güzel bir mekan.

resim 16

Rize’de birbirinden lezzetli yöresel yemeklerin tadına bakmak istiyorsanız, Sini Yöresel Yemek ve kahvaltı yerini ziyaret edin. Burada turşu kavurması, kara lahana sarması, su böreği, tereyağında pişmiş alabalığın ve yemekten sonra harika fındıklı baklavanın tadına bakabilirsiniz.

resim 17

Nasıl Gidilir?

Rize’ye karayolu ile ulaşabileceğiniz gibi, havayolunu da tercih edebilirsiniz. Rize dağlık ve engebeli bir yapıya sahip olduğu için buraya henüz bir havaalanı kurulmamış. Rize’ye ulaşmak için en yakın havaalanı olan Trabzon havaalanına inerek 70 km süren bir yolculuk ile Rize’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Rize’yi  detaylı gezmek isterseniz, havaalanından araç kiralayabilirsiniz.

http://www.geziko.com/blog/yesilin-her-tonuyla-rize/

You don't have permission to register
X