Üst
 
Ankara çıkışlı günübirlik ve konaklamalı doğa ve kültür turları / BLOG  / Yaratıcılıkta Hostel Filmini Sollayacak Dünyanın En İlginç 10 Hosteli

Yaratıcılıkta Hostel Filmini Sollayacak Dünyanın En İlginç 10 Hosteli

Geceleri kabusumuz olan, asla annemin evinden ayrılmayacağım dedirten o filmi hatırlıyor musunuz? Ebeveynlere izletilmemesi gereken bir başyapıt, seyahatlerin felaket tellalı: HOSTEL

hostel

Mutluyum ki artık kafalardaki hostel algısı tamamen değişti. Hosteller ekonomik tatilci gençlerin, özgür ruhların, sosyalleşmeyi seven, kalacağı yerde konfordan ziyade keyif arayanların tercihi oldu hep. Seyahat etmenin o kadar da pahalı olmadığını anlayan bir nesil hostelleri seçtikçe bu sektör büyüdü, doğası gereği de yaratıcı şekilde çeşitlendi. Uzun süredir seyahat ediyorum, çok nadir hostel dışında seçenekleri değerlendiriyorum. Toplu bir şekilde uyumak sizi bozmuyorsa arkadaşlarınızla kocaman bir evde kalmaktan çok da büyük farkı yok aslında. Hatta artık çoğu havuzlu, barlı, çeşitli masa oyunları ile dolu. Sıkılırsanız kütüphanesinden kitap alıp okuyacağınız, DVD izleyebileceğiniz, masa oyunları oynayabileceğiniz, havuza atlama yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz, insanlarla kaynaşabileceğiniz bir wonderland! Tamam tamam abarttım biraz, konforsuzu, kirlisi, soğuğu da yok değil. Ama kullanıcı puanı yüksek olan yerleri seçtikçe çok da bir sorun yaşamıyorsunuz. Bir hostelin çevresine sosyal ve kültürel birçok faydası bile oluyor, bu yazıda Türkiye’den bir örnek ile konuya değinmiştik.

Bunca farklı hostel seçeneği arasinda bazıları var ki daha neler dedirtiyor. Eğer kullanıcı yorumlarında yaratıcılık bölümü olsaydı aşağıda listelediğim hosteller 10 puan alırdı. Karşınızda hapishanesinden yüzenine okuduğunuzda hayret edeceğiniz, değişik kafalardan çıkmış 20 hostel.

eli roth

Kulaklarin çınladı mı Eli Roth?

1- JETLAG OLMAYAN BİR UÇAK DENEYİMİ: JUMBO STAY

jumbostay

Burası Arlanda, İsveç. Satışa çıkan Boeing 747’yi gören işletmeci Oscar bu fırsatı kaçırmıyor ve ortaya 33 odalı, 76 yataklı 1976 üretimli Jumbo Stay çıkıyor. İçerisinde cafe ve barı da bulunan hostel sıkıcı power point sunumlarını sevmeyen şirketlerin konferansları için de ayrıca kiralanıyor.

En düşük fiyatlı konaklama 450 Sek yani $53’dan başlıyor.

2- SANIKLARI HÜCRELERİNE ALALIM: CLINK

clink

Eski bir adliye sarayı, birkaç hücre ve İngiliz deliliği bir araya gelince ortaya çok da şaşırılmayacak bir hostel çıkmış. Ünlü punk grubu The Clash’in de mahkemesinin görüldüğü bu bina ayrıca adını ünlü bir anarşistten alan epey havalı konserlere ev sahipliği yapan bir bara sahip: ClashBar

En düşük fiyatlı konaklama £17 yani $21’dan başlıyor.

3- KAÇMAK İSTEMEYECEĞİNİZ BİR HAPİS KONSEPTİ: CELICA

hostel-celica

Slovenya’nın ismini telaffuz etmesi zor şehri Ljubljana’da bulunan eski bir hapis binası, yaklaşık bir asır sonra önce sanat merkezi, ardından hostel olarak evrimleşmiş. İnsanları düşünceleri sebebiyle  birbirinden ayırmak isteyen bu binayı farklı düşüncelerin eridiği bir potaya dönüştürmek gibi romantik bir amaca hizmet etmiş, ne kadar güzel etmiş.

En düşük fiyatlı konaklama $17’dan başlıyor.

4- UYKUMDA YÜZÜYORUM: ARKABARKA YÜZEN HOSTEL

arkabarka-hostel

Sabah uyanıp pencereden baktığınızda hostelinizin nehir manzaralı değil, nehrin içinde olmasını ister miydiniz? Belgrad’a yolunuz düşerse Danube Nehri ortasindaki Arkabarka’da kalın mutlaka, kahvaltınızı yüzen hostelinizin epik terasında yerken ne demek istediğimi anlayacaksınız.

En düşük fiyatlı konaklama £16 yani $19’dan başlıyor.

5- ŞEHRİN SU BORULARINI İSTİLA EDEN PROJE: DASPARK

daspark

Geri dönüşümü sonuna kadar destekliyorum ama bu kadarı şeytanın aklına gelmez.

Şehrin dev su boruları bir gün şehrin ortasindaki parkta bir bakmışsınız odalara dönüşmüş! Fikir harika, geri dönüşüme hizmet etmesi ayrı güzel, ancak en güzeli bu hostelde istediğiniz ücretle kalmanız. Ne kadar isterseniz o kadar ödediğiniz bir sistemleri ve sanırım popülaritesi sebebi ile rezervasyon numaraları var. Rezervasyon ile kapınızın kodunu öğreniyorsunuz, gidip maksimum 3 gün kalabiliyorsunuz, ayrılırken ne kadar isterseniz o kadar ödüyorsunuz. Ütopik, değil mi?

6- OKURKEN UYUYAKALMAYI SEVENLERE: BOOK AND BED

book-and-bed

Küçükken annem ben uyuyorum zannederken yorganın altında el feneri ile kitap okurdum. Benim için yatak ve kitap en vazgeçilmez ikiliydi. Artık annem uyumuyorum diye azarlamıyor ama kitap okumaya o kadar vakit de bulamıyorum. Bu hostel eski 2 dostumun bir arada olduğu bir cennet: kitap ve yatak. Book and Bed’in çok basit bir amacı var; en iyi “uykuya dalış anını” sunmak. Bunu konforlu yastıklar ya da aşırı rahat yataklarla değil, kitapların arasında deneyimlemenizi sağlıyor.

En düşük fiyatlı konaklama $35’dan başlıyor.

7- KARAVANDAN ODALAR: LUCKY LAKE

lucky-lake

25 vintage karavan bir gölün kenarında park eder ve hikaye başlar. Karavan gezginlerin en çok iç çekerek baktıkları araç, en azından benim her gördüğümde kafamda başka hayaller beliriyor :) Bir tanesinde konaklama fikri ise, bir karavana sahip olmayanlar için çok heyecan verici. Hollanda’daki Lucky Lake Amsterdam’a yarım saat uzaklıkta bir cennet.

En düşük fiyatlı konaklama £19 yani $22’dan başlıyor.

8- MÜTEVAZI CRUISE – RED BOAT MALAREN

hotel-the-red-boat-malaren-estocolmo-000

Yüzen hosteli gördük, bunu neden es geçtik? Karşınızda Stokholm’un en tatli hosteli: Red Boat Malaren. Bu hostelde kaptan ne derse o olur!

En düşük fiyatlı konaklama $42’dan başlıyor.

9- SÜR HOSTELİ BAŞKA KIYIYA ŞOFÖR DİYEBILECEĞİNİZ TEK YER: THE NOMAD BUS

 

the-nomad-bus

 

Val ve Tim seyahat eden Avrupalı bir çift. Sürekli Avrupayı gezen çift bir gün bunu neden kendi otobüsümüzle yapmıyoruz diyor ve olaylar gelişiyor. Otobüs hostelde 6 kişi konaklayabiliyor ve hostel inanılmaz bir terasa sahip. Evet otobüs olan hostelin bir de terası var çünkü neden olmasın ki?

10- YERÇEKİMLİ UZAY DENEYİMİ: MET A SPACE POT

Premier-Space-Pod-Side-Entry

Hollywood’un en sevdiği bilim kurgu konularından biri olan uzay yolculuğu deneyimini yerçekimli ortamda yaşayıp bir nebze olsun çocukluk hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz yeni bir konsept hostel daha: Met a Space Pot.

Star Wars diyenler like, Star Trek diyenler fav.

En düşük konaklama $55’dan başlıyor.

Alıntı: http://www.geziko.com/blog/dunyanin-en-degisik-10-hosteli/

Dosya etiketleri
You don't have permission to register
X