Üst
 

TATİL BÜTÇESİNİ DÜŞÜRMENİN YOLLARI

Gezmek, çoğu kişinin sevdiği ve zevk duyarak yaptığı sosyal faaliyetlerin başında geliyor. Gezerek güzel yerleri görmek, farklı yemeklerin tadına bakmak ve yeni insanlarla tanışmak sizce de güzel olmaz mı? İçinizden “gezmeyi kim istemez ki?” dediğinizi duyar gibiyim. Malum hayat şartlarından dolayı, birçok insan tatil yapmaya yeterince para harcayamıyor. Siz de az para harcayarak çok yer görmek isteyenlerdenseniz, yazımızı inceleyerek daha fazla paranın cebinizde kalmasını sağlayabilirsiniz. İşte tatili ucuza getirmenin yolları.

tatil

Biletinizi Ucuza Getirin

Masraflar daha tatile çıkmadan önce seyahat biletlerini almakla başlıyor. Tatili ucuza getirmek istiyorsanız, iyi bir araştırma yaparak biletinizi uygun fiyatlara almanız mümkün. Genelde hava yolu şirketleri, uçak biletlerini seyahat tarihine yakınlığına göre daha yüksek fiyatlara satarlar.. Özellikle tatil merkezleri rotalarına yapılan uçuşların fiyatları da tatil dönemlerinde artış gösteriyor. Gideceğiniz bölge için  uçak biletinizi detaylı bir fiyat araştırması yaparak çok önceden satın almalısınız. Unutmayın, tatile ne kadar erken karar verip biletinizi ne kadar süre önceden alırsanız, o kadar kârlı bir iş yapmış olursunuz. Böylelikle uçak biletinize fazla ödeyeceğiniz miktarı tatil masraflarına ayırabilirsiniz.

ucak-bileti

Tek Seçenek Otel Değil

Tatil masrafları arasında konaklama başı çekenlerden bir diğeri. Konaklama bütçeye göre değişiklik gösterse de, önceden araştırma yapılıp uygun fiyatlı kampanyalardan yararlanılabilir. Fakat sadece otelde kalmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine belirlediğiniz tatil bütçesine uygun dönemsel kiralanan apart evleri ve üniversite yurtlarını değerlendirebilirsiniz, gitmeyi planladığınız yerin uygunluğuna göre kamp kurmayı düşünebilirsiniz, gideceğiniz yerde bir akrabanız veya arkadaşınız var ise o kişinin evinde kalabilirsiniz. Mutfağı olan bir yer bulabilirseniz, dışarıda yemek yeme maliyetinden de kurtulmuş olursunuz. Konaklama ve ulaşım maliyeti ne kadar düşerse, tatiliniz o derece uygun fiyata gelmiş olur.

otel-odasi

Sokak Lezzetlerinin Tadına Bakın

Tatilde para harcanan diğer bir kalem ise yeme-içme. Bütçeniz kısıtlı ve bu konuda tasarruf yapmak istiyorsanız, gideceğiniz ülkenin veya şehrin yemek kültürünü ve fiyatlarını araştırmalısınız. Araştırma titiz bir şekilde yapıldığında iyi bir yemek için ille de pahalı bir mekana gitmenize gerek kalmayacak. Her şehrin  sokaklarında salaş ama orijinal lezzetler sunabilen mekanlar bulunabilir. Şık bir yere gidip oranın havasını teneffüs etmek istiyorsanız, yemeği bahsettiğimiz yollarla yedikten sonra çayınızı ve kahvenizi daha lüks ortamlarda yudumlayabilirisiniz.

sokak-lezzetleri

Paranızı Gitmeden Organize Edin

Yurt dışında tatil yapmak ve tatilinizi ucuza getirmek istiyorsanız, gideceğiniz ülkenin para değerini önceden araştırmalısınız. Gideceğiniz ülkeye göre bizim paramız daha değerli olabilir. Bunun anlamı; tatilinizin ucuza gelmesi. Döviz alırken hava alanlarını tercih etmeyin. Yurt dışında tatil yapacaksanız, kredi kartınızı kullanmaktan mümkün mertebe çekinin. Araştırmalara göre Türkler tatile çıktıklarında genel itibari ile belirledikleri bütçeyi aşıyorlar. Bunun sizin başınıza da gelmemesi için tatil bittikten sonra faturaları görünce üzülmemek için tatilde yapmayı planladığınız harcamaları tek tek belirleyin ve bu bütçeye sadık kalmaya gayret edin.

doviz

Tatilde Alışveriş Yapmak Şart mı?

Tatile çıktığınızda çok fazla para harcamak istemiyorsanız, gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Turistik bölgelerde satılan hediyelik eşyalar genel olarak pahalıdır. Sevdiklerinize hediye almak istiyorsanız, daha küçük ve makul fiyatlı, gittiğiniz bölgeyi yansıtan hediyeler alabilirsiniz. Tatile çıkmadan önce kişisel temizlik ürünlerinizi yanınıza alırsanız, gittiğiniz yerde fazla masraf etmemiş olursunuz. Gideceğiniz yerin önceden ucuz pazarlarını araştırarak bir bütçe belirleyebilir ve o tatil bütçesinin dışına çıkmamaya çalışabilirsiniz.

hediyelik-esya

Şehir İçi Ulaşıma Dikkat Edin

Gideceğiniz şehrin havalimanına indiğinizde, maliyet açısından şehir içine ulaşım için araç kiralamayın ve taksi kullanmayın. Şehir içine gitmek için toplu ulaşım araçlarını tercih edebilirsiniz. Gideceğiniz bazı şehirlerde toplu taşıma dışında, bisiklet kiralayarak şehri gezebilirsiniz. Böylece hem spor yapmış olacaksınız, hem de şehir içinde ulaşım maliyetiniz düşmüş olacak.

bisiklet-avrupa

İletişim Maliyetinizi Düşürün

Özellikle yurt dışında tatil yapmak istiyorsanız, telefon ile iletişim yerine online iletişimi tercih edebilirsiniz. Böylelikle para tasarrufu sağlamış olacak ve bütçeyi tatilinizde kullanabileceksiniz. Yurt dışına çıkmadan önce, operatörünüzden yurt dışı için yapılan kampanya ve paketler hakkında bilgi almanız sizin için iyi olacaktır. Ayrıca yurt dışında ki bir çok restoran ve cafeler de ücretsiz wifi hizmeti sunulabiliyor. Hattınızın internet paketini kullanmak yerine otel, yemek ve içmek için tercihlerinizi yapmadan önce ücretsiz internet hizmeti verenleri tercih ederek bütçenizi verimli kullanmış olursunuz. Aksi taktirde dönüşte ilginç bir telefon faturasıyla karşılaşabilirsiniz.Hiç risk almamak için yurt dışında telefonunuzu mobil veriye kapatmanız mantıklı olacaktır.

cep-telefonu

Tatilinizi uygun fiyata getirmek için öncesinde iyi bir araştırma yapmalısınız. Özellikle aktarmalı uçuşlardan birçok insan sıkılır. Bir uçaktan diğer uçağa inmek, havaalanında saatlerce beklemek ve burada ki yeme içme masrafları düşünülmelidir. Bununla birlikte aktarmalı uçak biletine vereceğiniz ücret, bazı durumlarda yarı yarıya düşebilmektedir. Bu nedenle uçak bileti araştırması yaptığınızda aktarmalı uçak biletlerinin fiyatlarını kontrol ederek, aktarmasız biletlerle kıyaslayabilir ve fiyatı düşükse satın alabilirsiniz. Böylelikle tatilinizi en uygun fiyatlarla gerçekleştirmiş olursunuz.

http://www.geziko.com/blog/tatil-butcesini-dusurmenin-yollari/

You don't have permission to register
X