Turkuaz renkli suları ve bembeyaz kumsalları ile “Türkiye’nin Maldivleri” lakabını alan Salda Gölü, son yıllarda artan popülaritesi sayesinde yaz aylarında tatilcilerin gezi planlarında kendisine sıkça yer buluyor. Tektonik olaylar sonucunda oluşmuş bu eşsiz doğal güzelliğin en büyük artısıysa yazın olduğu kadar kışın da gezginleri memnun edecek olanakları barındırıyor olması.

Salda Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Salda Gölü Türkiye Burdur nerede

Göller Bölgesi’nin bir parçası olan Salda GölüBurdur’un Yeşilova İlçesi sınırları içerisinde yer alıyor. İlçe merkezine uzaklığı sadece 4 kilometre olan göl BurdurDenizlive Antalya şehirlerinin neredeyse ortasında kalan 44 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor.

Pamukkale ve Antalya gibi turistik açıdan görülmeye değer yerleşimlere yakınlığı nedeniyle gezginlerin genelde günübirlik veya kısa süre konaklamalı tatiller için tercih ettikleri Salda’ya Burdur istikametinden özel aracınızla gidecekseniz, Hacılar –Yeşilovayolunu takip etmeniz gerekiyor. Ayrıca Burdur Otogarı’ndan Yeşilova minibüslerine binerek de göle ulaşabilirsiniz.

Salda Gölü tatili

Mavinin her tonunu yansıtan suları ve kumsalları ile görenleri kendisine hayran bırakan Salda’ya Antalya yönünden gideceklerin Acıpayam, Denizli’den yola çıkacakların iseSerinhisar üzerinden Güney istikametine ilerlemeleri öneriliyor.

Eşsiz doğal güzellikleri ve sakinliği ile son yılların ilgi odağı haline gelen göle en yakın park yeri, aynı zamanda konaklama alanı olarak da tercih edebileceğiniz tabiat parkının içerisinde yer alıyor.

Salda Gölü Hakkında Bilgiler

Burdur Salda Gölü hakkında bilgi

Deniz seviyesinden yüksekliği 1.140 metre olan göl, orman örtüsüyle kaplı ve zengin canlı çeşitliliğine sahip tepelerin arasında bulunuyor. Ülkemizin en derin 3. gölü olarak anılan Salda’nın suyu hafif tuzlu ve karstik özelliğe sahip. Temizliği ve turkuaz rengiyle hayranlık uyandıran göl suyu mineraller açısından zengin olduğundan, cilt hastalıklarının tedavisini destekleyici özelliği olduğuna inanılıyor.

Salda’yı ilgi çekici hale getiren diğer özelliği, çevresindeki alüvyal ovaların Mars yüzeyini andırması. 1. derece sit alanı olarak koruma altında olduğundan yapılaşmaya izin verilmemesi, araştırmacıların yoğun ilgisini çeken Salda Gölü ve çevresinin bu özelliğini korumasına yardımcı oluyor.

Gölün yüksekliği ve beyaz kumları özellikle güneşlenirken cildin kolayca yanmasına neden olabiliyor. Bu nedenle yanınızda cildinize uygun koruma faktörlü güneş kremi götürmenizi tavsiye ederim. Cep telefonu ve internet hatlarının bazı yerlerde çekmeme sorunu, dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta.

Salda Gölü’nde Yüzülür mü?

Burdur Salda Gölü plaj

Plajların büyük kısmından göle girilmesi yasaklanmış durumda. Bu yasağın konulmasındaki en büyük etken olarak göl tabanındaki killi tabakanın bataklık etkisi yapması gösteriliyor. Ayrıca Salda’da derinlik bazı yerlerde aniden arttığı için özellikle çok iyi yüzme bilmeyenlerin ve küçük yaştaki çocukların yalnız başlarına göle girmemesinde fayda var.

Salda Gölü’nde yüzmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir diğer konu su yılanları. Gölde, yerel halkın zararsız ve ürkek olarak nitelendirdiği 3 epidemik tür yaşıyor.

Tüm bu özelliğine rağmen yine de ziyaretçilerin Türkiye’nin en temiz gölü unvanına sahip Salda’nın serin sularının tadını çıkarmalarına denetim altındaki 3 plajda izin veriliyor. Gölün turkuaz renkli sularında yüzme keyfi yaşayabileceğiniz bu yerler Yeşilova Belediyesi ve Doğanbaba halk plajları ile Salda Orman Bakanlığı Tabiat Parkıiçerisindeki kumsal. Plajlardaki yüzme sezonu haziranda başlıyor ve eylül sonuna kadar devam ediyor.

Salda Gölü ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Salda Gölü ve çevresinde gezilecek yerler

Adını yakınındaki köyden alan Salda, ziyaretçilerine keyifli saatler geçirebilecekleri pek çok alan sunuyor. Tropikal bir cenneti andıran gölün çevresini yürüyerek veya Yeşilova Halk Plajı’ndan kiralayacağınız bisikletlerle gezebilirsiniz. Bu gezinti sırasında farklı bitki ve canlı türlerinin yanı sıra Mars yüzeyini andıran eşsiz yüzey şekilleri ile sık sık karşılaşacağınız için fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim.

Yaz aylarında bölgede zaman geçirmeyi tercih ederseniz, suların çekilmesi ile ortaya çıkan 7 beyaz adacığı görme şansı yakalayabilirsiniz. Yerel halkın yürünerek gidilebildiğini söyledikleri bu adacıklar biraz yüksek bir yerden bakıldığında göze oldukça hoş gelen bir manzara sunuyor.

Salda Gölü hakkında bilgiler

Gün batımına doğruysa Salda bir başka güzelliğini gözler önüne seriyor. Bulunduğu yükseklik sayesinde bulut hareketlerinin yoğun olduğu gölün doğu yakasına güneşin batışına yakın bir saatte giderseniz, ışık yansımalarının oluşturduğu harika manzaraları fotoğraflama olanağı yakalayabilirsiniz.

Salda’nın ziyaretçilerine sunduğu tüm güzellikleri deneyimledikten sonra kalan zamanınızda Yeşilova ilçe merkezini veya yakın mesafedeki Sagalassos Antik Kenti’ni, İnsuyu Mağarası’nı, Pamukkale’yi gezebilirsiniz. Salda’ya araba ile 40 dakika uzaklıktaki Çorak Göl yaz aylarında binlerce flamingonun ziyaret ettiği bir başka doğal güzellik.

Salda Gölü’nde Nerede Kalınır?

Salda Gölü konaklama

Salda Gölü çevresinde konaklamak istiyorsanız, sizlere önerim öncelikli olarak kampalanlarına bakmanız. Doğa ile baş başa kalma fırsatını yakalayabileceğiniz bu alanlar eskiden 3 taneymiş. Ancak tabiat parkında çadır kurulmasının yasaklanmasının ardından geriye sadece Yeşilova Belediyesi ve Doğanbaba halk plajları kalmış. Her iki alanda da karavanla konaklama yapabilirsiniz.

Yeşilova Belediyesi Halk Plajı bünyesindeki kamp alanı, akşam belirli bir saatten sonra girişe kapatıldığı için görece güvenlikli bir ortam sunuyor. Elektrik ve su hizmetlerinin verildiği tesiste ayrıca banyolu, tuvaletli bungalov evler ve 2 kişilik döşekli çadırlar kiralanabiliyor. Yeme-içme açısından seçeneklerin yeterli olduğu bu yerde fiyatlar oldukça uygun bir seviyede tutuluyor.

Kamp kurabileceğiniz bir diğer alan olan Doğanbaba Halk Plajı’nda ise herhangi bir tesis bulunmuyor. Bu nedenle elektrik, su ve tuvalet gibi zorunlu ihtiyaçları karşılamak için çevredeki tesislerin sundukları imkânlardan yararlanmanız gerekiyor.

Her kesimden insanın geldiği halk plajlarında çadır kurmak dışında daha konforlu bir konaklama seçeneği arasanız, göl manzaralı Hotel Lago Di Salda’yı tercih edebilirsiniz. 2 yıldızlı bu tesis haricinde bölgedeki diğer oteller ilçe merkezinde yer alıyorlar.

Salda Gölü’nde Ne Yenir?

Salda ve çevresi yeme-içme çeşitliliği açısından zengin sayılabilecek olanaklara sahip bir bölge. Tesislerde genelde kiremitte alabalık, köfte, pide ve ızgara tavuk çeşitleri servis ediliyor.

Gölün hemen kenarında manzaraya karşı yemek yemek için Doğanbaba Plajı’ndaysanız Pideci Sami’yi deneyebilirsiniz. Göl kıyısında sizlere önerebileceğim bir diğer mekân ise yöresel tatları tatma olanağı bulabileceğiniz Sultan Pınarı. Ev yemekleri için ayrıca Doygör Aile Lokantası’nı da tercih edebilirsiniz. Belediyenin işlettiği halk plajında ise uygun fiyatlı ve çeşit açısından benim memnun kaldığım bir menü sizleri bekliyor.

Kıymalı tost, Yeşilova’nın merkezinde faaliyet gösteren tostçuların sundukları en özel lezzet. Oldukça doyurucu olan atıştırmalığın içerisine talep etmeniz durumunda yumurta kırılabiliyor.

Salda Gölü Çevresinde Neler Yapılır?

Salda Gölü seyahati

 

Coğrafi açıdan eşine az rastlanır güzellikler barındıran Salda’da özellikle yaz aylarında kültürel ve sportif bakımdan sizi doyuma ulaştıracak çeşitli festivaller düzenleniyor. Temmuz ve ağustos aylarında yoğunlaşan festivaller genelde gençlere yönelik ve kamp temalı. 18-21 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Burdur-Salda Bisiklet Festivali, etkinlikleri ile iki teker tutkunlarının keyifli zaman geçirmesine olanak sağlıyor.

Salda’nın ismi son yıllarda yaz turizmi ile birlikte anılsa da kayak merkezi sayesinde kış sporlarına meraklı bireyleri kendisine çekebiliyor. Tınaz Tepe Mevkii’ndeki Salda Kayak Merkezi, tektonik hareketler sonucu oluşmuş göle sadece 20 dakika uzaklıkta yer alıyor. 2012 yılında açılmış olan 2.079 metre yükseklikteki tesiste 8.860 metre uzunluğunda telesiyej hattı ve her seviyedeki kayakçıya hitap eden 5 adet pist bulunuyor.

Doğa yürüyüşleri ve kampçılığın yanı sıra çevresindeki tepelerde yamaç paraşütü yapılabilen gölde tatiliniz geçirirken yerel ürünlerden satın almak istereniz, her perşembe ilçe merkezinde kurulan pazara gidebilirsiniz.

Alıntı: https://gezipgordum.com/salda-golu-turkiyenin-maldivleri/