Üst
 

Öğrendiğinizde Nefesinizi Kesecek Sualtı Deneyimleri

Dünya, nam-ı değer evimiz müthiş bir yer olduğu kadar birçok garipliğe de ev sahipliği yapıyor. Tam her şeyi gördük, daha garibi olamaz derken yine aklımızı başımızdan alacak bir yenisi ile karşılaşıyoruz. Örneğin Las Vegas’ta ‘Area 51’i ziyaret edip uzaylılar ile tanışabilirsiniz(!). Bermuda üçgenine bir cruise ile tek yön gidebilir, Mısır Piramitleri’ni ziyaret edip tarih öncesi akrabalarımızın mimari anlayışına hayran kalabilirsiniz.

Biz yine de bu seferlik suyun derinliklerine bir dalalım. Deniz tutkunları, dalışçılar, farklı tatilleri deneyimlemek isteyenler, bu liste tam size göre.

1- Denizaltının Ateşböcekleri, Dirimsel Işıldayanlar

hawai

Hawai’de gerçekleştirilen karanlık su dalışı isminden anlaşıldığı gibi biraz ürkütücü. Kona Adası’da güneşin batmasının ardından sıradan bir günü bitireceğini düşünen turistler akşam yemeği için restoranlara akın ederken, bir grup maceraperest çoktan dalış kıyafetlerini giymiş oluyor.

Teknelerle açıklara yol alan bu çılgın grupların, bu saatte okyanusta 15m dalmalarının bir sebebi var elbet: Müthiş bir ışık gösterisi! Hem de deniz canlıları tarafından! Binlerce minik biyoluminesans canlı gün batımının ardından derinlerdeki yaşamlarına bir mola verip partilemeye çıkıyor. E bu gösteriyi Hawai’ye kadar gelip de kaçırmak gezginlerin şanına yakışmıyor.

2- Beatles’ın Hayali; Sualtı Oteli

Jules’ Undersea Lodge

Haberlerde görmüşsünüzdür, Florida bu sırada talihsiz doğa olayları ile başetmeye çalışıyor. Şu sıralar olmasa da eğer yolunuz Amerika’nın Florida eyaletine düşerse kalmanız gereken bir otel var. Aslında dalmanız gereken dersek daha doğru olur. Eski bir sualtı araştırma merkezi olan Jules’ Undersea Lodge, şimdi dünyanın ilk ve tek tam anlamı ile sualtı oteli. Üstelik bu otel servis de sağlıyor, tabi 30m derine dalabilirseniz. Gecelik kalışlarda yemeyi dert etmeyin, oda servisi size pizza getiriyor. Evet, pizza.

Evindeki akvaryumda yaşayan balıklara empati yapmak isteyenler için bile dünyada bir seçenek var.

3- Sizi Nefessiz Bırakacak Bir Nightclub Deneyimi

niyama resort underwater nightclub

Su altında konaklamak beki çok sizin tarzınız değildir, peki ya sabahlamak? Önce sualtı canlılarının danslarını izleyebileceğiniz, ardından onlara katılacağınız bir parti deneyimi için yapmanız gereken Maldivler’e bilet bakmaya başlamak. Özel bir ada olan Niyama ilk sualtı gece kulübüne sahip olma namını sürdürüyor. Ben dalamam derseniz de sorun yok, su altına müthiş manzaralı merdivenlerden iniyorsunuz.

4- Jaws ile Randevu: Köpekbalığı Kafes Dalışı

Sharks_outside_cage

Sizi büyük beyazdan koruyan tek şeyin birkaç demir parmaklık ve dev canavarın sizle takılmaya istekli olmaması olduğunu düşünün. Tamam, biraz dramatize etmiş olabiliriz. Aslında epey güvenli olduğu söylenen kafes dalışı, yine de su altının en acayip deneyimlerinden biri. Güney Afrika’daki Gansbaai Bölgesi, bu nazik dev ile tanışmak isteyen adrenalin meraklıları için kafes dalışlarının dünyadaki bir numaralı noktası (Kesinlikle nazik değiller ama dev olduklarını garanti edebiliriz)

5- Korkutucu Meksika Obrukları

mexico-cenote

Şimdi işler biraz daha ürkütücü bir hal alıyor. Obruklar; yani dünya tabanında parçalanan kireçtaşlarının oluşturduğu delikler Meksika sınırları içerisindeki sularda oldukça fazla. Zamanla da birbirleri ile birleşerek, içinde sualtı mağara ve mezarların olduğu karışık bir sisteme dönüşmüşler. Kimse neden bu kadar çok iskeletin sular altında olduğunu bilmiyor ancak Mayalar bu obrukların sualtındaki dünyanın girişi olduğuna inanıyorlar ve dini sebeplerle birçok kurban veriyorlar.

Bu obruklardan birinin adını duymak ister misiniz? Lanet Tapınağı!

Bonus: Kayıp Şehir Atlantis

Atlantis

Binlerce yıl önce kaybolduğu söylense de, Atlantis hikayeyi bilen herkesin rüyalarına giren bir şehir. Çok güçlü bir deniz ordusuna sahip olduğu bilinen şehrin bir gecede su altına battığı rivayet ediliyor. Uzmanlar Atlantis’in bilim kurgu ürünü olduğunu söylese de şehrin gerçekliğine inananların sayısı az değil.

Kayıp şehir Atlantis’i keşfetmekten daha iyi bir dalış deneyimi olabilir mi?

Bulabilirseniz eğer, en iyisi bu.

http://www.geziko.com/blog/sualti-deneyimleri/

You don't have permission to register
X