Üst
 

İSTANBUL TARİHİ HANLAR VE ÇARŞILAR

Geçmişten günümüze kadar gelmiş olan ve tarihi dokusuyla sizi alıp eskilere götüren yapıları gezmek ve içlerinde kaybolmak istemez misiniz? İstanbul tarihi yapıya sahip bir şehir. Gerek Osmanlı gerekse Bizans döneminden kalma sayısız eseri bu muhteşem şehirde görmeniz mümkün. İstanbul aynı zamanda Hanları ve Çarşıları ile de meşhur bir ilimiz. İstanbul’un tarihi Hanları ve çarşılarına yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

kapali-carsi

Vezir Han

Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan eser oldukça görkemli ve büyük bir yapı. 1894-1895 tarihinde Sadrazam Fazıl Ahmet paşa tarafından ciddi bir tadilattan geçirilen han, günümüze kadar gelmeyi başarmış. İki katlı ve avlulu olan yapı taş ve tuğladan inşa edilmiş. Avlu ortasında birde fevkani ( üst kat ) bir mescit bulunuyor.

vezirhan

Valide Han

17.yüzyılda Kösem Sultan tarafından yaptırılan eser Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş güzel eserlerden biridir. Kervanların konaklama yaptığı, yeme içme ve kalma ihtiyaçlarını giderdikleri Valide Han tarihi yapısı ve kubbeleriyle görülmeye değer yapılardan. Buraya geldiğinizde Valide Han’ın üstüne çıkarak İstanbul manzarasını bir de buradan izlemenizi tavsiye ediyorum. Valide Han Mahmutpaşa Fincancılar ve Çakmakçılar yokuşu arasında yer alıyor.

buyuk-han

Tahtakale

Tahtakale tarih kokan ve adeta yıllara meydan okuyan bir çarşı. Eminönü Mısır Çarşısı’nın güneybatısında yer alan Tahtakale liman içi semt ve önemli ticaret merkezi. Bölge Bizans ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar ticari bir bölge olma özelliğini korumayı başarmış. İstanbul’un en tarihi sokaklarının yer aldığı Tahtakale, yokuşlu sokaklardan oluşuyor. Döviz işlemlerinin yapıldığı semt Tahtakale ayaklı borsası ile de meşhur bir yer.

tahtakale

Mısır Çarşısı

İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından biri olma özelliğini koruyan çarşı Eminönü’nde Yeni Camii’nin hemen arkasında yer alıyor. Özellikle Aktarları ve doğal ve yöresel ürünlerin satışı ile meşhur olan bir çarşı. Taş yapıya sahip olan çarşıya girdiğinizde farklı kokusu sizi tarihin derinliklerine götürecek. Bizans döneminde de Mısır Çarşısı’ndan önce aynı yerde bir çarşının olduğu rivayet ediliyor. Mısır Çarşısı Turhan Sultan tarafından 1660 yılında Mimar Kazım Ağa’ya yaptırılıyor. 18. Yüzyılda Mısır’dan alınan vergilerle yaptırılan camii, bugünkü adıyla anılmaya başlanmış.

misir-carsisi

Balkapanı Hanı

Fatih ilçesi Eminönü semtinde olan Balkapanı Hanı 16. Yüzyılda inşa edilmiş. Han’ın ilk yapılış amacı İstanbul’a deniz yoluyla gelen ticari eşyaların depolandığı yer olarak kullanılması. 1688 ve 1807 yıllarında Balkapanı Hanı iki yangın geçirmiş ve tahrip olmuş, fakat yangınlardan sonra tekrar yenilenmiş. Evliya Çelebi’de Seyahatnamesinde Balkapanı Han’dan bahsetmiş.

balkapani-hani

Zincirli Han

Zincirli Han Nasuh Paşa külliyesinin bir parçasıdır. Han enine dikdörtgen şeklinde inşa edilmiş ve bir avlunun etrafında bulunan iki katlı bölümden ve avlunun güney doğudan geçilen üstü açık kare kısımdan oluşuyor. Kitabeye göre 18. yüzyılın sonlarında inşa ettirilmiş. Eskiden kuyumcuların fazla olduğu Han sağlam kapılarıyla bilinirmiş. Günümüzde üst kattaki odalarda hala kuyumcular mesleklerini icra ediyorlar.

zincirli-han

Büyük Yeni Han

Büyük Yeni Han III. Mustafa tarafından 1757-1774 tarihilerinde yaptırılıyor. İki revaklı avlusu 3 katlı oluşuyla tarihte ilgi çeken hanlardan olma özelliğine sahip. Kot farkı göz önüne alınarak inşa edilmiş yapının ana kapısı Çakmakçılar yokuşuna açılıyor. Kemerleri örme taş ve kare kesitli payeler taşıyor. Han içerisinde dükkanlar bulunuyor.

buyuk-yeni-han

Sandal Bedesteni  

1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen yapı Kapalıçarşı’nın ilk bedesteni. Kumaş ve birçok farklı eşyanın satıldığı Sandal Bedesteni ismini Sandal adı verilen bir kumaştan almış. Osmanlı döneminde ticaretin yapılmasını kolaylaştıran yapı uzun yıllar hizmet vermiş ve görevini günümüzde de sürdürüyor. Bedestenler eskiden borsa ve banka binaları gibi işlev görmekteymiş. Vatandaşlar mühürlü sandıklar içinde, buraya kıymetli eşyalarını emanet olarak bırakıyorlarmış.

sandal-bedesteni

Kürkçü Han

Mahmutpaşa’da bulunan Kürkçü Han’da şu anda eviniz için aradığınız tekstil, çeyiz ve züccaciye ürünlerini bulabiliyorsunuz. 548 yıllık olan handa eskiden deri ve kürklere tabaklama, boyama ve dikme işlemleri yapılırmış.

kurkcu-han

Zamanında burası şehir dışı sayılıyormuş, şehirleşme çoğalınca burada bulunan derici ve kürkçüler, Zeytinburnu’na taşınmışlar. Han 1467 yılında Sadrazam Mahmut Paşa tarafından yaptırılıyor. İki katlı olan Han içinde toplam 115 dükkan bulunuyor.

http://www.geziko.com/blog/istanbul-tarihi-hanlar-ve-carsilar/

You don't have permission to register
X