Üst
 

İLLERE GÖRE TÜRKİYE’NİN YEMEK HARİTASI 4

Ülkemizin yemekleri o kadar güzel ve lezzetli ki, sadece bu yüzden bile günübirlik seyahat edilip güzel yemeklerin tatlarına bakılabilir. Gidilecek yerin güzel yemeklerini yedikten sonra vaktiniz ölçüsünde ziyaret ettiğiniz şehrin doğal ve tarihi güzelliklerini gezebilir ve sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Şimdi dilerseniz alfabetik sıraya göre ilerlediğimiz yemek kültürü yazımıza kaldığımız yerden devam edebiliriz.

resim-1

Gaziantep Yemekleri

Yemek kültürü ve çeşitliliği anlamında Gaziantep, ülkemizin en önemli illeri arasında yerini almış. Baklavanın ana vatanı olarak nitelendirilen ve tadına doyulamayacak lezzetlerin yapıldığı şehir, bu alanda Dünya’ya nam salmış. Gastronomi dalında UNESCO tarafından “Yaratıcı Şehirler” sistemine dahil edilen Gaziantep, aldığı belgeleri ve övgüleri sonuna kadar hak ediyor. Şimdi Gaziantep’in harika lezzetlerine bakalım: Kuveysal, Yufkalı Paça, Rulo Köfte, Kabaklama, Haylan Kabağı Musakkası, Kazan Kebabı, Sarımsak Kebabı, Simit Kebabı, Torbada Patlıcan Kebabı, Fırın Kebabı, Ebegümeci Buğulaması, Soğan Kebabı, Terbiyeli Tike Kebabı ve ismini sayamadığım birçok lezzetin tadına bakmak için Gaziantep’i ziyaret edebilirsiniz.

kazan-kebabi

Giresun Yemekleri

Giresun, Karadeniz Bölgesi’nin şirin ve doğal güzellikleri ile dolu eşsiz bir şehri. Kendine özgü lezzetlerin merkezi olan Giresun’da, fındık ve balık bol miktarda bulunuyor. Yörenin baş lezzetleri olan Karalahana yemeklerinin yeri ayrıdır. Mısır ekmeği ve mısır unundan yapılan yemekler de burada sıklıkla tüketiliyor. Kara Lahana Çorbası, Fasulye Turşusu, Hamsi Diblesi, Giresun Pidesi, Isırgan Püresi, Kiraz Tuzlaması ve Yumurtalı Fasulye Kızartması burada tadabileceğiniz yöresel lezzetler arasında.

hamsi-diblesi-giresun

Gümüşhane Yemekleri

Gümüşhane, Anadolu’nun saklı kalmış lezzetlerini gün yüzüne çıkaran bir şehrimiz. Gümüşhane denince ilk akla gelen yemek, Gümüşhane Mantısı ve Kuş Burnu Çorbası. Burada tadabileceğiniz birbirinden güzel lezzetler var; Zülüflü Çorbası, Borani, Doduk, Erişte Tatlısı, Çırtma Fasulye, Yergök Dolması, Pağla Denlisi, Kara Helva, Pancar Kavurması, Ekşili Dolma, Kete, Ekmek Aşı ve Karın Kaymağı buraya geldiğinizde tadabileceğiniz harika lezzetler arasında.

gumushane-yemekleri

Hakkari Yemekleri

Doğu Anadolu Bölgesi’nin şehirleri arasında yer alan Hakkari, doğal güzellikleri ile de görülmeye değer. Hakkari’de yabani sarımsak, yoğurt, taze soğan ve tereyağı ile yapılan Jaji, kahvaltılarda sıklıkla tüketiliyor. Keledoş, Gulol, Kiftik ve Duğeba tadına doyamayacağınız güzel yemekler arasında. Şalgam ve Şeker Pancarı ise burada Pilavla pişirilen sebzeler arasında yerini almış. Lalepet yemeği de sofralarda sıklıkla tüketilen yöresel bir yemektir. Lalepet; Yağda kavrulan unun üzerine yumurta kırılmasıyla elde edilen bir yemek türü. Hakkari’ye geldiğinizde sıcak yemeklerin tadına bakıp, yöre insanlarıyla hoş sohbette bulunabilirsiniz.

hakkari-yemekleri

Hatay Yemekleri

Sırf Hatay yemeklerinin tadına bakmak için buraya ziyarete gelen insanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Tüm ülkeye mâl olmuş Hatay Künefesi’nin ismini duymayan yoktur herhalde. Kağıt Kebabı, Tepsi Kebabı, Küflü Çökelek Salatası, Patlıcanlı Yoğurtlama, Zahter Salatası, Kabak Tatlısı, Cevizli Biber, Sarmaiçi ve Kağıt Kebabı gibi lezzetlerin tadına ancak Hatay’da varabilirsiniz.

kagit-kebabi

Iğdır Yemekleri

Iğdır, ülkemizin doğudaki en uç noktalarından birisi. Havası da insanları gibi  oldukça ılıman olan bir ilimiz. Iğdır’ın kendine özgü çok güzel yemekleri mevcut. Helise, Bozbaş Yemeği, Salmanca, Fetir, Kaysafa, Perzana, Cızdık ve Patlıcan Reçeli Iğdır’da tadına doyamayacağınız güzel lezzetler arasında.

igdir-bozbas

Isparta Yemekleri

Güllerin diyarı olan Isparta, Gül Reçeli’nin  ana vatanı. Yufka Ekmeği, Hamursuz, Banak, Çömlek Kebabı, Keşkek, Kabine, Tandır Kebabı, Tirit, Yoğurtlu Et ve Kabune Pilavı damaklarda güzel tatlar bırakan yöresel yemeklerden. Yemekten sonra güzel bir tatlıyı şimdiden hakettiniz. Sırada Peynirli Baklava, Samsa, Şekerleme, Mafiş ve Lokma tatlıları var.

kabune-pilavi11

İstanbul Yemekleri

İstanbul Mutfağı dünyanın en önde gelen mutfakları arasında yer alıyor. Özellikle bir çok medeniyete başkentlik yapması ve İmparatorluk başkenti olması nedeniyle, her yerden gelen malzemeler ve aşçılar bu mutfağı renklendirmiş. İstanbul mutfağında Kuzu, Koyun, Zeytinyağlı Sebzeler, Döner, Kebap, Pilav, Börek, Köfte, Şiş Kebap ve her türlü tatlının tadına bakabilirsiniz. İstanbul’a küçük Türkiye desem yanlış söylemiş olmam. Tüm ülkede bulunan lezzetlerin neredeyse büyük bir kısmını, İstanbul’da bulabilirsiniz.

istanbul-yemekleri

İzmir Yemekleri

İzmir deyince ilk akla gelen yiyecekler arasında Boyoz ve Kumru geliyor. Özellikle zeytinyağlı yemeklere ve deniz ürünlerine burada ciddi rağbet gösteriliyor. Ebegümeci, Sarmaşık, Kuşotu, Trança Çorbası, Girit Pilavı, Turpotu, Hindibağ, Deniz Börülcesi, Gelincik Böreği ve Haşlama Kalamar Dolma İzmir’e geldiğinizde tadabileceğiniz güzel yemekler arasında.

izmir-boyoz

Kahramanmaraş Yemekleri

Kahramanmaraş deyince ilk akla gelen, meşhur Kahramanmaraş Dövme Dondurması olsa da bu güzel diyarın da kendine has oldukça lezzetli yemekleri var. Leğen Çorbası, Maraş Paçası, Pıtpıt Lapası, Çullama, İlende, Hapısa, Un Sucuğu, Ravanda ve Sömelek burada tadabileceğiniz güzel lezzetler arasında yer alıyor.

kahramanmaras-yemekleri

Karabük Yemekleri

Karadeniz Bölgesi’nin eşsiz illerinden bir olan Karabük, yemekleri ve Safranbolu İlçesi ile meşhurdur. Buraya geldiğinizde Kuyu Kebabı, Bükme, Çingene Baklavası, Kara Mancar, Katlaç, Perohi, Şaptak gibi lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Sevdiklerinize de mutlaka giderken Safranbolu Lokumu alınız.

karabuk-kuyu-kebabi

http://www.geziko.com/blog/illere-gore-turkiyenin-yemek-haritasi-4/

You don't have permission to register
X