Üst
 

İLLERE GÖRE TÜRKİYE’NİN YEMEK HARİTASI 3

Birbirinden güzel lezzetleri ve her yöreye özgü yemek kültürü ile, Ülkemiz dünya sıralamasına girmeyi başarmış. Özellikle binlerce yıllık ve farklı kültürlere ev sahipliği yapmış Ülkemiz, tarihin her döneminde topraklarında yaşamış medeniyetlerden yemek kültürünü alarak zengin bir mutfağa sahip olmuş. Damaklarda güzel tatlar bırakan gözü ve karınları doyuran lezzetlerimizin bazıları dünyaya nam salmış. Şehirleri Alfebatik olarak sıraladığımız, yemek kültürü yazımızın 3.bölümünden kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Çankırı Yemekleri

Çankırı özellikle Buğday ile yapılan yemekleri ile nam salmış bir ilimiz. Tarhana, Tutmaç, Yarma, Cümcük ve Şaştımaşı gibi yemekleri buğdayla yapılır ve bölgede sürekli tüketilir. Çankırı’lılar hamur işlerine oldukça rağbet gösteriliyor. Tava Çöreği, Bükme, Cızlama, İri Hamur, Yazma Çöreği, Bazlama ve Yağlı Gözleme de sıklıkla tüketilen hamur işleridir. Güzel yemekleri yediyseniz şimdi sırada Höşmerim ve Yumurta tatlısını deneme zamanı. Yanında bir de çay, keyfinize keyif katacaktır.

cankiri-tarhana-corbasi

Çorum Yemekleri

Çorum denilince akıllara ilk leblebi geliyor. Burada leblebinin yüzlerce çeşidini yapıyorlar. Çikolatalı, susamlı, Ballı, biberli, Baharatlı, meyve özlü ve buna benzer birçok çeşidi var. Çoruma geldiğinizde mutlaka sevdiklerinize hediye olarak leblebi götürebilirsiniz. Yöresel yemek olarak Sac Mayalısı, Tava Mayalısı, Yanıç, Cızlak, Madımak, Hedik, Teltel, Tirit, Keşkek, İskilip Dolması, Kuru Mantı, Çorum Baklavası ve Has Baklavanın tadına bakabilirsiniz.

iskilip-dolmasi

Denizli Yemekleri

Denizli’de çorba vazgeçilmez ve sofralarda sürekli yerini alan lezzetler arasında. Tarhana Çorbası, Ovmaç Çorbası, Kuru Börülce Çorbası ve Domates Çorbası, sıklıkla tüketilen çorbalar arasında. Tas Kapaması, Kumbar (Bumbar) Dolması, Sirkeli Et, Ciğer Sarma ve Sacda işkembe tadına bakılması gereken et yemekleridir. Burada patlıcanla yapılan yemek çeşitleri de çok fazla. Kuru Patlıcan Dolması ve Patlıcanlı Gözleme tadına doyamayacağınız lezzetler arasında. Burada bir alışkanlık da yatmadan önce yenilen Yat Geber Ekmeği’dir. :)

denizli-tas-kapama

Diyarbakır Yemekleri

Diyarbakır yemekleri saymakla bitmez. Diyarbakır’da et yemekleri sıklıkla tüketilir. Etli olmayan yemeği burada yemek sınıfına sokmuyorlar. Burada sadece sebze ile doymuyorlar desem yanlış söylemiş olmam. Diyarbakır’ın en meşhur yemekleri arasında Kaburga Dolması, Babaganuş, Duvaklı Pilav, Ciğer Şiş, Meftune, Pıçık, Mahlepli Diyarbakır Çöreği, Nardanaşı ve Lebeni Diyarbakır’ın yöresel yemeklerindendir. Karnınız doyduysa, artık tatlıya geçebiliriz. Diyarbakır denilince akıllara Burma Kadayıf geliyor. Tereyağı ve özel lezzetiyle, Burma kadayıfın tadına birde burada bakıp sevdiklerinize de götürebilirsiniz.

kaburga-dolmasi-diyarbakir

Düzce Yemekleri

Düzce denilince ilk akla gelen yemekler arasında Karalahana Dolması, Mancarlı Pide, Kaldirik Turşusu Ve Kavurması, Kuru Yufka Böreği, Pancar Çorbası, Çerkez Tavuğu, Mamursa, Arnavut Böreği, Boşnak Böreği, Göbete Mantısı, Şıl Böreği, Haluj ve ismini sayamadığım birçok yemeği var. Unutmadan söyleyeyim buranın köftesi de çok meşhur. Burada çok fazla Bal Kabağı ve fındık yetiştiği için Bal Kabağı tatlısı ve fındıklı Baklava da çok sıklıkla yapılır.

duzce-pancar-corbasi

Edirne Yemekleri

Edirne dendiğinde akıllara ilk gelen tabi ki Tava Ciğeri. Edirne’de beyaz peynir üretimi de çok yaygın olduğu için bu işte tamamen uzmanlaşmışlar. Yemek olarak Ciğer Sarması, Isırgan Yemeği, Elbasan Tava ve Borani meşhur yemekleri arasındadır. Bölgede yapılan badem ezmesi de ülkede ve dünyanın dört bir tarafında meşhur olmuştur. Farklı bir lezzete sahip olan Peynir tatlısı ve Belmuş da buraya geldiğinizde tadabileceğiniz lezzetler arasında.

edirne-tava-cigeri

Elazığ Yemekleri

Elazığ aslına bakarsanız az bilinse de çiğ köftenin ana vatanlarından biridir. Burada sıklıkla sıra geceleri yapılır ve çiğ köfteler yoğurulur. Harput köftesi, Döğme Çorbası, Pestilli Yumurta, İçli Köfte, Patile, Küncülü Gömme, Yarpuzlu Ayran Çorbası, Lobik Salatası ve Dolangel Tatlısı burada tadabileceğiniz lezzetler arasında.

elazig-icli-kofte

Erzincan Yemekleri

Horolu Çorba, Lesbik, Yalan Yahni, Lahana Turşusu Yemeği, Kavut Herlesi Çorbası, Hedik, Keşkek, Kuru Fasulye, Kete ve Eşkili Çorba bölgede çok fazla tüketiliyor. Erzincan denilince ilk akla gelen ve en meşhur olan ürünleri tulum peyniri, Bal ve Tereyağıdır. Erzincan’ı ziyaret ettiğinizde yakınlarınıza hediye olarak bal götürebilirsiniz.

erzincan-keskek

Erzurum Yemekleri

Erzurum çağ kebabının ana yurdudur. Cağ Kebabı Erzurum’dan tüm illerimize yayılmış. Buranın yöresel yemekleri arasında Lor Dolması, Ayran Aşı, Kesme Aşı, Hıngel, Peynir Kuymağı, Cevizli Kete ve dillere destan olmuş Kadayıf Dolması yer alıyor.

erzurum-cag-kebabi

Eskişehir Yemekleri

Eskişehir’e gelip de Çiğ Börek yememek hiç olur mu? Ebegümeci, Bulamaç, Tatar Böreği, Sütlü Ovmaç, Kapama, Düğün Köfte, Toyga, Kuzu Kulağı, Haşhaşlı Dolma ve Cevizli Tatlı Eskişehir’de yiyebileceğiniz lezzetler arasındadır. Eskişehir’i gezdikten sonra karnınız acıkırsa, birbirinden lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

eskisehir-cig-borek

http://www.geziko.com/blog/illere-gore-turkiyenin-yemek-haritasi-3/

You don't have permission to register
X