Üst
 

İLLERE GÖRE TÜRKİYE’NİN YEMEK HARİTASI – 2

Yemek kültürünün oldukça geliştiği ve damaklarda unutulmaz tatlar bırakan lezzetleri ile Türkiye, bu konuda dünyanın dikkatini çekmeyi başardı. Özellikle ülkemize gelen turistler, yemeklerimize ciddi şekilde sempati duyarak tercih edebiliyor. Birbirinden güzel yöresel yemekleri ile illere göre yemek haritasına bir önceki yazıda kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Bartın Yemekleri

 Pumpum Çorbası buranın yöresel lezzetleri arasında. Döşemeli Mancar, incir Dondurması, Kabak Tatlısı Böreği, Yumurtalı İsbut, Amasra Salatası ve Kabak Burması Bartın’a Özgü Lezzetlerden.

amasra-salatasi

Batman Yemekleri

Güney Doğu Anadolu’nun lezzetlerini bünyesinde barındıran Batman, oldukça lezzetli olan bir yemek kültürüne sahip. Batman denilince yemek olarak akıllara birçok lezzet gelebilir. Bu lezzetleri sırasıyla sayacak olursak Mehir ( Ayran Çorbası), Perde Pilavı, Kütülk, İşkembe Dolması, Kaburga Dolması, Kuru Dolma ve ismini sayamadığımız birbirinden güzel lezzetler var. Batman’a geldiğinizde birbirinden güzel yemeklerini tadacağınız gibi tarihi yapısını ve doğasını da gezebilirsiniz.

mehir-batman

Bayburt Yemekleri

Bayburt, ketesi ile ün salmış bir ilimiz. Bayburtlu olup da kete sevmeyen ve yemeyen yoktur herhalde. Bunun yanında Ekşi Lahana, Tatlı Çorba, Lor Dolması, Tel Helvası, Sirkeli Köfte, Yalancı Dolma, Yumurta Pilavı, Bulgur Çorbası ve Isırgan Lahanası da buraya özgü farklı olarak tadabileceğiniz yemeklerden.

bayburt-ketesi

Bilecik Yemekleri

Büzme, Ovmaç Çorbası, Mercimekli Mantı, Kesme Hamur, Keklik Kebabı ve Köpük Helvası Bilecik’in meşhur yemekleri arasındadır. Bilecik yemekleri damaklarınızda çok özel bir tat bırakacak. Bileciğin en farklı ve başka bir yörede bulamayacağınız yemeği ise Dağ Eriği Ekşili Kesme Çorbası. Dağ eriği, kızılcık kurusu, makarna ve mercimekle yapılan bu yemek damaklarda hoş bir tat bırakıyor. Buraya geldiğinizde Bıldırcın Kebabı ve Nohutlu Mantının tadına bakmayı da ihmal etmeyin.

dag-erigi-eksili-kesme-corbasi

Bingöl Yemekleri

Gömme, Sirın, Tutmaç ve Keşkek Bingöl’lülerin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Sulu Hedik, Hamurla açılıp sacda pişirilen patatesli, peynirli ve kıymalı olarak yapılan Patile vazgeçilmez lezzetler arasında. Buğdaydan yapılan ve lezzeti tartışılmaz olan döğme çorbasının tadına bakmadan nadide ilimiz Bingöl’den ayrılmayın.

gomme

Bitlis Yemekleri

Bitlis denilince dillere destan olmuş, ülkemizin birçok iline yayılmış lezzet olan Büryan Kebabı geliyor.  Büryan, iç organları alınmış bir kuzunun, daha önceden ısıtılmış olan 2-3 metre derinliğe sahip  kuyuda çamurla kapatılarak pişirilmesi ile yapılıyor. Genelde odun ateşi ie yapılan Büryan önünüze geldiğinde etin tel tel ayrıldığını göreceksiniz. Kabak Dolması, Glorik, Gari Aşı, Kabak Boranisi, Murtuğa ve Katıklı Dolma tadabileceğiniz Bitlis lezzetleri arasında sizleri bekliyor.

buryan-kebabi

Bolu Yemekleri

Bolu zaten aşçıları ile meşhur bir ilimiz olduğu için birbirinden lezzetli yemekleri burada yiyebilirsiniz. Özellikle Bolu Mengen ilçesi hem aşçıları hem de yemekleri ile dünyada nam salmış bir ilçe. Büyük oteller, turizm bölgeleri  ve kaliteli restoranlarda mengenli aşçılar görmeniz mümkün. Bolu yemekleri saymakla bitmez. Ovmaç Çorbası, İmaret Çorbası, Çiğ Börek, Kabaklı Gözleme, Çantıklı Pide, Kıbrıscık Pilavı, Mengen Kuzu Güveç , Kızılcık Şurubu ve Ekmek Aşı burada tadabileceğiniz lezzetlerden sadece bir bölümü. Buraya geldiğinizde çok lezzetli yemekler yeme şansına erişebileceksiniz.

kuzu-guvec

Burdur Yemekleri

Buranın en yöresel olan yemeği Testi Kebabı ve Burdur Şiş. Tatlı olarak özellikle kahvaltılarda ve yemek sonrasında tüketebileceğiniz Cevizli Helva ve Ceviz Ezmesinin tadına bakmadan buradan ayrılmayın. Pirinç Çorbası, Soğanlı Kazan Eti, Höşmerim ve Borana tadına bakabileceğiniz diğer lezzetlerinden.

burdur-testi-kebabi

Bursa Yemekleri

Bursa denilince akıllara ilk gelen yemek, tabi ki İskender Kebabı. Bu yemek Bursa’dan çıkmış ve tüm illere yayılmış. Bursa denilince akla gelen diğer lezzetlerden birisi ise, Kestane şekeri. Burada birçok yerde kestane şekeri fabrikaları kurulmuş, bütün illere ve ülkelere buradan gönderiliyor. Pideli Kebap, Tahinli Pide ve Cendere Baklavası burada tadına bakacağınız lezzetlerden. Zeytin ve zeytinyağı Bursa’da oldukça fazla yetiştirilmekte ve sıklıkla tüketilmekte. Bursa’ya yaz mevsiminde gelirseniz şayet meşhur Bursa şeftalisinin tadına bakabilir ve sevdiklerinize hediye olarak götürebilirsiniz.

bursa-iskender-kebabi

Çanakkale Yemekleri

Sütlü Çorba, Kuru Bamya, Kuzu Kapama, Terbiyeli Köfte, Bakla Keşkeği, Erik Macunu, Biga Peynir Tatlısı, Lakerda ve Oğlak Çevirme Çanakkale’ye özgü lezzetlerden. Çanakkale özellikle deniz ürünleri konusunda kendini aşmış bir ilimiz. Buraya geldiğinizde mutlaka taze balıkların tadına maharetli ustaların ellerinden bakabilirsiniz.

http://www.geziko.com/blog/illere-gore-turkiyenin-yemek-haritasi-2/

You don't have permission to register
X