Üst
 

İLK GÖRÜŞTE AŞIK OLACAĞINIZ 10 KÖY

Aşk.. İnsanlık tarihinin en güçlü duygusu. Bu yazımızda fotoğraflarını dahi görür görmez aşık olacağınız ve gitmek için can atacağınız 10 köyü inceleyeceğiz.

1- Reine, Norveç

Norveç’in küçük balıkçı köyü Reine, 1743 yılından bu yana bir ticaret merkezi olmakla beraber turizm de oldukça önemli bir yer tutuyor. Merkeze olan uzaklığına rağmen her yıl binlerce ziyaretçi alan köy, Sakrisoya ve Hamnoya’nın güneyinde Avrupa E-10 karayolunda kapalı bir burunda yer alıyor. Mavi ile yeşilin buluştuğu sevimli balıkçı evlerinin ise görsel bir şölen yarattığı Reine çok defa Norveç’in en güzel köyü seçilmiş. Sessizlik, huzur ve oksijeni bir arada bulabileceğiniz bu şirin köyde fotoğraf karelerini süsleyecek birçok yer bulabilirsiniz.

iles lofoten- petit port de reine

2- Burano, İtalya

Minyatür Venedik de denilen renklerin buluştuğu yer olarak tanımlayabileceğimiz Burano bu özelliğini yanyana dizili rengarenk evlerinden alıyor. Bir rivayete göre bunun nedeni geçmişte Burano’da yaşayan erkeklerin geceleri çok içki içmesi ve geç saatlerde eve döndüklerinde karıştırmalarını engellemekmiş. Gökkuşağının tüm renklerini içinde barındıran Burano dantelleri ile ünlü.  Tamamen el işçiliği bu dantellerin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyenler için ise köyde dantel okulu açılmış. Bu köy dantellerin yanı sıra cam işçiliği ile yapılmış hediyelik eşyaları ile de çok meşhur. Trafikten tamamen uzakta huzur içerisinde kanalların çevresinde bulunan restaurant ve kafelerde yemeğinizi yiyip kahvenizi içebilirsiniz.

BuranoItaly

3- Oia, Yunanistan

Oia köyü son yıllarda romantik çiftlerin balayı için tercih ettiği en gözde köylerden biri. Santorini adasının göz bebeği Oia, muhteşem deniz manzarasının yanı sıra mavi kubbeli kiliseleri ve bembeyaz boyalı evleri ile masallardan fırlamış gibi. Kayalıkların üzerine kurulması nedeniyle yollarının çoğu yokuş olan Oia’da ulaşım eşekler ve merdivenler kullanılarak yapılıyor. Oia’da gün batımını izledikten sonra Yunan yemeklerini doyasıya tadabilirsiniz.

oia

4- Bibury, İngiltere

İngilitere’nin güneybatısında yer alan ve tam anlamıyla insanın nefesini kesen Cotswold bölgesinin en şirin köylerinden birisi ise Bibury. Uçsuz bucaksız yeşilliğin ortasında dik çatılı evleri ile Bibury’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında 17. yüzyıldan kalma Arlington Sıraevleri geliyor. Ayrıca ortaçağdan kalma hanlar size açık hava müzesinde geziyormuş hissi yaratıyor.

Bibury-ingiltere

5- Tenby, Galler

Anlamı “küçük balık kalesi” olan Tenby’nin tarihi M.Ö. 900 yılına kadar uzanıyor. Birleşik Krallık içerisindeki Galler ülkesinin güney sahillerinde yer alan Tenby İrlanda Denizi ve Atlantik Okyanusu arasında bulunan doğal bir liman. Birleşik krallığın soğuk çizgisinin dışına çıktığı bu köy renkli binaları, arnavut kaldırımlı sokakları ile kişiye İtalyan şehrindeymiş hissi veriyor. Tenby’de tarihi bir gezinti yapmak isterseniz Tenby Kalesi’ni gezebilirsiniz.

tenby

6- Garmisch-Partenkirchen, Almanya

Almanya’da Bavyera eyaletinin Yukarı Bavyera bölgesinde bulunan Garmisch-Partenkirchen’i kayak sporuna ilgi duyuyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz. Almanya’nın en popüler kayak merkezi olan Garmisch-Partenkirchen, kayak pistleri ile oldukça iddialı. 2011 Alpler Dünya Kayak Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Garmish-Partenkirchen’de ilkbaharın sonlarına kadar kayak yapma imkanı bulabilirsiniz. deneyim. Almanya’nın en yüksek dağı Zugpiste’nin zirvesi özellikle snowboard sporuna ilgi duyanlar için ideal. Bunun dışında  Riesser Gölü’ne yapacağınız gezinti ile günün tüm stres ve yorgunluğunuzdan kurtulabilirsiniz.

garmish

7- Colmar, Fransa

Eğer hem Alman hem Fransız kültürünü bir arada yaşamak isterseniz Fransa-Almanya sınırındaki Alsace bölgesinde yer alan Colmar köyü sizin için biçilmiş kaftan. Geçmişten günümüze özgünlüğünden hiçbir şey kaybetmeyen Colmar’da bir pastaneye gittiğinizde kruvasanı ve kugelhopfu (bir çeşit Alman keki) yanyana görebilirsiniz.

colmar

8- Marsaxlokk, Malta

Adı marsa ile Arapça’da liman anlamına gelen “xlokk” kelimesinden gelen Marsaxlokk’da göller ve nehirler nedeniyle balıkçılık oldukça gelişmiş. Bu bölgede her gün kurulan yöresel pazarda Malta’ya özgü danteller, örtüler, minyatür balıkçı tekneleri, şövalye bibloları ve kaktüs meyvesinden yapılan Bajtra likörünü bulabilirsiniz.

15-marsaxlokk-malta

9- Shirakawa-go, Japonya

Geleneksel bir Japon köyü olan Shirakawa-go’da evlerin çatıları sıklıkla düşen çığlardan etkilenmemesi için inanılmaz şekilde güçlü inşa edilmiş. Huzurlu ve mistik bir tatil geçirmek isteyenler için en uygun tercih olacak bu Japon köyü gizemli ormanların yüksek dağların kucağında adeta cennetten bir köşe. Unesco’nun dünya miras listesinde olan Shirakawa-go mimarisi ve özel çatı dizaynı ile dünya çapında ün kazanmış. Shirakawa-go’daki evlerin mimari tarzına Gassho Style deniliyor.

Shikirawago

10- Pucón, Şili

Macera dolu bir gezi planlıyorsanız Şili’nin Araukanya bölgesinde küçük bir kasaba olan Pucon’u tercih edebilirsiniz. Yeryüzünün en uzun ülkesi Şili’nin güneyindeki göller yöresinin turistik yerlerinden biri olan Pucon’da hala aktif olan Villarrica Yanardağı’nı görebilisiniz.

pucon

Doğa harikası bu köyde volkanik turların yanı sıra su ve kar kayağı, trekking, rafting ve binicilik gibi spor alternatifleri bulunuyor. Biraz rahatlamak isterseniz Pucon’un doğal kaplıcalarını ziyaret edebilirsiniz.

Alıntı: http://www.geziko.com/blog/ilk-goruste-asik-olacaginiz-10-koy/

You don't have permission to register
X