Üst
 

HAVANA’YA YOLCULUK BAŞLASIN

Kendine has farklı sokakları, sanatın, müziğin ve tarihi dokunun, adeta iki sevgilinin birbirine sarılışları gibi hayat bulduğu Havana’nın dar sokaklarında gezerken, buranın tarihi kültürünü nefesinizde hissedeceksiniz. Renkli kıyafetli insanları, kiliseleri, tarihi binaları, anıt heykelleri ve muhteşem doğasıyla Havana sizlere taa uzaklardan göz kırpıyor.

resim-1

Burada yaşayan insanların mutluluğunu gözlerinden görebiliyorsunuz. Öyle ki  Havana sokaklarında müzik çalan ve dans eden insanlara sıklıkla rastlamak mümkün. Burada dans ve müzik gurupları günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası. Karayipler ve Küba’nın en büyük şehri olan Havana, Küba adasının kuzey kıyılarında yer alıyor. Uzun süre İspanyol sömürgesinde kalan şehirde her şey devlete ait. Bütün cafe ve restoranlarda çalışanların tümü devlet memuru.

resim-2

Burası dünyanın en güvenli şehri. Küba aynı zamanda Puro ve Şeker kamışı ile dünyada popüler olmuş bir ülke. Uzun süreden beri Amerika ambargosunda olan Küba, ilaç temin edememe sorunları yaşadığı için ilaçları kendileri üretmeye başlamış ve bu alanda çok başarılı olmuşlar.

kuba-puro-festivali-habanos

Havana’da size nostalji yaşatacak klasik arabaları her yerde göreceksiniz. Özellikle 1950 li yıllardan kalma araçlar şehrin her noktasında. Burada devrimin ardından yeni araç girişi hiç olmamış. Modelleri eski olan araçlar oldukça bakımlı oldukları için sıfır araç gibi duruyor. Fakat son dönemlerde halkın yeni araç alabilmesi için kanunlar oluşturuldu. Havana’nın nostalji görüntüsü bozulmadan, mutlaka buraya gelip geçmişe yolculuğa çıkmalısınız. Bu anlamda Havana’ya uçak bileti almanızın tam zamanı.

resim-4

Havana’da iki çeşit para birimi kullanılıyor. Bunlardan birincisi yerel pezo, ( UP ), diğeri ise turistlerin kullandığı CUC olarak geçiyor. 1 CUC yaklaşık 2 TL ye eşit. Şimdi Havana sokaklarında birlikte bir yolculuğa çıkalım.

resim-5

Plaza De La Catedral

Katedral 1748 yılında yapılmış. Mimari dokusu ve görkemli duruşu ile oldukça etkili olan katedral, geniş bir meydana sahip ve çevresinde faytonlarla gezebiliyorsunuz. Burada ellerinde purosu olan ve yerel kıyafetlerle dolaşan halkla ücretli resim çektirebiliyorsunuz. Meydanda her milletten turiste rastlamak mümkün, burası adeta kültürlerin kaynaştığı bir ortam gibi görünüyor.

Cuba  Havana Plaza de la Catedral

Malecon

Küba bir ada ülkesi olduğu için her tarafında güzel sahillere rastlamak mümkün. Havana sahillerinin gezilmesi gereken yerlerinden birisi ise Malecon.  Bölge oldukça sakin ve dinlendirici özelliğe sahip.

malecon-66128-1

Burada bizi gururlandıracak çok güzel bir süprizle karşılacaksınız. Malecon’da bir Mustafa Kemal Atatürk büstü var. Buraya geldiğinizde sahil boyunca güzel bir yürüyüşe çıkabilir ve Atatürk büstünde güzel kareler yakalayabilirsiniz.

resim-8

Plaza De Armas

Havana’nın en kalabalık ve hareketli meydanlarından birisi olan Plaza De Armas’da kitapçılar, müzisyenler, restoranlar ve soluklanabileceğiniz cafeler bulunuyor. Havana’da yemek yemek isterseniz bu meydana gelerek birçok seçenek arasında tercih yapabilirsiniz. Buraya geldiğinizde yanınızda mutlaka bir fotoğraf makinaniz olsun. Yakaladığınız farklı ve güzel karelerle, döndükten sonra kendinize güzel ve unutulmaz bir albüm yapabilirsiniz.

book sellers at Arms Square in old havana © Cuba Absolutely, 2014

Plaze De Armas’ a oldukça yakın olan Castillo de la Real Fuerza 1558 yılında yapımına başlanan kale Havana’yı korsanlardan korumak için yapılmış.

resim-10

Buraya gelmişken çevrede bulunan  El Templete Meydanı ve Havana Kent Müzesi’ni de gezmenizi tavsiye ediyorum.

resim-11

El Capitolio

Burası Havana’da bulunan çok eski bir hükümet binası. Devrimden önce kullanılan bina halkın ve gelenlerin görebilmesi için ziyarete açık. Şu anda bu bina Küba Bilimler Akademisi Ve Ulusal Bilim Ve Teknoloji Kütüphanesi olarak hizmet Veriyor. Mimari açıdan Amerika kültürünü yansıtan bina Havana’da sıkça ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor.

resim-12

Museo De La Revolucion

Biliyorsunuz ki Küba, devrimi ile ün yapmış bir ülke. Bölgenin en güzel müzesi olan Museo De La Revolucion, Fidel Castro ve yol arkadaşlarının devrim ile ilgili yaptığı çalışmalar hakkında ziyaretçilere bilgi veriyor. Müzede devrimde kullanılan silahlar, heykeller ve eşyaları da görebilirsiniz. Müze içinde İngilizce kitaplar satan, bir de kitapçı var. Özellikle Che Guevara ve Fidel Castro kitaplarını almayı tercih edebilirsiniz.

resim-13

 Devrim Meydanı

26 Temmuz hareketiyle kovulan Fulgencio Batista yerine, Fidel Castro, Che Guevara ve Raul Castro önderliğinde yönetim ele geçirilir. Küba Devrimi Barista’nın devrilmesi ve Sosyalist ilkelerin, yeni yönetim tarafından uygulanması anlamına da geliyor. Küba Fidel Castro ve Che Guevara dan sonra, hala sosyalizm ile yönetilen bir ülke. Havana’ya geldiğinizde Che Guevara figürünün olduğu Devrim Meydanı’nı görmenizi tavsiye ediyorum.

kuba01-1

Calle Obispo

Küba Halkını daha yakından tanımak ve yaşantılarını gözlemlemek istiyorsanız bu caddeye uğramanızı ve burada biraz vakit geçirmenizi tavsiye ediyorum. Havana insanlarının sıcaklığını ve samimiyetini görünce kendinizi ülkemizde gibi hissedebilirsiniz. Turistlerin de sıklıkla ziyaret ettiği cadde oldukça kalabalık. Bu cadde üzerinde bazı sokaklarda pazarlar da kuruluyor. Burada Havana’ya özgü hediyelik eşya satan şirin dükkanlarda sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

resim-14

Casa Museo De Ernest Hemingway

Amerikalı bir yazar olan Ernest Hemingway’ın Küba’da yaşamış olduğu ev müze yapılarak halka açılmış. Nobel ödülünü de kazanmış ünlü yazar 10 yıldan fazla bir zaman bu evde yazı yazmış. Ev Heminway’ın bıraktığı gibi hiçbir şeye dokunulmadan orjinalliğini koruyor. Buraya girdiğinizde tarihin derin sayfalarında adeta bir yolculuğa çıkacaksınız.

Cuba Havana San Francisco de Paula Finca la Vigìa Museo Hemingway

Küba’yı tepeden bakarak tadını çıkarabileceğiniz Camara Oscura yı da görmeden gelmeyin derim.

1

Ne Yenilir?

Geniş bir yemek kültürü olan Küba İspanyol sömürgesinde kaldığı için İspanyol yemek kültürü ağırlıkta. Özellikle burada sokak lezzetleri oldukça yaygın durumda. Sokakta pizza, sandiviç, meyve, külahta dondurma, meyve suyu ve fıstık satışı oldukça fazla.

resim-16

Özellikle burada restoranların en meşhur yemekleri arasında ıstakoz var. Meyve soslu Istakoz yemenizi tavsiye ediyorum. Küba bir ada ülke olduğu için deniz ürünleri burada sıklıkla tüketiliyor. Genelde Pilav ve fasulye de ana yemeklerin yanında getiriliyor. Özellikle ahtapot da burada yaygın bir şekilde tüketilen deniz mahsulleri arasında. İçecek olarak genelde şarap ve limonata eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz. Özellikle kokteyl konusunda tüm Havana restoranları kendini aşmış durumda.

resim-17

Burada kızarmış muz da oldukça fazla tüketiliyor.

resim-18

Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Havana’ya uçak seyahati ile ulaşabilirsiniz. Havana Uçak yolculuğu ile yaklaşık 13 saat sürüyor.  Aktarmalı olduğunda bu süre bekleme durumuna ve aktarma yapılacak ülkeye göre daha uzun olabilir.

http://www.geziko.com/blog/havanaya-yolculuk-baslasin/

You don't have permission to register
X