Üst
 

EN RENKLİ FESTİVAL HOLİFEST

Hindistan’da en çok sevilen ve dünyanın birçok yerinden insanın ziyaret ettiği Holifest, her yıl  baharın gelişini kutlamak için düzenlenen bir festival. Her tarafından milyonlarca insanın toplanıp birbirlerine renkli boyalar, sular atarak ve şarkılar söyleyerek kutladıkları Holifest baharın gelişini müjdeliyor.

holifest-7

Hint halkı renkli toprak boyalarını öncelikle yüzüne sürüyorlar ve sonra ise birbirlerine eğlence için atıyorlar. Festival başlamadan önce insanlar ateş yakmak için odun toplarlar. Bir kukla şeytan ateşte yakılarak lanet edilmeye başlanır ve hep birlikte Holi-hali! Diye bağırılır. Hindistan’da Holifest dönemi geldi çattı. İnsanlar bu renkli festivalde bir yılın yorgunluğunu çılgınlarcasına atıyorlar.

holifest-1

Holifest sadece Hindistan’da değil dünyanın bazı ülkelerinde de kutlanmaya başlandı. Siz de merak ediyorsunuzdur. Holifest nedir? Nasıl ortaya çıktı? ve ne zaman? kutlanıyor. Sizlere bu festivalle ilgili bilgiler vermek istiyorum. Dünyanın en eski festivali olarak bilinen Holifest bir Hindu festivali, fakat Asya ülkeleri dışındaki bazı ülkelerde de oldukça popülerlik kazanan ve her yıl kutlanan bir festivaldir. Siz de bu muhteşem festival katılmak isterseniz ve bu muhteşem tecrübeyi yerinde yaşamak isterseniz bir fikriniz olsun diye size neleri yaşayacağınızı anlatmak istiyorum.

holifest-2

Festiva ana malzemesi olan Gulal adı verilen doğal yollarla yapılmış renkli tozların birbirine atılması ile başlıyor. Burada festival klasik su savaşı gibi kutlanıyor, yalnız bir farkla sular oldukça renkli :) Ortamın enerjisi çok yüksek. bir düşünün insanların birbirlerinin yüzlerini boyuyorlar ve birbirlerine boyalı sular atıyorlar. Fakat yine de birbirinden kaçmıyorlar. Bunun diğer anlamı ise sana güvenim sonsuz ve bu nedenden dolayı senden korkmuyorum ve sana bu yüzden yüzümü dönüyorum.Bunların yanında bu festivalin en önemli özelliklerinden birisi ise festivalde sınıf ayrımının olmaması. Yabancı-tanıdık, zengin-fakir, yaşlı-genç gibi farklılıklar ortadan kalkıyor ve herkes eğlencenin tadını çıkarıyor.

holifest-4

Burada sosyal kaynaşma müziğin ve dansın etkisiyle zirvelere çıkabiliyor. Kendini müziğin dansın ve eğlencenin ritmine kaptıran insanlar, sokaklarda gruplar halinde dans ediyorlar ve küçük yarışmalar düzenliyorlar. Festival boyunca Hint halkı bahçelerinde ve evlerinin önünde ateşler yakarak ölüler için dualar ediyorlar. Holi festivali kırgınlıkların giderilmesi, yeni insanlarla tanışmak ve ailelerin birbirini ziyaret ettiği ve buraya özgü yiyeceklerin yenildiği bir festival. Buradaki halk Holifest’i hayata yeniden başlamak olarak tanımlıyorlar. Festivalde renklerinde anlamları var. Kırmızı masumiyeti, mavi sakinliği, sarı dindarlığı ve yeşil ise canlılığı temsil ediyor. Festivalin son günlerine doğru ise insanlar sokaklarda yakılan ateşlerin küllerini evlerine götürüyorlar. Götürdükleri küllerin ise kendilerini tüm kötülüklerden bir yıl koruyacağına inanıyorlar.

holifest-5

Yılda bir kez kutlanan Holifest’in her insanın hayatı boyunca mutlaka bir kez katılması gerektiğini düşünüyorum. Peki Holifest nasıl oluştu? Nereden çıktı? Birlikte göz atalım. Biliyorsunuz ki Hindistan’da tanrı sayısı oldukça fazla. Festival iki efsaneden yola çıkılarak kutlanılıyor. Bunlardan ilki festivalin ateş yakma ritüelinin nasıl oluştuğu, önce bununla başlayalım. Kötülükler Kralı Hiranyakaşipu Hint tanrısı olan Brahma tarafından ölümsüzlükle ödüllendiriliyor. Zamanla kibirli ve küstah olmaya başlayan kral herkesin onun emirlerine riayet etmesini istiyor. Kralın oğlu olan Prablah babasına karşı çıkıyor ve ona itaat etmeyi reddediyor. Kral her seferinde oğlunu öldürmeyi dener ve her seferinde  diğer tanrı Vishnu kralın oğlu Prablah’ı kurtarır. Son kozlarını oynayan kral oğlunu kız kardeşinin kucağında uyurken yakalamayı planlar. Fakat kız kardeş Holika’nın üzerinde olan şal kucağında yanmaya başlar. Holika kendi hayatını tehlikeye atar ve şalı kardeşi Prablah’a verir. Prablah yine kurtulur fakat Holika orada ölür. Bunun üzerine Hindu tanrısı Vishnu kralı öldürür ve yerine daha adil olan oğlunu getirir.

holi-6

Şarkıların söylenip boyaların atıldığı efsaneye gelince; Hint tanrısı Lord Krishna arakadaşı olan, Radha’yı kıskanıyor. Sebebi ise kendisi koyu bir tene sahip iken Radha’nın teni rengarenktir. Küçük Krishna doğanın kendine karşı adaletsiz olduğunu düşünerek annesine söyler. Annesi Krishna’nın gönlünü almak için yüzünü rengarenk boyalarla boyar. Sonrasında bu popülerlik kazanarak bir festivale dönüşür.

holi-3

Festivalin tarihi her yıl değişebilmekte. Festival için Hindistan’a gidip oranın havasını teneffüs edip doyasıya eğlenmek güzel olmaz mıydı? Kendinizi arkadaşlarınızla birbirinize boyalı sular atarken düşünebiliyor musunuz? Orada sınıf ayrımı olmadan insanlar doyasıya eğleniyor. Siz de orada eğlenmek için Holifest’i takip ederek farklı bir eğlencenin kapılarını aralayabilirsiniz. Hayat güzel, eğlenmek ise hayatın tadı ve rengidir.

http://www.geziko.com/blog/en-renkli-festival-holifest/

You don't have permission to register
X