Üst
 

DÜNYANIN EN İLGİNÇ YERLERİ

Angel Şelalesi

İlginç yerler listemizin başında Venezuela’da bulunan 1000 metre yüksekliğe sahip doğa harikası bu şelale, Dünya’nın en yüksek şelalesi ünvanına sahip.  Görenleri hayrete düşüren ve kendisine hayran bırakan Angel, Canaima ulusal parkında yer alıyor. Bu görkemli şelale aynı zamanda birçok filme konu olmuş bir doğa harikası. Up filminde ismi Cennet şelalesi olarak anılmıştı. Adını, üzerinde uçuş denemesi yaparak geçen ve sonrasında 30 yıl kadar burada yaşayan Amerikalı havacı Jimmie Angel’dan alıyor. Her yıl yüzbinlerce kişinin ziyaret ettiği bu şelale, sesiyle insanı adeta dinlendiriyor.

resim 1

Arizona Uçak Mezarlığı

Amerika’da bulunan, çölün ortasında yer alan bu uçak mezarlığı, görüntüsüyle sizleri şaşırtabilir. Miadını dolduran uçaklar işte bu mezarlığa getiriliyor. Amerika Hava Kuvvetlerinde görevini tamamlayan bombardıman uçakları çölün ortasında dizilmiş yatıyorlar. Peki neden uçaklar çölün ortasında yatıyor? Nemsiz ortamların metalin çürümesini geciktirmesi nedeniyle buraya getiriliyor. Sonrasında bu uçakların parçaları ayrıştırılarak hammadde haline dönüştürülüyor.

resim 2

Büyük Mavi Çukur ve Belize

Belize, Orta Amerika’da yer alan şirin bir ülke. Mavi Çukur ise Belize’nin yaklaşık 65 km açığında yer alıyor. Denizin ortasında mavi bir çukur görseniz şaşırmaz mıydınız? Belize, gördüğünüzde sizi hayrete düşürecek doğa harikası bir yer. 124 metre derinliğe sahip olan mavi çukur dalgıçlar için oldukça popüler bir bölge ve UNESCO tarafından dünyanın en önemli 10 dalış merkezi arasında yer alıyor.

resim 3

Sahra’nın Gözü Moritanya

Sahra Çölü’nde bulunan bu yapı, Dünya’nın en farklı ve görsel güzelliğe sahip jeolojik harikalarından biri kabul ediliyor. Çölün orta kısmında göze benzeyen şekli ile görenlerin ilk bakışta hemen ilgisini çekiyor. Bu jeolojik yapı yaklaşık 45 km’lik bir alan içerisinde bulunuyor. Bu yapının oluşumu ile ilgili çeşitli fikirler mevcut. Çok eskiden bir gök taşının buraya çarpması sonucu bu oluşumun meydana geldiğini iddia eden bilim insanları var. Bazı bilim insanları da toprağın erozyonu ile bu doğal güzelliğin oluştuğunu savunuyor.

resim 4

Erebus Buz Kayaları

Dünya’nın en soğuk yeri olan Antartika’da bulunan ve yaklaşık 19 metre yüksekliğe sahip bu kayalar, sönmüş yanardağın parçalarından oluşuyor.  Antartika, Dünya’da içerisinde ülke bulunmayan tek kıta ve en kurak bölge.

resim 5

Şeytan Kayalıkları

Avusturalya’da bulunan kayalıklar sanki elle oyulmuş ve bir sanat eseri biçiminde ziyaretçilerini bekliyor. Tennant Creek kasabasının 113 km güneyinde bulunan ve birçoğu yuvarlak dev şekillerden oluşan kayalıklar, ziyaretçilerine güneş ışığında altın rengi harika bir görüntü sunuyor. Bilim adamları oluşumların milyonlarca yıl önce erimiş mağma ve kum taşlarının birleşmesi ve sonra soğumasıyla oluştuğunu belirtiyor. Kayaların boyutları 30 cm den 55 metreye kadar değişebiliyor.

resim 6

Kamış Flüt Mağarası

Çin’nin kuzeybatısında yer alan Guilin şehrindeki mağara, muhteşem bir güzelliğe sahip. 180 milyon yaşında ve 240 metre derinliğe sahip olan mağarada sarkıt ve dikitler, farklı kaya şekilleri ve kireç taşı oluşumlarının muhteşem uyumunu göreceksiniz. Mağara içine yapılmış olan aydınlatma sistemi sayesinde,  renklerin ve görselliğin şöleni yaşanıyor adeta.

resim 7

Cehennem Kapısı, Türkmenistan

Burası, 70 li yıllarda insanların yapmış olduğu bir hatadan dolayı oluşmuş durumda. Bölgede doğalgaz rezervlerinin bulunması ve çukurdan sızan doğalgazın ateş ile buluşturulması sonucu meydana gelen cehennem kapısı o günden sonra hiç sönmemiş. İlk başta ateşin birkaç hafta sonra söneceği düşünülmüş fakat o günden bugüne ateşte hiçbir azalma olmamış. 70 metre genişliğe sahip bu alan dev bir çukur şeklinde.

 resim 10

Yedi Devler Kayalıkları

Sibirya’nın ortasında, Kuzey Urallar’da yer alan bu görkemli kayaların yüksekliği 35 ila 40 metre arasında değişiyor. Yanlarına ulaşmak için oldukça meşakkatli yollardan geçmek gerekiyor. Özellikle dağcılık sporu ile ilgilenenler burayı sıklıkla ziyaret ediyorlar. Zirveye ulaşan dağcılar buranın çok farklı bir yapısının olduğunu söylüyor. Efsaneye göre bu kayalıklar kaçarken donan dev askerlermiş.

The Seven Giants of the Urals

Taş Ormanlar

Madagaskar adasının batısında yer alan Melaky bölgesindeki taş ormanlar çok etkileyici. Milyonlarca yıl süren erozyonlar sonucu oluşan bu karstik plato adeta gerçek ağaçların taştan birer kopyası gibi. Plato keskin ve sivri yüzeyli kayalıklardan oluşuyor.Bu bölge UNESCO tarafından dünya mirası listesinde yer alıyor. Taş orman yaklaşık 665 km lik devasa bir alanı kapsıyor.

resim 9

 

Dünya’daki Bu İlginç Yerleri Keşfetmenin Zamanı Gelmedi mi?

http://www.geziko.com/blog/dunyanin-en-ilginc-yerleri/

You don't have permission to register
X