Üst
 

CENNET ADASI HUZUR VERİYOR

Hani hep hayallerde cennet gibi bir adaya gitmek vardır ya… İşte isminden de anlaşıldığı gibi, Marmaris’te bulunan Cennet Adası hayalinizi gerçekleştirecek. Kendinizi adeta farklı bir dünyadaymış gibi hissedeceğiniz bu muhteşem adanın havası, harika denizi ve yeşilliği ile sizi dinlendirecek ve unutulmaz anlar yaşatacak. Buranın ismi Cennet Adası ama, aslına bakarsanız bir yarım ada özelliği taşıyor. Marmaris Koyu’nun hemen yanı başında olan Cennet Adası, teknelerin Marmaris’te en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.

resim-1

Peki bu muhteşem adaya geldiğinizde neler yapabilirsiniz? Gürültüden uzak ve bol oksijen dolu olan ada içerisinde yürüyüş yapabilir, pırıl pırıl denizine girebilir ve saatlerce vakit geçirebilirsiniz. Muhteşem denizine kendinizi bıraktığınızda ve doğa ile baş başa kaldığınızda, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Kuşların cıvıltısı, dalgaların sahile vurması ve ağaçların gölgesi burada bir başka güzel oluyor. Burada bulunan manzara sizlerin yorgunluğunu alacak, stres ve sıkıntınızı giderecek.

resim-2

Cennet Adası çevresinde bulunan restoranlarda yemek yiyebilir ve cafelerde oturarak manzara eşiğinde çayınızı ve kahvenizi keyifle yudumlayabilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, burada göreceğiniz harika manzaraları ve güzellikleri yakalamak için mutlaka fotoğraf makinenizi yanınızda getirin. Bazen gördüğümüz bir anı ve güzelliği yakalayamamanın üzüntüsünü yaşarız ya… İşte bu pişmanlığa düşmemek için yanınızda makinenizi, en kötü ihtimalle fotoğraf çeken ama şarjı tam olan telefonunuzu getirmenizi tavsiye ederim.

resim-3

Yaz aylarında buraya tatile gelenlerin ziyaret ettikleri ve huzur buldukları Cennet Adası, dalış için de oldukça ideal bir yer. Buraya özel tekneleriyle gelenler, kendilerini tekneden denizin serin sularına bırakıyorlar.

resim-8

Marmaris Koyu’nun hemen giriş tarafında bulunan adaya yürüyerek ve tekneyle her gün birçok ziyaretçi geliyor. Tekne turu dışında, Cennet Adası’na Marmaris üzerinden 8 kilometre süren bir yolculuktan sonra Yalancı Boğaz’a geliyorsunuz, sonra yürüyerek de adaya ulaşabiliyorsunuz. Özellikle doğa yürüyüşünü sevenler için çok güzel bir deneyim olacak. Adanın zevkini çıkarmak için buraya sabah erken saatlerde gelmelisiniz. Adada sıkılmadan tam bir günü rahatlıkla geçirebilirsiniz.

resim-5

Bu arada size biraz da Yalancı Boğaz’dan bahsetmek istiyorum. Yalancı Boğaz, coğrafi yapı itibariyle boğaza benzediği için bu adı almış. Yalancı Boğaz’ın halk tarafından bilinen bir de rivayeti var. Yağışlı ve fırtınalı bir akşamda, burayı boğaz sanıp geçiş yapmak isteyen bir kaptan, gemisini sürüp karaya oturtmuş.  Yalancı Boğaz isminin, bu olaydan sonra verildiği söyleniyor. Yalancı Boğaz çevresinde yat ve gulet atölyeleri de bulunuyor. Gulet; İki direği olan yelkenli bir savaş gemisi türü. Fakat günümüzde guletler seyahat ve gezi amaçlı kullanılıyor.

e17f77bc-fc16-410b-8e74de6a63c44fcd

Cennet Adası’nda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Deniz rengi gökyüzü ile adeta karışmış ve kumları muhteşem olan Cennet Adası, isminin hakkını sonuna kadar veriyor. Marmaris çevresinde kaldığınız sürece burayı günübirlik ziyaret edebilirsiniz. Tekne sahipleri veya günlük tekne kiralayanlar kesinlikle bu güzelliğin tadını çıkarmalı.

zzzzzzz

 

Pansiyon ve lokantaların da mevcut olduğu Cennet Adası, yaz aylarında gidilmesi gereken ülkemizin nadide yerlerinden. İsterseniz yanınızda buraya gelirken yiyecek de getirip sesten ve gürültüden uzak kafanızı dinleyerek yemeğinizi yiyebilirsiniz.  Gelen ziyaretçiler için bu yarım ada biraz restore edilebilir. Merdivenlerin yapılması, cafe ve restoranların artması, burayı daha fazla cazibe merkezi haline getirebilir. Özellikle Marmaris ve Dalaman’a gelenler, yada tekne turu yapanlar, müthiş doğası ve berrak denizi ile Cennet Adası’nı ziyaret etmeliler. Sakinlik ve huzuru seviyorsanız Cennet Adası tam size göre bir yer.

Marmaris Mutfağında Ne Yenir?

Marmaris’in en meşhur yemeklerinden birisi de Yumurtalı Patlıcan yemeği. Soğan ve domatesler önceden kavruluyor, sonrasında ince doğranan patlıcanlar eklenerek yumurta kırılıyor ve ortaya harika bir lezzet çıkıyor.

yumurtali-patlican

Burası turistik bir yer olduğu için her yerde fastfood yemeklerine rastlamak mümkün. Bir diğer yöresel yemek olan Döş Dolması lezzetiyle iştahları kabartıyor.Kuzu kaburgası içine kıyma, ciğer, ve pirinç doldurularak yapılan bu yemeği mutlaka tatmalısınız.

dos-dolmasi-mugla

Cızdırma da buraya özgü lezzetlerden. Krep yada bazı bölgelerde akıtma da denilen hamur kızartması, bazı yerlerde marmarise özgü otlar harç yapılarak hazırlanıyor.

2231

Nasıl Gidilir?

Marmaris’e en rahat ve kolay ulaşım şekli havayolu ile sağlanıyor. En yakın havaalanı olan Dalaman Havaalanı üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Dalaman Havaalanı Marmaris merkeze yaklaşık 88 km civarında bulunuyor. Marmaris üzerinden Cennet Adası ise yaklaşık 30 dakika sürüyor. Dilerseniz tekne turları ile de Cennet Adası’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

http://www.geziko.com/blog/cennet-adasi-huzur-veriyor/

You don't have permission to register
X