Üst
 

BİR İSKOÇYA MASALI EDİNBURGH

Kendine has kilt adı verilen geleneksel kıyafetleri, gayda olarak bilinen folkrolik müzik aletleri ve daha birçok ilgi çekici özelliğiyle İskoçya, adını Dünya’ya duyurmayı başarmıştır. İskoçya, İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda ile birlikte Birleşik Krallık’ı oluşturan 4 ülkeden birisidir. Bir ada ülkesi olan İskoçya, Krallık içinde en fazla nüfusa sahip olan ülkedir. Şimdi gözlerinizi kapatın ve hayal edin, sizi İskoçya’da muhteşem bir şehre götürüyorum. Nereye mi? Kemerlerinizi bağlayın, Edinburgh’a gidiyoruz.

İskoç erkekleri

Edinburgh; temiz sokakları, caddeleri, şatoları, hayalet turları, anıt heykelleri, farklı yaşam tarzları ve kendine has mimari yapısı ile, Dünya’da görülmeye değer şehirler arasında yer edinmiştir. İnsanları adeta mıknatıs gibi kendisine doğru çeken şehirde yürüyüş yapmak, insanlarla sohbet etmek ve cafelerde oturarak kahvenizi yudumlamak size adeta farklı bir atmosferdeymişsiniz hissi verecek. Ülkenin resmi dilleri İngilizce ve İskoçça olduğu için İngilizce bilenler İskoçya’da pek sorun yaşamıyor. Kalabalık bir şehir olmasına rağmen; trafik, altyapı ve çarpık kentleşme gibi sorunlar görülmemektedir.

Edinburgh resmi

Edinburgh klasik mimari ile ortaçağ mimarisinin buluştuğu bir şehir, bu özelliği nedeniyle tarih, mimari ve güzel sanatlara ilgi duyan tüm gezginlerin mutlaka gelip görmesi gereken önemli bir kültür ve sanat şehri.

Edinburgh_

Burayı hangi mevsimde ziyaret ederseniz edin, yanınızda bir şemsiye veya yağmurluk getirmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu şehirde neredeyse yılın her mevsimi yağmur yağmaktadır. Şehir yaz aylarında oldukça fazla turist ağırlıyor. Çok kalabalığı sevmiyorsanız, diğer turistlerin yaptığı gibi burayı Kış aylarında  ziyaret ederek, göreceli olarak çok daha sakin olan şehri huzurlu ve sindirerek gezebilirsiniz. Yaz aylarında buraya gelmeyi tercih ediyorsanız şimdiden uçak biletinizi ve otel rezervasyonunuzu yaparak, uygun fiyatlardan yararlanma şansı yakalayabilirsiniz. Yaz sezonu Edinburgh’da Mayıs ayı sonu itibariyle başlıyor. Şimdi dilerseniz şehrin güzelliklerini gezmeye başlayabiliriz.

edinburgh yağmur

Edinburgh Kalesi İle Şehir Ayaklarınızın Altında

Şehirde, Eskişehir olarak bilinen Old Town bölgesinde bulunan Edinburgh Kalesi, manzarasına doyamayacağınız hâkim bir tepede bulunuyor. İskoçya’nın en popüler tarihi yapısı olan kale, neredeyse tüm şehri ayaklarınızın önüne seriyor. En iyi komutanlar tarafından bile ele geçirilemeyen Edinburgh Kalesi üzerinden şehrin panoromik görüntüsünü yakalayabilirsiniz. Kale içerisinde müze, heykel, köpek mezarları ve tarihi yapılara rastlamanız mümkün.

Edinburgh Kalesi

Royal Mile İle Farklı Bir Kültüre Yolculuk

Edinburgh’un en işlek caddelerinden biri olan Royal Mile, İskoçya kültürünü en iyi şekilde yansıtan tarihe tanıklık etmiş bir cadde. Burada sokak sanatçılarının gösterilerini izleyebilir, hediyelik eşya dükkanlarından sevdiklerinize İskoçya’ya özgü hediyeler alabilir veya İskoç ve dünya mutfakalarına ev sahipliği yapan bu özel caddede yemek yiyebilirsiniz. Dünyaca ünlü Iskoç visikilerini tadımlayarak Edinburgh’da gezinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Royal Mile

Holyrood Sarayı Mimari Yapısıyla Bir Başka

Royal Mile caddesinin güney ucunda bulunan etkileyici bir mimari yapıya sahip olan Holyrood Sarayı, Britanya Kraliyet Ailesi’ne aittir. İskoçya Parlementosu’ nun da bulunduğu Holyrood bölgesinde yer alan ve Neo Klasik mimari özelliklerini taşıyan yapı 1854 yılında tamamlanmış ve kullanıma açılmıştır. ziyaret edilecek turistik yerlerin başında geliyor.

Holyrood Sarayı

Royal Botanic Garden 

Edinburgh, Avrupa’nın en yeşil şehirleri arasında ilk sıralarda yerini almakta. Bunun en güzel örneklerinden olan Botanik Bahçeyi ziyaret ederek doğanın eşsiz güzellikteki görüntüsünü seyredebilir ve stres atabilirsiniz. Yeşilin her tonunu bulabileceğiniz Botanik Bahçe’nin sizi dinlendireceğini şimdiden söyleyebilirim.

Royal Botanic Garden

Prenses Caddesi’nde Soluklanın

Edinburgh’un en hareketli ve renkli caddelerinden olan Prenses Caddesi, ilk adı ile St Giles Caddesi, yeni ve eski şehri ikiye ayırdığı için konumu itibariyle oldukça önemli bir cadde. Yaklaşık 1.6 km uzunluğa sahip olan bu eşsiz cadde toplu taşıma dışında genelde özel araç trafiğine kapalı olup, şehrin alışveriş merkezlerinin başında gelmektedir.

Prenses Cddesi Edinburgh

Edinburgh Hayalet Turları İle Adrenalini Yakalayın

Farklı şeyleri deneyimlemek ve korku yaşamak istiyorum diyenlerdenseniz, gece geç saatlerde düzenlenen hayalet turlarına katılmalısınız. Korku turları gece yapılıyor ve katılımcılara unutamayacakları anlar yaşatılıyor. Tur fiyatları yaklaşık 10 pound civarında.

Edinburgh Hayalet Turları

Arthur’s Seat Yürüyüşüne Çıkın

Arthur’s Seat tepesi 3 parça halinde şekillenmiş olan Arthur’s Seat volkanının 250,5m yüksekliği sahip önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Yaklaşık 20 dakika gibi kısa bir sürede zirvesine tırmanabileceğiniz tepeden şehirin panoromik görüntüsü kaçırılmamalı.

Arthur’s Seat

Gece Hayatı

Çok fazla turiste ev sahipliği yapması ve kalabalık bir şehir olması nedeniyle Edinburgh’un gece hayatı oldukça canlı ve renkli. Şehrin hemen hemen her yerinde karşınıza çıkacak olan ve çoğunlukla öğleden önce saat 11:00 saatlerinde açılan publar da zaman geçiren birçok insan görebilirsiniz. Edinburgh’da en fazla ziyaret edilen gece kulüplerinden bazıları Captains Bar, The Barony, Chaophraya Edinburgh, Bramble Bar & Lounge ve Jekyll & Hyde dir. Edinburgh’ta eğlenceyi iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Edinburgh gece hayatı

Nasıl Gidilir?

İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinden Türk Hava Yolları ile Edinburgh’a direk uçak seyahati ile yaklaşık 4 saat 25 dakika gibi bir zamanda ulaşmanız mümkün. Bazı havayolları ile de aktarmalı uçuşlar mevcut. Aktarmalı uçuşlar direk uçuşlara göre daha uygun fiyatlı olabiliyor. Öncesinde araştırmanızı yaparak, uçak biletinizi şimdiden satın alabilirsiniz. Alternatif olarak Edinburgh’a ulaşmak için uçakla Londra’ya oradan da hızlı trenle 4 saat süren yolculukla Edinburgh’a ulaşabilirsiniz. Edinburgh ile havalimanı arasında yaklaşık 14 km lik bir mesafe var. Şehir merkezine ulaşım otobüs ve taksi ile sağlanıyor. Havaalanı ile şehir merkezi arası taksi ücreti yaklaşık 20 Sterlin civarında.

Edinburgh manzara

Ne Yenilir?

İskoç mutfağında özellikle et yemekleri ve ada ülkesi olması nedeniyle balık yemekleri ağırlıkta tüketiliyor. Edinburgh’da denemeniz gereken güzel lezzetler arasında haggis mutlaka olmalıdır. Haggis İskoçya’ya ait ulusal bir yemek. İşkembe zarının içine bulgur, üzüm, fıstık ve ince doğranmış sakatatlarla yapılan ve yanında şalgam ve patatesle sunulan bir yemektir.  Yulaf lapası ve İskoç yumurtası da burada tadabileceğiniz lezzetler arasında. İskoçlar’ın sabah kahvaltıları çok zengindir. İskoç’ların milli içkisi ile arası iyi olanlar için bir çok farklı viski türünün bulunduğu Edinburgh, adeta devasa bir viski deposu gibidir.

haggis

Birleşik Krallığı oluşturan devletlerden biri olan İskoçya’yı ziyaret etmek için bu ülkenin vize rejimine tabii pasaport sahipleri başvurularını İngiltere vizesini temin edebilecekleri yetkili vize merkezlerine yapmalı. Birleşik Krallık Schengen üye ülke kapsamında olmadığı için İngiltere vizesi bulunan veya İngiltere vizesi alacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen üye ülkelerine İngiltere vizesi ile seyahat edebilmeleri mümkün olmamaktadır. Edinburgh’da alışveriş ve otel için çok fazla seçenek bulunuyor. Araştırma yaptığınız takdirde, bütçenize uygun otel seçenekleri bulmanız mümkün. Önceden rezervasyon yaptığınızda fiyat avantajı sağlayabiliyorsunuz. Özellikle kış aylarında fiyatlar yaz dönemine göre çok daha uygun. Şehirde Dünya’nın en ünlü moda markalarının mağazalarına rastlamanız mümkün. Siz de bu harika şehri deneyimlemek istiyorsanız, şimdiden organizasyonunuzu yapmalısınız.

http://www.geziko.com/blog/bir-iskocya-masali-edinburgh/

You don't have permission to register
X