Üst
 

ASYA’NIN CAZİBE MERKEZİ KUALA LUMPUR

Kuala Lumpur, Asya kıtasının en önemli şehirlerinden biri. Ayrıca turistler tarafından en çok ziyaret edilen şehirler arasında yer alıyor. Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur, aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehri ünvanını da taşıyor. Son dönemlerde yakaladığı popülarite ve modern yapısı ile görülmeye değer diyebilirim.

resim 1

Kuala Lumpur, gökdelenler ve alışveriş merkezleri ile donatılmış. Alışveriş yapmayı sevenler için çok ideal bir yer. Şehir merkezinde Bintang Walk ve Jalan Bukit Bintang bölgelerinde alışveriş merkezleri ve butik mağazalar bulunuyor.

resim 2

Batu Caves

Burası Kuala Lumpur merkezine yaklaşık 13 km mesafede bulunuyor. Araçla buraya 45 dakika gibi bir zamanda ulaşabilirsiniz. Batu Caves eskiden yerel sakinler tarafından ev olarak kullanılan mağaralardan oluşuyor. Kireçtaşı ve falezleri olan mağaralar ormanın derinliklerinde adeta saklanmış gibi görünüyor.

pppppp

Mağaralar 19. Yüzyıldan sonra hac ve ziyaret yeri olarak kullanılmaya başlanmış. Ziyaretler 272 basamaklı bir merdiveni tırmandıktan sonra mağaraların girişlerinde başlıyor. Mağaralarda bulunan yüksek sarkıt ve dikitler bile buraya ziyaret için başlı başına sebep.

http-www.tourismprofile.comwp-contentuploads201410temple-and-light-comming-Batu-Caves-MALAYSIA-www.tourismprofile.com_

Petronas İkiz Kuleleri

Şehrin en büyük ve nam salmış gökdelenleri Petronas İkiz Kuleleri olarak biliniyor. 1998 ve 2004 tarihleri arasında bu gökdelenler dünyanın en yüksek gökdelenleriymiş. 452 metre yüksekliğe sahip olan gökdelenler, 2004 tarihinde Taipei 101 gökdeleninin yapılmasından sonra bu ünvanı kaybettiler. Gökdelenin 170. metresinde, 41. ve 42. katları çelik köprü ile birbirine bağlı. 2 Kulelerin içerisinde alış veriş merkezleri, sanat galerileri, senfoni orkestrası ve doğal bilimler müzesi bulunuyor.

resim 3

Dataran Merdeka

Şehir İngiliz sömürgesi altındayken buraya Parade Ground denilmekteymiş. 1957 tarihinde Malezya tam bağımsızlığını kazandıktan sonra burada bulunan çimenlik alanda her yıl şenlikler düzenleniyor. 31 Ağustos 1957 tarihinde bağımsızlık kazanıldıktan sonra, ilk kez burada Malezya bayrağı göklere çekilmiş. 100 metrelik bayrak direği dünyanın en büyük bayrak direkleri arasında. Meydan, Kuala Lumpur şehrinin tam ortasında, bakımlı peyzaj alanı ile turistler tarafından çok ilgi görüyor. Üzerinde bulunan havuzlar buraya ayrı bir hava katıyor. Altında kapalı golf merkezi ve yeraltı alış veriş merkezi bulunuyor.

resim 4

Sultan Abdul Samad Binası

Göz alıcı mimarisi ve 130 metrelik saat kulesi ile Dataran Merdeka meydanında bulunan yapı, şehre farklı bir güzellik katıyor. Bu yapının içerisinde birçok farklı kültürden eserleri görmek mümkün. Bina üzerinde Moğol, Arap, İngiliz, Mağribi kültürleri hakim. Bina 1897 tarihinde Mimarlar Bidwell ve Norman tarafından tasarlanarak inşa ettirilmiş. Günümüzde binanın bir bölümü Malezya yargı organları tarafından kullanılırken diğer kısmı ise sanat merkezi olarak faaliyetini sürdürüyor.

resim 5

Ulusal Hayvanat Bahçesi

Şehir merkezine çok yakın olan ve yaklaşık 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan Hayvanat Bahçesi 110 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş. Hayvanat Bahçesinde 500 civarında kuş türü, sürüngenler, balık türleri, memelilerden oluşan toplam 5.000 hayvan çeşidi bulunuyor. Bu bahçenin en büyük özelliği, burada olan hayvanların genelde yerel hayvanlardan oluşmasıdır. Burada gün içerisinde orangutan, deniz aslanları ve fillerin gösterilerini de seyredebilirsiniz. Gelen ziyaretçiler burada fil, at ve deve’ye de binme şansı buluyor. 1963 yılında açılan Hayvanat bahçesi oldukça bakımlı ve gezmeye müsait bir yer.

resim 6

İstana Budaya – Ulusal Tiyatro

Malezya halkı sanata ve sanatçılara oldukça değer veriyor. Burada yerel ve uluslararası sanatçılar konserler düzenliyor. Opera ve tiyatroların da sergilendiği alana halk tarafından oldukça rağbet var. 1999 tarihinde açılan ulusal tiyatro şekil olarak ay uçurtmasına benzetiliyor. Binanın mimarisi oldukça farklı ve karışık bir yapıya sahip, fakat bir o kadar da güzel görünüyor.

resim 7

Tanah Tinggi Cameron ( Cameron Yaylaları)

Kuala Lumpur şehir merkezine yaklaşık 241 km mesafede bulunan bu harika doğal güzelliğe sahip yaylalara tren ve taksi ile ulaşabiliyorsunuz. Treni tercih edenler, Tapah Road Station tren istasyonuna geldikten sonra, yukarı çıkmak için yine taksi kullanmaları gerekiyor. Burası tatil köyleri ile meşhur doğal güzelliğe sahip tertemiz havası olan bir yer. Burada domates, havuç, lahana ve biber gibi bitkiler yetiştirilip çevre ülkelere ihracat yapılıyor. Verimli bir yapıya sahip olan yaylada çilek, çay ve gül yetiştiriciliği de yapılıyor. Yayla oldukça serin ve belirli aralıklarla sisli olabiliyor. Bu yayla ismini buraya 1885 yılında gelen ve keşfeden William Cameron’dan almış.

resim 9

Ulusal Tarihi Müze

Ülkenin zengin tarihini anlatan ve eserlerinin sergilendiği müze Malezya’nın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer alıyor. Yapının çatısı ve ön cephesi mimari olarak en çok ilgi çeken yerler arasında. Müze içerisinde silahlar, seramikler, geleneksel müzik aletleri sergileniyor. Müze içerisinde gördüğüm kadarıyla en çok ilgi çeken eserler Ming Hanedanı seramikleri ve Malay Hançeri diyebilirim.

resim 10

Ne Yenilir?

Burada Çin nüfusu oldukça fazla, bu nedenle her yerde Çin restoranlarına rastlayabilirsiniz. Fakat benim size tavsiyem burada Malay yemeklerini tercih etmeniz. Taze kızartılmış aromalı tavuk, ızgara balık ve sığır etini çok lezzetli yapıyorlar. Yemekten sonra ise çok güzel tropik meyvelerden meyve salatası yapıyorlar. Burada balık mekanlarını tercih ederseniz biber soslu uskumru balığının tadına bakmanızı öneriyorum. Sebze yetiştiriciliği çok fazla olduğu için salataları çok taze ve soslarla harika hale getiriyorlar. Özellikle köri sosu burada tavuk ızgara ile çok fazla kullanılıyor.

resim 11

Nasıl Gidilir?  

Ülkemizden Kuala Lumpur’a direk ve aktarmalı uçak seyahati ile gidebiliyorsunuz. İstanbul’u baz aldığımızda duraklamasız olarak yaklaşık 10 saat 30 dakikada Kuala Lumpur’a ulaşabiliyorsunuz.

http://www.geziko.com/blog/asyanin-cazibe-merkezi-kuala-lumpur/

You don't have permission to register
X