Üst
 

ANADOLU’NUN YÜCE DAĞI ILGAZ

Ilgaz; İç Anadolu Ve Karadeniz’i ikiye ayıran Ilgaz Dağı’na 25 km mesafede bulunan, şirin ve doğal güzellikleri muhteşem olan bir ilçemiz. Bu masalsı ilçe, Çankırı sınırları içinde yer alıyor. Ilgaz ilçesi, ismini heybetli görüntüsüyle Ilgaz Dağları’ ndan alıyor. Yaz ve kış turizmi açısından eşine az rastlanan cennet yerlerden birisi olan Ilgaz, manzarasıyla insanı mest etmeyi başarıyor. Burada gözleriniz doğal güzellikler ve tarihi eserlere, ruhunuz ise temiz havası ve sakinliğiyle adeta huzur bulacak.

ilgaz-1

Tarihe meydan okuyan eserleri ve muhteşem doğal güzellikleri ile Ilgaz, dört mevsim canlılığını koruyor. İnebolu’dan Ankara’ya kadar uzanan İstiklal yolunun yöreden geçmesi ile bölge popülerliğini korumuştur.

istiklal-yolu

İndağı Kaya mezarları, Salman Höyüğü, Ilgaz Hamamı, Derbent Şehitliği, Gaziler Köyü Camii, Kırkpınar ve diğer tarihi yapılarıyla bölge cazibe merkezi olma özelliğini koruyor.

indagi-kaya-mezarlari

Ankara ve İstanbul’a çok yakın olan Ilgaz, kış turizmi açısından bulunmaz bir saklı cennet. Ünlü Bestekar Samim Bilge’nin de bestesinde söylediği gibi; ‘’Ilgaz, Anadolu’nun Sen Yüce Bir Dağısın’’, ‘’ Baharda Yeryüzünde O Cennetin Bağısın’’ dizelerinde de anlatıldığı gibi bahar mevsimi burada cennet gibi oluyor. Burası Kaf Dağı’ nı andıran güzellikler ülkesi gibi, özellikle kış aylarına ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Şirin ve küçük bir ilçe olan Ilgaz, Anadolu’ nun tüm sıcaklığı ile gelen misafirlerini karşılıyor. Parke taşı döşeli olan sokakları, esnafın ve halkın göstermiş olduğu sıcaklık ve güler yüz, buraya gelmek için başlı başına bir sebep. Ilgaz’ın en büyük özelliklerinden birisi; yaz aylarında, bahar aylarında ve kış aylarında ayrı güzelliklere sahip olması.

ilgaz-2

Ilgaz Dağları Tüm İhtişamıyla Kendine Hayran Bırakıyor

Türkiye’nin en yeşil yerleri arasında gösterilen Ilgaz, 10 bin çeşit bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Çam ormanları ile kaplı olan ilçe, kış aylarında bembeyaz adeta pamuksu bir görünüme bürünüyor.  Kar Kalınlığı burada kış aylarında 3 metreye kadar çıkabiliyor. Doğa severler için bulunmaz bir güzelliğe sahip olan Ilgaz Dağları’nda trekking, kampçılık, tırmanma, binicilik, snowboard  ve kayak yapmanız mümkün.

ilgaz-dagi-milli-parki

Buraya ilk kar Ekim ayında düşüyor ve Aralık ortalarında kış sezonu başlıyor. Ilgaz Dağları’ nın en yüksek zirvesi 2587 metre  ile Büyükhacat Tepesi. Kış sporlarını sevenler için Ilgaz Dağları’ nda kayak pistleri mevcut. Bakanlar kurulu kararı ile Ilgaz dağları, 1976 tarihinde Milli Park olarak ilan edilmiş. Milli Park içerisinde yer alan pistler ve konaklama tesisleri, oldukça modern görünümlü ve donanımlı. Tesislerde kayak yapabilmeniz için tüm araç ve gereçleri bulabilmeniz mümkün. Kayak takımlarını kiralayabilir, kayak yapmayı bilmiyorsanız kayak merkezinde bulunan hocalardan ders alabilirsiniz.

ilgaz-kayak

Ilgaz Dağları’nda yapabileceğiniz çok fazla etkinlik var. Yaz kış ayrı güzelliğe sahip olan Ilgaz’da botanik geziler, doğa yürüyüşü, hayvan gözlemleme, foto safari ve koşu gibi etkinlikler yapabilirsiniz. Mis gibi kokan havası ve tertemiz sularıyla burası sizi adeta gençleştirecek. Ilgaz Milli Parkı’nın 750 hektarlık alanı Kastamonu, 338 hektarlık alan ise Çankırı il sınırları içinde bulunuyor. Ilgaz Dağları aynı zamanda ev sahipliği yaptığı yırtıcı kuşlar nedeniyle de, adından sıkça söz ettiriyor.

ilgaz-dagi-milli-parki

Milli Park İçerisinde toplam 8 tesis bulunuyor. Çevresinde üniversite tesisleri ve oteller bulunan Ilgaz, gelen ziyaretçilerine konforlu bir tatil hizmeti sunuyor. Kadın Çayırı Ilgaz Dağları’ nda bulunan bir mesire alanıdır. Mesire alanı, doğası ve imkanları ile bütün gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz bir özelliğe sahip. Aynı zamanda Ilgaz Dağı, Kültür ve Turizm Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

ilgaz-dagi

Ilgaz Dağları yaban hayat bakımından önemli hayvan ve bitki türlerini içinde barındırıyor. Buraya geldiğinizde Boz Ayı, Ulu Geyik, Kurt, Mavi Ağaçkakan, Yaban Ördeği, Tilki, Yaban Domuzu, Tavşan, Su Samuru, Karaca gibi hayvanları ve birbirinden farklı bitki türlerini görebilirsiniz. Özellikle yaz ve kış aylarında bölgede kamp yapabilirsiniz. Burada yaz ve İlkbahar aylarında yapacağınız kampın tadına doyum olmaz.

ilgaz-kayak-merkezi

Ne Yenilir?

Ilgaz yöresine ait birbirinden lezzetli yemekleri burada bulmanız mümkün. Perişka, Cızlama, Keşkek ve Etli Ekmek burada tadabileceğiniz lezzetler arasında. Etli Ekmek; İnce yufkanın arasına konulan ince et parçaları ile sacda pişirilerek yapılıyor. Cızlama ise; sıvı hale getirilen hamurun yağlı sac üzerine dökülmesiyle yapılan bir yemek türüdür. Kanlıca mantarı, Ahududu, Dağ çileği burada tadacağınız lezzetler arasında. Keşkek, Erişte, Ovmaç, Kavut ve Yarma Çorbası burada lezzetine doyum olmayan yiyecek arasında yerini almış.  Balık severler burada Alabalığın tadına bakabilirler. Bölgede çok fazla Alabalık çiftliği görmeniz mümkün.

keskek

Nasıl Gidilir?

Ilgaz yaklaşık olarak Ankara’ya 200km, İstanbul’a 430 km ve Kastamonu’ya ise 60 km mesafede bulunuyor. Bölgeyi ziyarete otobüs ve kendi aracınızı tercih ederek gelebilirsiniz. Dilerseniz yakın bir ilin havaalanına inerek de buraya kısa sürede ulaşabilirsiniz.

http://www.geziko.com/blog/anadolunun-yuce-dagi-ilgaz/

You don't have permission to register
X