Üst
 

Edirne-Hıdırellez & Kakava Şenlikleri Ve İğneada Turu

4500Lira 4000Lira

Kişi başı

Edirne, İğneada ve Kakava şenlikleri turu 4-6 Mayıs 2024

Baharın gelişinin en güzel yaşandığı şenliklerden Kakava şenliklerine gidiyoruz. Edirne-Tekirdağ ve İğneada gezileri yapacak, Şenliğine gece ve sabah erken aşamalarına katılacağız. Yol biraz yoracak ama dolu dolu 2 gün geçireceğiz.

KAKAVA & HIDIELLEZ

Kakava Şenliği, Tunca Nehri boylarında baharın gelişinin kutlanması için her yıl 5-6 mayıs tarihlerinde organize edilen bir festivaldir. Bu tarih Edirne’de kış mevsiminin sonu ilkbahar mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilir.

5 Mayıs tarihinde dünyanın her yerinden gelen turistler, yerel halk ve çingeneler nehir kenarında buluşurlar. Aralarından bir lider (çeribaşı) seçerler değişik oyunlar,eğlenceler düzenler ve dans ederler. Bu tarihlerde tüm evlerde genel bir bahar temizliği yapılır.İrmik helvası, hamur işi yemekler gibi çeşitli yiyecekler hazırlanır. Yumurtalar haşlanır ve değişik renklere boyanır.

Şenlik meydanına büyük bir ateş yakılır. Ateşin üzerinden üç kez atlamanın şans getireceğine ve bütün dileklerin gerçekleşeceğine inanılır. Akşam olduğunda herkes dileklerini küçük bir kağıda yazar ve bir miktar para ile gül ağacının altına gömer. Hıdırellezin dilekleri okuyacağına ve gerçekleştireceğine inanılır. İnsanlar 6 Mayıs sabahı saat 05:00’ de kalkar  yeni kırmızı elbiseler giyinerek Tunca Nehri kıyısında buluşurlar. Ellerini ve yüzlerini nehir suyunda yıkadıktan sonra ibadet edip dileklerinin yazılı olduğu kağıdı nehire bırakırlar. Bazı insanlar sağlıklı kalmak ve günahlarından arınmak için nehirde yüzerler.

Hıdırellez ya da Hıdrellez, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar’da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır.

Baba Fingo Kakava’nın bir diğer önemli sembolüdür. Tunca Nehrini yüzerek geçmek isterken ölmüştür. Bazı çingeneler onun ölmediğini aksine ölümsüz olduğunu ve birgün tüm dileklerini yerine getirmek ve onlara daha iyi bir yaşam sunmak için geri döneceğine inanırlar.

04 MAYIS 2024 BULUŞMA VE HAREKET

Akşam saat 21.00.de uygun görülecek yerde  buluşma ve hareket. Gerekli molaları vererek gece yolculuğumuz Trakya’ya kadar devam ediyor.

1.GÜN : 5 MAYIS 2024 EDİRNE, KAKAVA ŞENLİKLERİ

 • Sabah yol güzergahında alınacak tesiste alınacak kahvaltı sonrası Edirne’ye doğru yol alıyoruz.
 • Edirne şehir gezisi kapsamında; II. Bayazıd Külliyesi ve Şifahane, Karaağaç ve Tren İstasyonu, Lozan Anıtı ve Müzesi, Tunca ve Meriç Nehirleri ve Köprüleri gezeceğimiz yerler. Ardından Tava Ciğer menülü öğle yemeği molası veriyoruz. (ekstra)
 • Ardından Osmanlı mimarisinin başyapıtı, Mimar Sinan’ın “Ustalık Eserim” dediği Selimiye Cami ile başlayıp; Selimiye Arastası, Üç Şerefeli Cami (ilk revaklı avlu sahibi cami) ve Eski Cami (Cami-i Atik), Bedesten ve Ali Paşa Çarşısı’nı geziyoruz.gezip Edirne’nin en yüksek tepesi olan Buçuk Tepe’ye çıkıyoruz. Burada Balkan Savaşları Müzesi, Şükrü Paşa Anıtı ve Kıyık Tabyayı geziyoruz.
 • Hıdırellez kutlamaları ve ateşi için alana geliyoruz.
 • Kırkpınar Meydanı Saray içinde Edirne Kakava Şenlikleri (Hıdırellez) Kakava Ateşi’nin başındaki kalabalığın içinde yerimizi  alıyoruz.
 • Ateşten atlayanları, oynayanları bu güzel günü ve anı burada bulunamayan dostlarımızla paylaşmak üzere fotoğraflayarak ölümsüzleştiriyoruz.
 • Akşam yemeğimiz şenlik alanında serbest olacak.
 • Edirne Kakava Şenliği’nin  bugünkü Kırkpınar Sarayiçindeki bölümünü tamamlayarak otelimize geçiyoruz.

2.GÜN :06 MAYIS 2023 KAKAVA ŞENLİKLERİ TUNCA NEHRİ KENARI ETKİNLİKLERİ, İĞNEADA-ANKARA

 • Sabah erkenden kalkıp 05:00 gibi Kakava Şenlikleri’nin ikinci gün etkinliklerini izlemek üzere Edirne’ye Tunca Nehri kenarına gidiyoruz.
 • Sabahın ilk saatlerinde  nehir kenarında yapılan renkli şenliklerin içinde bulacağız  kendimizi. Edirneli roman kızlarımızı ve delikanlıları Tunca Nehri’nin suları ile buluşmasını fotoğraflamak güzel olacak. Dileklerimizi burada Tunca Nehri’yle buluşturuyoruz.  Bu güzel ve keyifli anları yeterince fotoğrafladıktan sonra
 • Otelimize gelerek alınacak kahvaltı sonrası otelden çıkış yapıyoruz. Istranca Ormanları’na doğru yol alıyoruz.
 • Rotamızda Bulgaristan sınırında bulunan ve Longoz ormanları ile öne çıkan İğneada var.
 • Bulgaristan sınırında Beğendik köyünde sahilde yürüyüşümüzü yapacağız.
 • Longoz ormanlarının kıyısında Türkiye Karadeniz in en uzun sahilinde bulunan Erikli Gölü Longozun da kısa bir gezinti yapacağız. Göç mevsiminde 180 e yakın çeşit kuşun konakladığı bu doğal ortamda ekolojik bilgileri yerel rehberimizden alacağız.
 • İğneada’da alınacak serbest öğle yemeği sonrası
 • İğneada’dan ayrılarak; İstanbul üzerinden Ankara’ya hareket ediyoruz.
 • (Trafiğe bağlı olarak Ankara’ya varışımızın geç saatlerde olunabileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz )

NOT: Araç yakıt artışları olursa, cüzi miktarlarda fiyata yansıtılabilecektir.

ÜCRET:

NakitKredi kartı
tek çekim
İki kişilik odada kişibaşı4000 TL4500 TL
Üç kişilik odada kişibaşı3900 TL4400 TL
Tek kişilik oda4900 TL5300 TL
6-12 yaş3400 TL3900 TL
0-6 yaşÜcretsizÜcretsiz

*0-12 yaş ücretleri iki yetişkin yanında kalmak koşulu ile geçerlidir.
* 0-6 yaş çocuklar için araçta ayrı koltuk istenmesi halinde  1500 TL ilave edilir.
* Taksitlendirmeler Garanti Bankası Bonus ve Yapı Kredi Bankası World kartlara yapılabilmektedir.

0-6 Yaş Çocuk katılımcımız için seyahatimiz sırasında Anne Baba yanında 1 çocuk ücretsiz olup araçta koltuk istenmediği müddetçe ücretsizdir.

SİZİ NEREDEN ALALIM?

Kumrular21:00
Milli Kütüphane21:05
Armada21:10
Ümitköy köprüsü21:20
Şaşmaz kavşağı21:30
Göksupark21:45

—-

 • Hareket
  Kumrular caddesi Kaymakamlık karşısı
 • Hareket zamanı
  21.00
 • Dönüş zamanı
  24.00
 • Yanınıza alın
  Uygun bir sırt çantası, kalın çorapla giyilmiş iyi bir yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çorap, çamaşır ve giysi, yedek ayakkabı, gece otelde kullanmak üzere kıyafet ve kişisel bakım ürünleri, havlu, mayo, terlik, fotoğraf makinası, kişisel ilaçlar, indirim kartlarınız, müze kartlarınız, sağlık karneniz, dudak nemlendirici, ani hava değişiklikleri için hırka, polar vb. ve denize girecekseniz mayo ve havlu almayı ihmal etmeyin…
 • Ücrete dahil olanlar
  Çevre gezileri
  Milli park ve Ören yeri girişleri
  Araç içi ikramlar
  Tursab Seyahat Sigortası
  Vergiler
  Konaklama
  Personal Guide
  Ulaşım
  Kahvaltı
 • Ücrete dahil olmayanlar
  Akşam yemeği(günübirlik)
  Rehberlik
  Öğle Yemeği
  Müze girişleri

Tur lokasyonu

edirne

You don't have permission to register
X