Üst
 

Tarihi İpek Yolu Özbekistan Kırgızistan Kazakistan 1880 $

Kişi başı

12/22 Ekim 2022 10 gün

Hafızalardan Silinmeyecek İpek Yolu Macerası

Ata Topraklarına Yolculuk

Özbekistan – Kırgızistan – Kazakistan

Özbekistan Havayolları ile Direk Uçuş  

Taşkent  – Fergana Vadisi – Buhara –  Kızılkum Çölü – Semerkand  Charwak Gölü – Oş – Bişkek – Issık Kül (Sıcak Göl) – Tanrı Dağları

Almata – Charyn Kanyonu – Çimkent

12 – 22 Ekim 2022 (10gece –11gün)

 

Tarihi İpek Yolunu izleyerek günümüze kadar gelen muhteşem eserlere, mistik Orta Asya şehirlerine, camilerine, medreselerine, saraylara ve mozaikler ile bezenmiş yapılara, seramiklerine, yerel kültürü, yemekleri  ve misafirperverliğine, dosthane karşılamalara tanıklık edeceksiniz.

 

PROGRAM

12 Ekim / 1.Gün: İstanbul -Taşkent

İstanbul havalimanı Özbekistan havayolları kontuarı önünde sabah saat 03.30’da buluşuyoruz. Uçuşumuz direkt olarak yapılacak ve hareket saatimiz 06.00’dır. Yerel sat ile 12.30’da Taşkent’e varış. Havaalanında buluşma sonrasında öğle yemeği ve yarım günlük başkent turuna çıkıyoruz. Özbekistan’ın başkenti Taşkent şehir turuna başlıyoruz. Taşkent’in kutsal yerlerini ziyaret edeceğiz; Hazret İmam Medreseleri. Burada Özbekistan’ın en eski el yazması ve aynı zamanda UNESCO tarafından özgünlük sertifikasına sahip olan ünlü Müslüman mirası olan Othman’ın Kutsal Kuran Mushafını görebilirsiniz. Chorsu meydanında bulunan 16.yy yapımı Kukeldaş Medresesi,  günümüzde islam’ın temellerinin öğretildiği bir okul olarak kullanılmaktadır. Gezi sonrasında otele transfer akşam yemeği ve geceleme otelde. (öğle ve akşam yemekleri dahildir)

 

/ 2.Gün: Taşkent – Fergana Vadisi – Hucand

Sabah kahvaltı sonrasında tarihi İpek yolunun izlerini sürmek için Fergana Vadisi yolculuğuna çıkıyoruz. Sabah 08.05’de tren yolculuğu ile Kokand’ şehrine geçiyoruz.(4 saat) Saat 12:07’de varış ve şehir turumuza başlıyoruz.

Amir Temur Meydanı (Şehrin ana bulvarı), Khudoyorkhan Sarayı, Jome Camii, Norbut biy Medresesi. Öğle yemeği.Fergana’dan Rishtan’a, ünlü usta Usmanov’un evi ve el yapımı seramik işlerinin çanak çömleklerini göreceğiz, Margilan Ziyareti, Said Akhmad Khodja Medresesi medrese hujraları (ders odaları) artık seramik dokumalar ve ipek halılar ve yünlü eşarplar ve geleneksel mıknatıslar ve el yapımı antika hediyelik eşyalardan oluşan küçük dükkanlar, son durağımız İkat desenleri ile ipek işleme sanatının Fergana Vadisi’ndeki en büyük toptancı pazarı olan Kumtepa – Çarşı’yı ziyaret ediyoruz Çarşı’da alışveriş için bolca zamanınız olacak. Otele transfer, akşam yemeği ve geceleme otelde. (kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri dahildir)

 

/ 3.Gün: Margilan – Oş – Bişkek (Kırgızistan)

Sabah kahvaltı sonrasında. Özbekistan – Kırgızistan arasındaki Dostluk sınırı olan Margilan’a karayolu ile 2 saatlik bir yolculuk yapacağız. Sınır formaliteleri 30 – 40 dakika sürecektir.

Yerel Kırgız rehberimiz Kırgız sınırından alacak ve Oş şehrine kadar bize eşlik edecek (40 dakika).

Öğle yemeği sonrasında panoromik şehir turu ve sonrasında Oş şehrinde yürüyerek en ünlü ve kutsal bir mekan olan Süleyman Dağı’nı ziyaret edeceğiz. Süleyman Dağı.Yerel Müslümanlar için bir hac yeri olarak kabul edilir. Efsaneye göre, İncil’deki peygamber Salomon (Kur’an’da Süleyman) onun eteğine gömülmüştür. Gezi sonrasındahavalimanına transfer oluyoruz ve başkent Bişkek’e uçuyoruz. Akşam yemeği ve geceleme Bişkek’de yapılacaktır. (kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri dahildir)

 

/ 4.Gün: Bişkek – Issık Kül (Sıcak Göl)

Sabah kahvalt sonrasında yarım günlük başkentBişkek turuna çıkıyoruz. Son dönemlerde modern mimarisi ile ön plana çıkmaktadır. Turumuzda, Pobeda Meydanı (Zafer Meydanı), Duboviy Parkı (Meşe Parkı), Central Ala-Too Meydanı, Ulusal Filarmoni ve diğer birçok ilgi çekici yeri ziyaret edeceğiz  Ardından, Tanrı dağlarıyla çevrili olan muhteşem manzaralar eşliğinde Issık Kul “Sıcak Gölü” ‘ne transfer oluyoruz (290km). Dünyanın en büyük ikinci dağ gölüdür (1608m). Dileyenler gölde yüzebilirler. Göle “Orta Asya’nın incisi” denir. Akşam yemeği ve geceleme Issyk Kul Gölü’nde. (kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri dahildir)

 

/ 5.Gün: Issık Kül – Kordai – Almata (Kazakistan)

Sabah kahvaltı sonrasında Kazakistan sınırı kapısıolan Kordai geçerek Almatı’ya yol alıyoruz. Tarihi İpek yolunun en önemli şehirlerinden biri olan Almata turuna başlıyoruz.

Şehrin tarihi hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağınız ve dünyanın en yüksek ahşap binası olan Zenkov Katedrali’ni göreceğiz, en eski Almata parklarından biri olan Panfilov Parkı, ayrıca, ülkenin özgürlüğü ve bağımsızlığı için ölen savaşçıların anısına adanmış Zafer ve Ebedi Alev Anıtı’nı da ziyaret edeceğiz. Öğle yemeği sonrasında Kazakistan Cumhuriyeti Devlet müzesini ziyaret ediyoruz. Orta Asya’nın en eski ve en büyük müzelerinden biridir. Daha sonra Almatı’nın orta kısmını göreceksiniz, Cumhuriyet Meydanı ve Bağımsızlık Anıtı’nı ziyaret edeceğiz.

Dünyanın en yüksek TV kulesinin bulunduğu ve pitoresk dolambaçlı dağ yolundan  Kök-Töbe tepesinE çıkıyoruz.Buradan şehrin panaromik görüntüsü muhteşem. Kok-Tobe parkının dolambaçlı yollarında dolaşabilir, yerel hediyelik eşya dükkanlarını ziyaret edebilir, “The Beatles” a adanan anıtı görebilirsiniz  Turumuz,  tepeden şehrin merkezine Almatı teleferiği ile kısa bir yolculukla sona eriyor.Akşam yemeği ve geceleme otelde. (kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri dahildir)

 

/ 6.Gün: Almata – Charyn Kanyonu – Çimkent – ​​Taşkent

Sabah kahvaltı sonrasında  Almata’ya 195 km uzaklıkta bulunan Charyn kanyonuna doğru yol alıyoruz. Bu pitoresk yerli bölge, cennet gibi manzaraları ile etkileyicidir. Kanyon derinliği 200m’dir. Kanyon, 12 milyon yıldan daha eski tortul kayaçlardan oluşan bir doğa anıtını temsil ediyor. Manzaralar orada neredeyse mucizevidir. Bu manzara kimseyi kayıtsız bırakmayacak.Bu gezi sonrasında Almata’ya dönüş ve havaalanına transfer Kazakistan’ın diğer bir kenti olan Çimkent’e uçuş ve sonrasında Özbekistan sınırına transfer oluyoruz. Başkent Taşkent’e varış. Akşam yemeği ve geceleme Taşkent’te otelde.  (kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri dahildir)

 

/ 7.Gün: Taşkent – Charwak Gölü – Yerel köyler gezisi

Sabah kahvaltı sonrasında doğa harikası olan Charwak gölüne geziye çıkıyoruz. Bugün rahat bir geziyapıyoruz. Teleferik ile Charwak dağına çıkıyoruz, serbest zaman ve tesiste öğle yemeği, Charwak gölünün güzel manzarasının tadını çıkaracağız. Dileyenler çeşitli aktivitelere katılabilirler. Ata binme, yamaç paraşütü, bisiklete, gibi kişisel açık hava etkinlikleri. Yolda yerel bir köyde duracağız ve insanların yerel yaşamını keşfedeceğiz.   Taşkent’e dönüş ve otele transfer ve dinlenme zamanı. Geceleme ve akşam yemeği otelde. (kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri dahildir)

 

/ 8.Gün: Taşkent – Buhara

Sabah kahvaltı sonrasında süper hızlı tren “Afrosiyab” ile Buhara’ya yola çıkıyoruz. (07:28- 11:41) Karakurum Çölü eşliğinde yolculuğumuz devam edecek. Varışta Buhara şehir turuna başlıyoruz. Üç büyük anıtsal yapıdan oluşan Lyabi Khaus  tarihi mimari yapıları, öğle yemeğinden sonra  Kukeldaş Medresesi, Khanaka ve Nodir Divan-begi, eski Buhara sokaklarını geziyoruz. Ünlü ipek yolu doğu toptancı pazarları olan Buhara’nın ticaret kubbelerini ziyaret ediyoruz. Otele transfer dinlenme, akşam yemeği için yerel bir restoranda dans gösterileri ve müzik eşliğinde yiyoruz ve geceleme otelde. (kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri dahildir)

 

/ 9.Gün: Buhara – Semerkand

Sabah kahvaltı sonrasında Buhara şehir turuna devam ediyoruz.

Ismoil Samani Müzesi(Bu dünyaca ünlü mimari şaheser, 9.yy yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir. İsmail Samani’nin babasının ölümünden hemen sonra bir aile mezarlığı olarak inşa edilmiştir.)

Chashma Ayub Mozolesi (Chashma-Ayub kuyusu, Saint Job’s Source olarak tercüme edilmiştir. Bir efsaneye göre, İncil’de bahsi geçen peygamber Eyüp,) Öğle yemeğisonrasında,

Bolo Khouz Kompleksi (Bolo-Khauz Kompleksi, Registan Meydanı’ndaki tek korunmuş anıttır.

Ark – Emir’in kalesi. Külliye, rezervuar, Cuma camii ve minareden oluşmaktadır.(

Ark Kalesi (Ark-Kalesi, Buhara hanlarının ikametgahıdır. Son kazılara göre iç kale olduğu tespit edilmiştir. Gezimizin ardından trenle Semerkant’a geçiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme Semerkand’da otelde.(kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri dahildir)

 

/ 10.Gün: Semerkand – Taşkent

Sabah kahvaltı sonrasında Alimler yırdu ve tarihi ipek yolunun en önemli şehirlerinden biri olan Semerkand şehir turuna çıkıyoruz.

İmam Al Buhari türbesi (Büyük İslam alimlerinden biridir.) Gür Emir’in türbesi, Registan Meydanı, bir zamanlar Orta Asya’nın en büyük camisi olan Bibi Hanım Cami, (1399’da Hindistan’ın muzaffer seferi sonrasında Timur’un emriyle inşa edilmiştir.)

Shakhi Zinda (Yaşayan Kral) Nekropolü, 11. yüzyıldan beri ziyaret edilen ve kutsallıkla işaretlenmiş bir hac yeri. Hz.Muhammed’in (s.a.v) kuzeni Kusam İbn Abbas’ın mozolesi de bu Nekropol’dedir. 11-19. yüzyıllar arasında inşa edilmiş farklı yüzyıllara ait yaklaşık 20 türbeden oluşmaktadır. Ünlü Siyob yerel pazarı, burası Orta Asya’nın en büyük kuru meyve pazarıdır. Bu pazar, tüm Orta Asya ve Eski Sovyetler Birliği ülkelerine kuru meyve sağlamaktadır. Burada 1000’den fazla kuru meyve çeşidi bulabilirsiniz. Gezi sonrasında tren istasyonuna transfer. Taşkent’e geri dönüyoruz.. Akşam yemeği için restorana transfer. Geceleme Taşkent ‘de otelde. (kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri dahildir)

 

22 Ekim/ 11.Gün: Taşkent – İstanbul

Sabah kahvaltı sonrasında otelden ayrılıyoruz ve yarım günlük Taşkent şehir turuna çıkıyoruz. Magic şehir parkı etrafında yürüyüş turu yapacağız. Öğle yemeği sonrasında alışveriş için serbest zaman ve havalimanına transfer oluyoruz. İstanbul için uçuş saatimiz 17.00’dir. İstanbul’a varış saatimiz 20.20’dir. Gezimiz İstanbul havalimanındason bulacaktır. (kahvaltı dahildir)

 

 

Kişi başı gezi ücretleri

3*oteller6-9 kişi10-14 kişi15 + kişi4*oteller6-9 kişi10-14 kişi15 + kişi
Twin / double2650$2175$1880$Twin /

double

2910$2265$1970$
Single oda farkı375$375$375$Single520$520$520$

Not: Gezi fiyatına uçak bileti fiyatı dahil değildir. Gezimiz Özbekistan havayolları uçuş saatlerine göre hazırlanmıştır.Bilet turarı tahmini 450$ (temmuz 2022)

 

Konaklama yapılacakoteller

Taşkent – Muxlis – 3*Taşkent –  Shah Pollan 4*
Fergana Hucand – Silk Road – 3*Fergana – Silk Road – 3*
Bişkek – Simiram – 3*Bişkek – Four seasons 4*
Issik kül – Resort.otelIssik kül – Resort otel
Almata– Voyage 4*Almata – Grand Voyage4*
Buhara – Ayub 3*Buhara – Rangrez 4*
Samarkand – Ideal 3*Samarkand – Bek Samarkand 4*

 

Gezi fiyatına dahil olan hizmetler

* Taşkent’de otelde 4 gece konaklama

* Taşkent şehir gezisi

* Buhara’da 1 gece otel konaklaması

* Taşkent – Buhara hızlı tren bileti ve vergileri

* Buhara – Semerkan tren bileti ve vergileri

* Semerkand – Taşkent hızlı tren bileti ve vergileri

* Buhara şehir gezileri

* Buhara’da bir akşam Özbek gecesi (yemekli)

* Semerkand’da 1 gece otel konaklaması

* Semerkand şehir gezileri

* Fergana Vadisi Hucand’da 1 gece otel konaklaması

* Charwak doğa turu

* Oş, Bişkek şehir turları (Kırgızistan)

* Oş – Bişkek tek yön iç hat uçak bileti ve vergileri

* Bişkek’de 1 gece otel konaklması

* Issık Kül ‘de 1 gece Resort otel konaklaması

* Almata şehir turu (Kazakistan)

* Almata ‘da 1 gece otel konaklaması

* Charny Kanyonu gezisi (Kazakistan)

* Almata – Çimkent tek yön uçak bileti ve vergileri

* Tüm şehirlerde gece konaklaması için ödenen turist vergisi

* Tam pansiyon konaklama (tüm yemekler dahil edilmiştir) 10 kahvaltı / 10 öğle / 10 akşam

* Programda belirtilen tüm transferler ve ulaşım araçları (konforlu, klimalı otobüsler)

* Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri

* Gezi boyunca günlük kişi başı 0.5lt su

* Yerel rehberlik hizmetleri

* Türkçe rehberlik hizmetleri

* Gezi ve tur organizasyonu

 

Gezi fiyatına dahil olmayan harcamalar

* İstanbul – Taşkent – İstanbul gidiş dönüş uçak biletleri (tahmini 500$)

* Yurt dışı çıkış konut fonu (150TL)

* Gezimiz İstanbul çıkışlı olduğundan İstanbul’a geliş ve gidiş yol masrafları

* Programda belirtilmeyen isteğe bağlı müze ve tapınak girişleri

* Bahşişler kişi başı 40$ elden toplanacak ve orada dağıtılacaktır. (taşıyıcılar, şoförler ve yerel rehberler)

* TURSAB zorunlu sağlık sigortası  acentemiz tarafından yapılacaktır. (12$)

NOTLAR

 

 • COVİD -19 kuralları kapsamında girişlerde aşı sertifikası sorulabilir. Test istenmemektedir.
 • Gezi programı en az 6 -10 kişilik grup için hazırlanmıştır.
 • Gezimiz yerel rehber eşliğinde Türkçe anlatım yapılacaktır.
 • Odalama fiyatları iki kişilik odada kişi başı fiyat olarak verilmiştir. Tek kişi konaklama farkı ödemek istemeyenler için odalarda eşleşme yapılacaktır. Yeterli eşleşme oranı olmazsa 3’lü oda paylaşımı yapılacaktır.
 • Pasaportlar vize tarihinden itibaren 6 aylık süre için geçerli olmalıdır.
 • Bu program gezi başlangıcından uzun süre önce hazırlandığından, gidilecek olan ülkelerde ve ülkemizde oluşabilecek kur farkları ve paket program fiyatlarındaki farklar gezi ücretine yansıtılacaktır.
 • Gezi ücretini ve uçak biletini %5 vade farkı ve kredi kartı ile 3 taksitle ödeme imkanı vardır. Daha fazla taksit imkanı vardır, acente ile görüşme esnasında talebinizi iletebilirsiniz.
 • Kayıt anında gezi ücretinin %50’si alınacaktır. Geri kalan bakiye haziran ayı başında tahsil edilecektir. Kredi kartıile tek çekim ödemede %2 vade farkı uygulaması vardır.
 • Ödeme yapılacağı gün, şayet ödemenizi TL ile yapacaksanız piyasa kuruna göre çevirip tahsilat yapılacaktır. Merkez bankasıkuru dikkate alınmayacaktır.
 • Uçak bileti kayıt anında kesilecektir. İsterseniz kendiniz de direk Özbek havayollaı sayfasından alabilirsiniz. (Size uçuş bilgileri verilecektir.)
 • Ülkeler, Türk vatandaşlarına vize uygulamasında bulunmamaktadır.
 • Uçuş saatleri, yol ve hava durumlarına göre programın içeriğinde oynamalar olabilir.
 • Gidilecek mevsim açısından uygun zamanda orada olunacaktır.
 • Türkiye’den 2 saat ileri zaman dilimi kullanmaktadırlar.
 • 1 ABD doları 10.93 Özbek Somu (/ 81 Kırgız somu / 476 Kazak Tenge
  1

  Tur lokasyonu

  You don't have permission to register
  X