Üst
 

ÖZBEKİSTAN TURU “Ata Topraklarına Yolculuk ” 910 USD

Kişi başı

19 – 25 Haziran 2022 (6gece – 7gün)

Hafızalardan Silinmeyecek İpek Yolu Macerası

Ata Topraklarına Yolculuk ÖZBEKİSTAN

Özbekistan Havayolları ile Direk Uçuş  

Taşkent  – Buhara –  Kızılkum Çölü –Semerkand –  Sahrisabz –  Charwak – Taşkent

19 – 25 Haziran 2022 (6gece – 7gün)

19 Haziran / 1. gün: İstanbul – Taşkent

İstanbul havalimanı dış hatlar terminali Özbekistan havayolları kontuarı önünde saat 04.00’de buluşuyoruz. Bilet, gümrük ve pasaport işlemlerinden sonra salona geçip uçuş saatimizi bekliyoruz. Hareket saati sabah 06.00’dır. Yerel saat ile 12.30’da Taşkent İslam Karimov uluslararası havalimanına varıyoruz. Pasaport ve gümrük işlemleri sonrasıda yerel rehberimizle buluştuktan sonra öğle yemeğine gidiyoruz. Sonrasında Taşkent şehir turuna çıkıyoruz ve bir müze görünümündeki Taşkent Metro İstasyonunu gezeceğiz. 16. yüzyılda yapılmış olan Mescit Kaffal Şaşı Türbesi ve Sovyet döneminde demir atölyesi olarak kullanılan Cuma Cami ziyaretleri ve panoromik şehir turu sonrasında otelimize dönüyoruz ve yerleşme, akşam yemeği yerel Özbek restoranında yiyoruz. Geceleme otelde. (öğle ve akşam yemekleri dahildir)

20 Haziran / 2.gün: Taşkent – Buhara                                              

Sabah erken kahvaltı sonrasında hızlı tren “Afrosiyab” yolculuğu ile Büyük İpek Yolu’nun önemli şehirlerinden biri olan Buhara’ya gidiyoruz.Yolculuğumuz yaklaşık 4 saat kadar sürecektir. Kızılkum çölü mnzarası eşliğinde yolumuza devam ederken yol boyunca Amu-Derya nehri bize eşlik edecektir. Öğle saatlernde Buhara’ya varıyoruz. Öğle yemeğinden sonra dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak kabul edilen Buhara’da yapacağımız yarım günlük turumuza başlıyoruz. Şiir ve masal şehri, Kızılkum Çölü ve vahanın arasında yer almaktadır. Tarihi 2500 yıldan fazla olan Buhara dünyanın en ünlü antik ve tarihi İpek Yolu şehirlerinden biri sayılır. Buhara bugün Orta Asya’nın en önemli endüstriyel ve ekonomik merkezlerinden biridir. İlk durağımız 1565 yılında inşa edilen Lab-i-Khauz medrese kompleksi olacaktır. Lab-i Khauz, Nadirkhon Devenbegi Medresesi, Khanaga, Mogaki Attari Camii, Buhara’nın semboli olan Kubbet-i İslam olarak anılan kulesi, ünlü doğu toptancı pazarları, Miri-Arap medresesiziyaretleri yapılacaktır. Akşam Buhara dışında Nadirdewanbegi’de yerel halk ve defile gösterileri eşliğinde akşam yemeği yiyoruz. Geceleme otelde. (sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri dahildir)

21 Haziran / 3. gün:  Buhara şehir turu

Sabah kahvaltısı sonrası dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak kabul edilen Buhara’da yapacağımız tam günlük şehir turumuza başlıyoruz. Gezimizn sabah kısmında,  Aziz Khan Medresesi ve Ulugbek’i göreceğiz. Öğleden sonra ise, Ark Surları, Bala khauz Cami kompleksi, İsmail Samani Türbesi, Chasma Ayub, Chor Minor Medresesi ve Chor Bakr Mezarlığını gezeceğiz.  Akşam yemeği yerel bir restoranda Özbek yemekleri yenecektir. Geceleme otelde.(sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri dahildir)

22 Haziran / 4. gün: Buhara – Sharisabz – Semerkand

Sabah kahvaltı sonrası Özbekistan halkı için önemli sayılan ve Amir Timur’un doğum yeri olarak bilnen Şahrisabz’a doğru karayolu ile devam ediyoruz. Yaklaşık 3 saat sonra varacağımız bu sevimli şehir de gezimize başlıyoruz. Döneminde geometrik olarak mozaik taşlarla süslenmiş olan Ak Saray, mavi seramik taşlarla “ALLAH” ismleri ile bezenmiş olan Kok Gumbaz Cami, dini lider Şemseddin Kulal adına 1370-71 yıllarında inşa edilmiş anıt, bu kişi aynı zamanda Emir Taragay ve Amir Timur’un ruhsal eğitmeni ve aynı zamanda Bahaddin Nakşibendi’nin öğretmenidir. Gezi sonrasında Semerkand’a doğru hareket ediyoruz. Akşam saatlerinde “Alimler Yurdu” Semerkand’da olacağız.Akşam yemeğimizi antik bir medresede yerel müzik ve folklor dansları eşliğinde yenilecektir. Geceleme otelde. (sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri dahildir)

23 Hziran / 5. gün: Semarkand şehir turu  – Taşkent                                                                                           Sabah kahvaltıSemerkand turumuza başlıyoruz. Semerkand, M.Ö. 5.yy.’da kurulmuş ve dünyanın en iyi tanınan antik şehri olarak kayıtlara geçmiştir. Semerkand, 14-15. yüzyıllarda Timur İmparatorluğunun başkenti olmuştur. “Divan-u Lugatit Türk” kitabında (11.yy) Semerkand, “Semizkand” (şişman şehir) olarak geçer. Orta Asya’nın en önemli kültür merkezlerinden biri olan Semerkand’da geçireceğimiz bu güzel günümüzün ilk durağı Emir Timur’un mozeles mezar kompleksi olacaktır. Daha sonra üç dinin mensupları tarafında kutsal olarak kabul edilen Shari Zindan Mezarlığı ziyaretini yapacağız. Orta Asya’nın en büyük camisi olan Bibi Hatun, Uluğbeğ Rasathanesi, İsmail Buhari Cami Mozolesi,  üç muhteşem medresesiyle ünlü Registan Meydanı, Afrosiab Devlet Arkeoloji ören yeri ve müzesi gezileri yapılacaktır. Semerkand “Siyobbazzar” İpek yolu pazarı. Gezİ sonrasında hızlı tren  “Afrosiyob” ile başkent Taşkent’e geçiyoruz (18:00-20:00.) Varışımızdan sonra akşam yemeğine geçiyoruz. Geceleme otelde.(sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri dahildir)

24 Haziran / 6. gün: Taşkent – Charwak – Taşkent
Sabah kahvaltı sonrasında Taşkent yakınlarında (80km) Batı Tian-Shan’ın (Tanrı Dağları) Chatkal silsilesinin bir parçası olan Chimgan Dağları’nın eteklerinde bulunan Charwak Gölü ve Chimgan tepesine tam günlük turumuza çıkıyoruz. Doğa harikası bu bçlgeChimgan Dağları ve Charvak Gölü – Chimgan,  Özbekistan’ın en popüler kayak merkezidir ve tatil yeridir

Charwak göl kenarında öğle yemeği. Charwak Gölü’nde çok sayıda aktivite yapılmaktadır. İsteğe bağlı aktivite ile serbest zamanın tadını çıkartabilirsiniz.Yürüyüş, At Binme, Yamaç Paraşütü, Motorlu Tekne ve Jet Ski ve yelken. Akşamüstü saatlerinde Taşkent’e dönüş. Yerel bir restoranda oryantal dans gösterisi eşliğinde akşam yemeği. Geceleme otelde. (sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri dahildir)

25 Haziran / 7.gün: Taşkent – İstanbul

Sabah erken kahvaltı sonrasında yürüyerek şehir gezisi ve alışveriş öğle yemeği sonrasında  havalimanına transfer oluyoruz. Hareket saatimiz sabah 17.00’dir. Türkiye saati ile 20.20’de İstanbul havalimanında gezimiz sona erecekltir. (sabah kahvaltısı, öğle yemekleri dahildir)

 

Gezi Ücreti

Gezi maliyeti kişi başı: 6 –9 kişi için 910$ (İki kişilik odada kişi başı fiyatı) + 450$  bileti

Gezi maliyeti kişi başı: 10 + kişi için 790$  + 450$  bileti

Tek kişi konaklama farkı (odada tek kalmak isteyenler için) : 240$
Not: Gezi ücretine uçak bileti fiyatı dahil değildir. Gezi Özbekistan havayolları uçuş saatlerine göre hazırlanmıştır. Gezi işlemlerinin yapılacağı gün bilet fiyatı sorulup satış yapılacaktır. (Tahmini 450$)

Konaklama Yapılacak Oteller

TaşkentShah Pollan 4*
BuharaRoyal Bukhara 3*+ / Devon 4*
SemerkandIDEAL 3*+

 

Gezi fiyatına dahil olan hizmetler

* Buhara’da 2 gece otel konaklaması ve sabah kahvaltıları

* Buhara şehir gezileri

* Buhara’da bir akşam Özbek gecesi (yemekli)

* Semerkand’da 1 gece otel konaklaması ve sabah kahvaltısı

* Semerkand şehir gezileri

* Taşkent’de otelde 3 gece konaklama ve sabah kahvaltıları

* Taşkent şehir gezisi

* Taşkent – Buhara hızlı tren bileti ve vergileri

* Semerkand – Taşkent hızlı tren bileti ve vergileri

* Şahrisabz şehir gezisi

* Charwak doğa turu

* Tüm şehirlerde gece konaklaması için ödenen turist vergisi

* Tam pansiyon konaklama (tüm yemekler dahil edilmiştir) 6 kahvaltı / 7 öğle / 6 akşam

* Programda belirtilen tüm transferler ve ulaşım araçları (konforlu, klimalı otobüsler)

* Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri

* Gezi boyunca günlük kişi başı 0.5lt su

* Türkçe rehberlik hizmetleri

* Gezi ve tur organizasyonu

 

Gezi fiyatına dahil olmayan harcamalar

* İstanbul – Taşkent – İstanbul gidiş dönüş uçak biletleri

* Yurt dışı çıkış konut fonu

* Gezimiz İstanbul çıkışlı olduğundan İstanbul’a geliş ve gidiş yol masrafları

* Fotoğraf makinesi ve kamera ücretleri (bazı ören yeri girişlerinde ücret alınmaktadır)

* Programda belirtilmeyen isteğe bağlı müze ve tapınak girişleri

* Bahşişler kişi başı 50$ elden toplanacak ve orada dağıtılacaktır. (taşıyıcılar, şoförler ve yerel rehberler)

* TURSAB zorunlu sağlık sigortası  acentemiz tarafından yapılacaktır. (10€)

 

NOTLAR

 • COVİD -19 kuralları kapsamında ülkeye girişte aşı sertifikası gösterilmesi zorunludur. Aşı sertifikası yok ise 72 saat öncesi alınmış PCR testi sunulması zorunludur.
 • Gezi programı en az 6 -10 kişilik grup için hazırlanmıştır.
 • Gezimiz yerel rehber eşliğinde Türkçe anlatım yapılacaktır.
 • Odalama fiyatları iki kişilik odada kişi başı fiyat olarak verilmiştir. Tek kişi konaklama farkı ödemek istemeyenler için odalarda eşleşme yapılacaktır. Yeterli eşleşme oranı olmazsa 3’lü oda paylaşımı yapılacaktır.
 • Pasaportlar vize tarihinden itibaren 6 aylık süre için geçerli olmalıdır.
 • Bu program gezi başlangıcından uzun süre önce hazırlandığından, gidilecek olan ülkelerde ve ülkemizde oluşabilecek kur farkları ve paket program fiyatlarındaki farklar gezi ücretine yansıtılacaktır.
 • Gezi ücretini ve uçak biletini %5 vade farkı ve kredi kartı ile 3 taksitle ödeme imkanı vardır. Daha fazla taksit imkanı vardır, acente ile görüşme esnasında talebinizi iletebilirsiniz.
 • Kayıt anında gezi ücretinin %50’si alınacaktır. Geri kalan bakiye haziran ayı başında tahsil edilecektir. Kredi kartıile tek çekim ödemede %2 vade farkı uygulaması vardır.
 • Ödeme yapılacağı gün, şayet ödemenizi TL ile yapacaksanız piyasa kuruna göre çevirip tahsilat yapılacaktır. Merkez bankasıkuru dikkate alınmayacaktır.
 • Uçak bileti kayıt anında kesilecektir. İsterseniz kendiniz de direk Özbek havayollaı sayfasından alabilirsiniz. (Size uçuş bilgileri verilecektir.)
 • Özbekistan Türk vatandaşlarına vize uygulamasında bulunmamaktadır.
 • Uçuş saatleri, yol ve hava durumlarına göre programın içeriğinde oynamalar olabilir.
 • Gidilecek mevsim açısından uygun zamanda orada olunacaktır.
 • Özbekistan, Türkiye’den 2 saat ileri zaman dilimi kullanmaktadırlar.
 • 1 ABD doları 11.35 Özbekistan Som yapıyor.
 • Gezilerimiz www.cominternet adresiyle faaliyet gösteren “ARTIYAŞAM TURİZM”, TURSAB’ın “A-6762” Numaralı Seyahat işletmesi belgesine sahip tur operatörü işbirliği ve güvencesiyle yapılmaktadır.

 

  Tur lokasyonu

  You don't have permission to register
  X