Üst
 

Meksika Merıda Tulum Küba Turu – 12,690 TL

Kişi başı

25 ŞUBAT 2021 – 11 GÜN

25 ŞUBAT 2021 – 11 GÜN
1.GÜN / ISTANBUL – PARİS – MEXICO CITY 05:05 – 16:55

İSTANBUL Havalimanı Dış hatlar gidiş terminali EJDER TURİZM standında saat 02:00’de görevli personel ile buluşma. Bagaj ve pasaport işlemlerini takiben AIR FRANCE Havayollarının tarifeli seferi ile PARİS’e yolculuğumuz başlıyor. Paris havalimanında uçak değiştiriyoruz. Kısa bir beklemeyi takiben Meksika‘nın başkenti Mexico City‘ye doğru yolculuğumuz başlıyor. Varışımızı takiben alanda özel aracımız ve yerel rehberimiz eşliğinde şehir merkezine geçiyoruz. Otelimize yerleşiyoruz.

Akşam arzu eden misafirlerimiz için EKSTRA tur. Geleneksel kıyafetleri ile Mariachi Sokak Müzisyenlerinin toplandıkları Garibaldi Meydanı´nda yemekli Show (75$)

Geceleme otelimizde.

OTELİMİZ : RAMADA BY WYNDHAM REFORMA  3* vb.

Meksika’ya girişte vizeler detaylıca incelenmektedir. Bazen turist yoğunluğundan kaynaklı olarak incelemeler fazla vakit alabilmektedir.. Havalimanında bu beklemeden oluşacak stres esnasında daha sakin olmanızı ve kurallara uymanızı önemle rica ederiz.

2.GÜN / MEXICO CITY TURU

Sabah erken saatlerde otelimizde kahvaltımızı alıyoruz. Daha sonra şehir turumuza başlıyoruz. ŞEHİR TURUMUZUN BAŞLAMASI. (YARIM GÜNLÜK)

Meksika´nın başkenti ve en büyük şehri. Anâhuac´ın yüksek platolarından birinde, 2.250 m yükseltide bulunan federal yönetim bölümünün merkezi. Aztekler döneminde “Ulu Tenochtitlan”, İspanyol sömürgesi döneminde “saygıdeğer ve asil emperyal şehir”, gösterişli evler ve yapılarının bolluğu ile “Saraylar şehri” gibi değişik isimlere layık görülen Meksiko City günümüzde 20 milyona dayanmış nüfusu ile adeta baş döndürücü bir metropol ünvanına kavuşmuş. Sabah Mexico City’nin UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan tarihi merkezinin turu: Zocalo olarak bilinen dev Anayasa Meydanı, bir Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitana Katedrali, ünlü sanatçı Diego Rivera’nın Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu Palacio Nacional Hükümet Sarayı. Ardından Chapultepec Parkı´nın girişinde bulunan ve Orta-Amerika kültürlerine ışık tutan Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi´ni ziyaret. Zengin antropolojik, etnografik ve arkeolojik koleksiyonlar barındıran müzenin baş eseri şüphesiz dünyaca ünlü ve Aztek Takvimi olarak bilinen dairesel Güneş Taşı´dır. Turumuzun bitiminde otelimize dönüş.

Öğleden sonra Teotivakan Piramitleri turu

(ÖĞLE YEMEKLİ tur – 90$)

Meksiko City’den 40 km. mesafede bulunan Teotihuacan’a hareket. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi´ne alınan Teotihuacan antik şehrinin keşfi. “Tanrıların Yeri” anlamına gelen Teotihuacan, Yeni Dünya’nın en eski şehri olup aynı zamanda Kolomb öncesi Mezo-Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük şehri ve din merkeziydi. Arkeolojik Park gezisinde Teotihuacan’ın en büyük yapısı Güneş Piramidi, Ay Piramidi, Ölüler Yolu, büyük Tanrı “Tüylü Yılan”a ithaf edilen Quetzalcoatl Tapınağı, Kelebekler Sarayı´nı görebilirsiniz.

Turumuz öğle yemekli olacaktır. Tur bitimi şehre geri dönüyoruz.

Geceleme otelimizde.

OTELİMİZ: RAMADA BY WYNDHAM MEXICO CITY REFORMA 3* V.B. 

”Tanrıların doğduğu yer” ya da ”İnsanların ilah haline geldikleri yer” anlamına gelen Teotihuacan, Mexico City’nin 40 kilometre kuzeydoğusunda bulunan arkeolojik bir sit alanıdır. Dünyadaki en büyük antik piramitlerin bulunduğu bu bölge, MS. 1. yüzyılın ilk yarısında Amerika’nın 125.000’i aşkın nüfuslu en büyük kentiydi.

Piramitlerin büyüklüğünden esinlenen efsanelere göre bu kent, tanrıların oturup insanları yaratmak için plan yaptığı yerdir. Teotihuacan‘ın yapılışı MÖ. 300 dolayları olup en büyük piramit Güneş Piramiti is MÖ. 150’ye tarihlendirilir.

Şehir 1987’den beri UNESCO Dünya Mirasları listesindedir ve toplam 83 kilometre kare bir alan kaplar. Şehir kazılarında çıkarılan eserler Mexico City’deki Ulusal Antropoloji Müzesi‘ne kaldırılmıştır.

3.GÜN / MEXICO CITY / MERIDA – TULUM 06:30 UÇAK SAATİ

Sabah çok erken saatlerde otelimizden ayrılacağız. (Not: Çok erken saatlerde otellerde tam kahvaltı hazır edilemediği için Paket ya da Kahve servisi alınacaktır.)

Kahvaltı sonrası havalimanına geçiyoruz. MERIDA uçuşumuz saati 06:30. Varışımız 08:25. Özel aracımız ile havalimanında buluşuyoruz.

MERIDA şehir merkezine ilerliyoruz. Mayan World Museum of Mérida Müze ziyareti yapacağız. (Salı günleri kapalıdır) MAYA DÜNASI Müzesi şehrin en iyi koleksiyonlarının MAYA kültürünün sergilendiği müzedir.

Ziyaretimizden sonra istikametimiz CHICHEN ITZA MAYA ANTİK KENTİ olacaktır. Merida kent merkezine 132 km mesafede yer alan bu önemli MAYA UYGARLIĞI açık hava müzesine yolculuğumuz yaklaşık 1,5 saat sürecektir. ÖĞLE YEMEĞİ servisini yerel bir restoranda bölgede alacağız.

UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan ve 300 hektarlık bir alanı kaplayan Chichen Itza antik kentine doğru yola çıkış. Burada 700-900 yıllar arasında büyük bir Maya topluluğu gelişerek alanın güney bölgesi yapılarının çoğunu inşa etmiş. Ancak, orta bölgede yer alan ve toplam 365 basamak ile Maya takvimini simgeleyen ve Tüylü Yılan Tanrısına ithaf edilen Kukulkan Piramidi; jaguar ve kartal motifleriyle süslenmiş Savaşçılar Tapınağı; Maya dünyasının en büyük örneği olan “Juego de Pelota” top oyun sahası gibi ana yapıların tasarımı açıkça bir Toltek etkisi taşımakta. Bu etkileşimle ilgili üç teori ortaya konulmakta: Toltek’lerin Orta Meksika’daki başkenti Tula Maya’ların egemenliğinin altına geçmiş olabilir; Toltek’ler Chichen Itza’yı istila etmiş olabilirler; veya geniş ölçüde tüccarlık yapan Maya’lar Toltek’lerden etkilenmiş olabilirler. Gezimiz güzergahında, bu önemli yapıların yanı sıra, salyangoz şeklinden dolayı “Caracol” denilen ve ören yerinin en eski yapısı olan gözlemevi; yağmur tanrısı Chac Mool’a kurban edilen bedenlerin atıldığı sanılan kutsal kuyu “Cenote” de bulunmakta. Turumuz sonrasında TULUM kasabasına ilerliyoruz.

Geceleme TULUM bölgesinde otelimizde olacaktır.

OTELİMİZ: NIIK TULUM HOTEL 4* V.B.

 

Chichen Itza (Türkçe okunuşuyla Çiçen İtza), bir Maya Kızılderili halkı olan İtza Maya halkının yaşamış olduğu kenttir. Meksika’nın Yucatan eyaletinde bulunan kent, ülkenin en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır. Tarih kent, yılda 2 milyondan fazla turist tarafından ziyaret edilmektedir. Chichen Itza, ”Itza’nın ağzında” anlamına gelmektedir. Kentteki El Castillo adıyla da bilinen Kukulkan Piramidi, 2007 yılında seçilen Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri kabul edilmiştir. Kent, Kristof Kolomb öncesinde kurulmuş bir yerleşimdir.

Chichen Itza yerleşimi, MS 750 ile 900 yılları arasında oluşmaya başlamıştır. Yerleşimin en son hali is MS 900 yılından sonra şekillenmiştir. 10. yüzyıldan itibaren ise şehir, bölgesel çapta başkent olup, Yucata’nın merkezinden kuzey kıyılarını yönetmiş ve gücünü yarımadanın doğu ve batı kıyılarına kadar genişletmiştir.

4.GÜN / TULUM – CANCUN

Bu sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası TULUM ANTİK ŞEHRİ ziyareti yapacağız. MAYA UYGARLIĞINA ait deniz kıyısında yer alan, liman şehri olarak bilinen Tulum antik kenti ziyaretimizi yapacağız. Park girişi sonrası yürüyüş yolunu takip ederek, Antik Kale (Tapınak) Castillo‘ya kadar geçiyoruz. Ziyaret sonrası yeniden aynı parkuru geri yürüyeceğiz ve aracımıza ulaşacağız.

Otobüsümüz ile CANCUN‘a doğru yola devam ediyoruz. Yaklaşık 2,5 saat sonra Cancun’a ulaşıyoruz. Merkeze yakın otelimize yerleşiyoruz. Geceleme otelimizde.

OTELİMİZ: LA QUINTA BY WYNDHAM CANCUN 3* V.B.

5.GÜN / CANCUN – HAVANA [KÜBA] 08:10 – 10:20

Öğle saatlerinde rehberimizin belirleyeceği saatte otelimizden hareket ederek Havalimanına transfer olacağız. Yerel havayolları ile Havana’ya uçuşumuzu gerçekleştireceğiz.

Akşam saatlerinde varış. Alanda karşılama ve CASA PARTICULAR – KÜBA PANSİYON TİPİ ÖZEL EVLER’e geçiyoruz. [kişi grup sayılarına göre odalarımız tek bina da olmayacaktır, aynı cadde-semt dahilinde, rehberimiz ilgili dağıtmayı yapıyor. Bazı evler Müstakil Binalarda bazen Apartman dairesi konseptinde oluyor. Havana da kahvaltı servisleri seçilmiş özel restoranda hep birlikte gruba veriliyor.]

ÖĞLEDEN SONRA ŞEHİR TURUMUZ VAR.

HAVANA ŞEHİR TURU – ÖĞLE YEMEKLİ TUR

Etkileyici tarihinin yanında dünya savaşlarından çok az zararla çıkmış ve ilk inşaa edildiği haliyle kendini korumuş, 50’li ve 60’lı yılların Amerikan arabalarının sıkça görülebildiği, İspanyol mimarisinin etkileyici örneklerine sahip Havana’yı tanıtmaya yönelik Havana Şehir Turu’nu gerçekleştiriyoruz. San Cristobal de la Habana’dan ismini alan Havana, İspanyollar tarafından kurulmuştur. Şehir turumuz modern Havana’dan başlıyor, artdeko ve modern mimarisi ile karışık Vedado Bölgesi’nden geçilerek dünyaca ünlü Devrim Meydanı’na doğru ilerliyoruz… Modern Havana’dan Eski Havana’ya 15 dakika uzaklıkta zaman durmuş gibi kolonyal tarzı meydanları ve binaları karşımıza çıkıyor. Ünlü Capitol binasına uğrayarak tarihi merkezine devam edeceğiz. Plaza de Armas, Plaza de la Catedral, Plaza Vieja ve Plaza de San Francisco de Asiz adım adım yürünerek eski sokakları gezecek ve çamaşır asılmış kırık dökük balkonlardan bizi izleyen ağzı purolu yaşlılar bizlere el sallayacak. Bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. En değerli fotoğraflarınız siyah beyazlar olacak, kendinizi zamanında yolculuk yapmış gibi hissedecekseniz… La Bodeguita del Medio ve Floridita Bar’ı ünlü Ernest Hemingway’i hatırlatacak.. Bolero, Chachalar, Maraka ritmi içimizden doğacak… UNESCO’nun sit alanları listesinde yer alan başkentin eski şehrini kolaylıkla bir müzik cenneti denilebilmektedir. Bir turistin Havana’da hemen hemen gideceği her kafede, sokakta, barda, otelde ve restoranda, canlı müzik gruplarına rastlaması mümkündür. Öyle ki, insan bazen kendi ülkesinde dinleme olanağını bulduğu kaliteli Latin grupların çokluğu karşısında şaşırmakta ve o zaman müziğin bir Kübalı için hayatın vazgeçilmezlerinden olduğunu daha iyi anlamaktadır. Yağlı boya tablolar ve el işleri pazardan satın alabilirsiniz…

Geceleme evlerde.

6.7. GÜN / TRINIDAD – SANTA CLARA(CHE) EXTRA TURU

6.GÜN              CIENFUEGOS – TRINIDAD – SANTA CLARA TURU

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası serbest gün.. Arzu edenler için EXTRA TUR.

(Bu turumuz 1 Gece konaklamalıdır. Bu konaklamalar Küba kültürünü en yakından yaşayabileceğiniz CASA PARTICULAR yani EV konaklamasıdır. Bugün ilk olarak UNESCO dünya mirası listesindeki CIENFUEGOS kentini ve meydanı ve eski Tiyatroyu ziyaret edeceğiz. ÖĞLE YEMEĞİ yerel restoranda alınacak. Daha sonra Trinidad şehrine devam ediyoruz. Trinidad şehir turumuzu yapacağız. Tarihi sokaklarında yürüyeceğiz. Plaza Mayor’u ziyaret edeceğiz. Canchánchara Barda özel yöresel kokteylden tadacağız.

 

7.GÜN          SANTA CLARA – HAVANA

Sabah çok erken Kahvaltı sonrası saat 07:30’da Santa Clara‘ya yolculuğumuz başlıyor. Küba’nın başkentine hareket. Plaza Ernesto Che Guevara, CHE müzesi ziyaretimizi yapacağız. Burası her gün yüzlerce kişinin ziyaretine geldiği yerdir. SANTA CLARA kent merkezini, tarihi zırhlı tren meydanını ziyaret ettikten sonra Havana‘ya döneceğiz.  Geceleme Havana’da.

* Bu turumuzda 1 GECE CASA PARTICULAR DBL ODA konaklama + 1 Öğle yemeği + Tüm ziyaretler + Rehberlik Hizmeti Dahil Kişi Başı 275$’dir. (1Gece/2Gün)

8.GÜN / PINAR DEL RIO – VINALES VADİSİ TURU

Kahvaltı sonrası EXTRA TURUMUZ var. Arzu eden misafirlerimiz için öğle yemekli-tam gün Pinar del Rio-Vinales Vadisi turu (120$). Bu turumuzdan önce tütün tarlaları gezecek, nasıl yetiştirildiği hakkında bilgilendirilecek ve sonra da Pinar del Rio’daki Puro Fabrikası’na gideceğiz. Los Jazmines tepesinden Vinales Vadisi’nin manzarası seyredildikten sonra öğle yemeğini El Palenque Restaurant’ta yiyeceğiz. Cueva del Indio mağarasının içindeki nehri sandalla gezerek geçtikten sonra Mural de la Prehistoria’da inanılmaz güzel doğada Leovigildo tarafından çizilmiş bir yağlı boya tablosu sizi bekliyor. Son olarak sürpriz bir yerli aile ziyareti yapılacaktır. Ardından Havana’ya geri dönüyoruz.

9.GÜN / HAVANA

Havana’da serbest gün. Geceleme Havana’da.

Halen komünist yönetimin etkili olduğu Küba’nın en çok merak edilen şehirlerinden biridir Havana. Efsanevi liderlerin öncülüğünde pek çok etkinliğin gerçekleştirildiği Devrim Meydanı, tarihi yapıları, müzeleri ve halkının yaşam tarzıyla pek çok turistin ilgisini çekmektedir.

Alışılmışın dışında hayatların yaşandığı, sokaklarını rengarenk evlerin, klasik otomobillerin ve sanatçıların süslediği güzel bir şehir Havana. Tarihin her döneminde acılar yaşamış ama her zaman özgürlüğü için kafa tutmuş insanların ülkesi Küba’nın başkenti olan Havana, 2 milyonu aşkın nüfüsuyla her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

10.GÜN / HAVANA – PARIS 20:55

Bugün çıkış yapıyoruz.. Serbest saatlerimiz olacak. Saat 17:30’da havalimanında olmamız gerekli ve bunun için havalimanına transferimiz yapılıyor ve AIR FRANCE Havayolları ile PARIS uçuşumuzu gerçekleştireceğiz.

Geceleme uçakta.

11.GÜN / PARIS – ISTANBUL                               22:35 – 03:45+1

PARIS havalimanına ulaşıyoruz. Alanda bekliyoruz. Uçuş saatimiz 22:35. İstanbul’a varış 03:45.

Bu gezimizin sonu…

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLERİMİZ :

 • Air France Havayolları tarifeli seferi ile İstanbul (IST)-Mexico City (MEX) ve Havana (HAV)-İstanbul (IST) arasında yapılacak olan uçuşların ekonomi sınıfı uçak biletleri ve 23kg bagaj taşıma hakkı
 • MEXICO CITY’de 2 GECE, TULUM’da 1 GECE, CANCUN’da 1 GECE, KÜBA’da 5 GECE olmak üzere Toplam: 9 gece oda&kahvaltı şeklinde 3* otellerde konaklama
 • Programda belirtilen tüm turlar, geziler, transferler ve ören yeri giriş ücretleri
 • Programda belirtilen öğle yemekleri
 • Türkçe rehberlik hizmeti
 • Seyahat Sağlık Sigortası (zorunlu sigorta)

 FİYATA DAHİL OLMAYAN SERVİSLER :

 • Yurt dışı çıkış harcı  (50 TL)
 • Programa dahil olmayan yemekler ve yemeklerde alınan alkollü alkolsüz içecekler
 • Yerel bahşişler, Bölgelerde hizmet veren yabancı rehberler, şoförler ve otel çalışanları için tavsiye edilen min tutar kişi başı 80 €’dur. Havalimanında ilk gün toplanır ve bölgelerde misafirlerimiz adına çalışanlara takdim edilir.
 • EKSTRA TURLAR
 • Garibaldi Meydanı – Mariachi Müzik Show ve Akşam yemeği :  75 USD
 • Teotihuacan Piramitleri Turu – Öğle Yemekli : 90 USD
 • Trinidad-Santa Clara Turu 1 gece konaklamalı : 275 USD
 • Pinar Del Rio Vinales Vadisi Turu : 120 USD

Tüm Turlar Toplamı : 560 USD / Tüm Ekstra Turlara Katılımda İndirimli Paket : 540 USD

 • VİZELER

KÜBA VİZESİ:

·       Normal Pasaport sahipleri için EVRAKSIZ – Kolay Vizeyi Ejder Turizm 350 TL karşılığında misafirlerine sağlar.

·       Yeşil Pasaport sahipleri  Küba için Vizesiz Giriş yaparlar ( Girişte bir form doldurulur – ücretsiz)

MEKSİKA VİZESİ:

·       Normal Pasaport sahipleri için EVRAKSIZ – Kolay Vizeyi Ejder Turizm ÜCRETSİZ misafirlerine sağlar.

·       Yeşil Pasaport sahipleri,  MEKSİKA için Vize almalıdır ! Bu vizeler  İstanbul ve Ankara Meksika Konsolosluklarından hızlı ve kolay bir  şekilde 40 USD karşılığı ve bizzat giderek parmak izi vererek yapılabilmektedir. Tur kayıt esnasında Satış temsilcimize detayı yeniden sorunuz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA !!!

Meksika Girişlerinde (Normal ve Yeşil pasaport sahipleri)   Eğer pasaportlarında  halen geçerli;  ABD – KANADA – SCHENGEN – İNGİLTERE   vizeleri mevcut ise – MEKSİKA VİZESİNE İHTİYAÇ DUYMADAN GİRİŞ YAPABİLİRLER !!!

CASA DA KONAKLAMA

Otel varken, kasalar da neyin nesi diyenler olabilir. Kasa, latin kökenli bir kelime. “Casa” olarak yazılır İtalyancada Kâza, İspanyolcada ise Kasa şeklinde okunur ve ev anlamına gelir. Özellikle de Küba’da son derece popüler bir konaklama şeklidir Casa’larda kalmak.

Yıllardır hayallerimi süsleyen Küba için araştırma yaparken 970 Euro’ya 9 günlük bir programa rastladım, bayramda seyahat etmek üzere aylar öncesinden tur rezervasyonumu yaptırdım. Yıllarca dünyanın 100’e yakın ülkede yüzlerce otelde konaklamış biri olarak ilk defa seyahatimde Casa’larda konaklama yapacaktım. Birçok tur operatörünün turlarını inceledim ancak hepsi 5 yıldız otellerde konaklama yaptırıyorlar ve tur fiyatları da 2.000 Euro üzerindeydi. Sadece Casa konaklamasını Güney Amerika turları konusunda uzman olan Ejder Turizm’in yaptığını öğrendim, aslında amacım illa ev konaklamasını tecrübe edinmek değildi, sonuçta 970 Euro’ya Küba gibi hayallerimi süsleyen bir ülkeye gidebilecektim. İlk defa seyahat edeceğim bir acente ve ilk defa deneyeceğim ev konaklaması nedeniyle, acaba karşıma nasıl bir ev çıkacak, banyosu duşu nasıl? Tuvaleti odanın içinde mi? Küba imkanların kısıtlı olduğu, fakir bir ülke sonuçta! Dolayısıyla nasıl bir evde yaşıyorlar ki ben o evde nasıl bir konfora sahip olabileceğim gibi pek çok soru işaretiyle yola çıktım.

Türk Hava Yolları’nın 12 saatlik direkt uçuşu sayesinde, yorulmadan konforlu bir şekilde Havana’ya ulaştım. İlk gün varışta Havana şehir turu için yola koyulduk. Yola çıkmıştık çıkmasına da, turun bitiminde acaba bizi nasıl bir eve bırakacaklar diye tur boyunca düşündüm. Bizi havalimanında karşılayan ve Küba’da 8 yıldır yaşadığını öğrendiğim rehberimiz Ece Ayaydın kusursuz bir şehir turu ile Küba’ya bambaşka bir pencereden bakabileceğimiz şekilde tüm gruba çok özel bilgiler verdi. Şehir turunda, orada yaşayan bir lokal insanın rehberliğinde, halkın gözüyle de Havana’yı tanıma fırsatını bulmuş olmamız, bende her şey yolunda gidiyor, sanırım bu Casa’lar da endişe ettiğim gibi çıkmayacak algısı yarattı. Artık kafayı ne kadar taktıysam… Dile kolay, 100 ülke yüzlerce 5 yıldız veya butik otel konaklama deneyimine sahip bir turizmci ama ilk defa ev konaklaması yapacak bir turizmci! Sanırım bu da benim ayıbım.

Şehir turu bittiğinde 21 kişilik grubumuzu rehberimiz Ece Hanım tek tek evlerin önünde durarak, Casa’lara dağıttı ve tüm grubu birbirine yürüme mesafesinde yer alan 7-8 Casa’ya yerleştirdi. Öncelikle şunu fark ettim ki, Casa’lar Vedado adı verilen Havana’nın iyi bir semtinde yer almakta ve Havana’nın en popüler caddelerinden biri olan 23.cü caddeye 200 metre kadar mesafedeydi. Üstelik sadece belirli meydanlarda internet erişimi olan Küba’da, internet olan meydana da sadece 500 metre mesafedeydi ki, bu Havana’da konaklama için son derece lüks bir imkan…

Ben de, benim için rezervasyon yapılmış olan Casa’ya geldiğimde ev sahibimiz Flora Roca Hanım tarafından sıcacık bir gülümseme ile karşılandım. Tabii Casa’nın maskotu olan 47 yaşındaki Galapagos kaplumbağası eşliğinde…Sonrasında çok iyi dost olacağımız bir karı-koca ve konakladığım süre boyunca peşimden hiç ayrılmayan sevimli kaplumbağa ile ilk izlenimlerim muhteşemdi. İki katlı bir villa görünümlü 1920’lerden kalma evin içine girdim. Ev sahibimiz hanımefendi Psikiyatrist ve eşi de telekomünikasyon uzmanıydı. Her ne kadar okuyup diploma almış olsalar, bir süre kendi işlerini yapmış olsalar da, devletin sunduğu imkanların maaş olarak kısıtlı olması sebebiyle ev pansiyonculuğu yapıyorlardı. Kızlarının evlenmiş Londra’ya yerleşmiş, oğullarının ise okul okumak ve aynı zamanda çalışmak üzere Miami’de birkaç senedir yaşadıklarını öğrendim. Evin hemen girişinde verandanın altında 4 adet döküm demirden yapılma sallanan sandalye vardı, bahçe yemyeşil çiçeklerle donanmıştı. Evin kapısında girer girmez her yerde tablolar ve tarih kokan bir yapı eşliğinde, salona ulaşılıyordu. Salonda tekli, ikili koltuklar, TV, halı ve yemek masası yer almaktaydı. Salonun hemen karşısında 3 ayrı oda ve son odanın karşısında mutfak yer almaktaydı. Son odanın hemen yanından Casa’nın arka bahçesine çıkılabiliyordu. Odama girdiğimde bir de ne göreyim, her şey 5 yıldız otel odası kadar konforlu ve ihtiyaçlara uygun düzenlenmişti. Mini buzdolabı, sıcaklardan bunalmamak adına klima, klimadan rahatsızlık duyanlar için tepede dönen dev pervane, çift kişilik yatak ve komodin de bulunmaktaydı. Odanın metrekaresi de otel odalarını aratmayacak büyüklükteydi. Banyo ise müstakil, içinde tertemiz bir tuvalet ve 24 saat akan sıcak su imkanı bulunmaktaydı. Hiç bu kadar organize ve kaliteli bir konaklama yapacağımı beklememiştim açıkçası. Otele göre en önemli artıları ise; ev sahipleri ile bol bol sohbet etme şansınız oluyor, böylece yerel halkın ne yediği, içtiği, nerelere gittiği, bit pazarları, şehir hakkında tüyolar vs. her şeyi alabiliyorsunuz. Bir diğer önemli artısı, her akşam ev sahibine yarın sabah şu saatte kahvaltımı istiyorum diyorsunuz o saatte kahvaltınız hazır oluyor. Üstelik bir gece önceden ne yemek istediğinizi size soruyorlar, zevkinize göre hazırlıyorlar. Yumurtanızı, omlet, göz yumurta yada katı mı yemek istiyorsunuz? Mango, papaya, karpuz, muz ve ananastan oluşan enfes bir meyce tabağını standart olarak sunuyorlar. Kahve Küba’nın o muhteşem dağlarından toplanan organik kahve, dilerseniz poşet de olsa siyah çay da içebiliyorsunuz. Taze sıkılmış meyve suyu, ekmek ve birkaç dilim de kaşar peynir oluyor tabağınızda.

Trinidad’da da Casa’larda konakladım. Orada kaldığım Casa, ilk kaldığımı aratmayan hatta biraz daha iyi bir Casa idi. Çok şaşırdım zira ev konaklaması satın aldığım andan itibaren fakir bir ülkede, nerede kalacağımı kara kara düşünmüştüm oysa ki! Buradaki casa tam bir malikane gibiydi. Turdan birlikte kaldığım aileler de, benim gibi endişe duyarak deneyimledikleri Casa konaklamasından %100 memnun kaldılar diyebilirim. Açıkçası, tura katılanlardan hiç biri, bu kadar kaliteli ve bir turist için bu denli farklı bir tecrübe yaşayabileceklerini tahmin etmemişlerdi. Trinidad’da şehrin ana meydanına sadece 300 metre mesafede, aydınlık, nezih ve çok güzel bir sokakta konakladık. Panjurlarımız da tahtadan yapılmıştı, yattığım yataktan sokakta yürüyen insanları görebiliyordum ve tam bir Küba otantizmi yaşama şansı bulmuştum.

Ülkenin çeşitli yerlerinde, lüks otellerde konaklayan birkaç Türk grupla daha karşılaştık, ancak bir çoğu otellerden memnun olmadıklarını, hijyen ve yıllar boyunca yapılmamış olan tadilatlar sonucu otellerin lüks, 5 yıldız kategorilerinde olmasına karşın memnun edecek seviyede olmadıklarını paylaştılar. Casa’larda kalmak bir turizmci olarak bile benim için olağanüstü bir deneyimdi, umarım bir daha Küba’ya yolum düşer ve yine Casa’larda kalırım ancak bu defa ucuz tur olduğu için tercih etmeyeceğim! Kaliteli ve otantik bir konaklama için Casa’larda kalacağım. Küba’ya yolunuz düşerse size de tavsiye ederim.

( SARP ÖZKAR – TRAVEL PR -HÜRRİYET GAZETESİ  2018)

GENEL BİLGİLENDİRME VE ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

 

Uçak Saatleri Hakkında Bilgilendirme :

Turumuzun farklı tarihlerinde AIR FRANCE Havayollarının tarife saatlerine göre gidiş ve dönüş uçağının  İstanbul’dan çıkış ve varış ulaşım saatleri değişiklik gösterebilir. Takvim gününe göre havayolları tarafından belirlenir.  Bu turumuza kayıtlı misafirlerimiz turu satın aldıkları günden itibaren web sayfamız üzerinden www.ejderturizm.com.tr ‘’ TUR TARİHLERİ – UÇUŞ DETAYLARI ’’ butonunu tıklayarak tur tarihinize göre uçuş saatlerinin detaylı bilgilerine ulaşabilir. Dilerseniz satış temsilciniz de sizlere memnuniyetle yardımcı olacaktır. Diğer detaylar hakkında turun kalkışından 15 gün önce konfirme otel isimlerinin yazılı olduğu güncel bir program ve son hatırlatma notları ile tüm misafirlerimiz bilgilendirilir.  İstanbul çıkışlı bu turumuza yurtiçi farklı bir şehirden katılacak olan misafirlerimizin İstanbul’a geliş – gidiş biletlerini almadan önce mutlaka paket turun uçuş saatlerini teyit ettirmelerini önemle rica ederiz.

 

ÖNEMLİ AÇIKLAMA /UYARI :  

*Önemli uyarı : Sabah yapılacak erken uçuşlarda ve kara yolculuklarında  alınacak kahvaltılar paket halinde olabilir. Program içerisinde dahil olan yemekler gidilecek ülkelerin gastronomisine göre servis edilir. 

* Program içerisinde ziyaret edilecek mekanların  sıralaması ; Kalınan Oteller, Tur kalkış ve varış tarihlerindeki gün değişiklikleri (+1 ve -1 gün gibi ), yerel uçak kalkış saatleri gerekli hallerde yerel olarak düzenleme hakkı Ejder Turizm‘e aittir.

TUR GÜZERGAHI ve BÖLGELER  HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME – UYARI !! :

Tur güzergahımız üzerinde yüksek bölgeler mevcuttur. Bu yükseklik 2.000m ila 2.600 m arasında değişmektedir. Bu tura katılmak isteyen misafirlerimizden kalp – damar problemi olanlar, nefes darlığı çekenler, yüksek tansiyon hastaları, her türlü tedavisi devam edenler ve bünyesi ile alakalı muhtemel endişesi olanlar için seyahat öncesi doktorlarından görüş almaları şiddetler tavsiye edilir. Turumuz programı  doğal  akışı içinde  yaşanması olası, zorlanma  ve bazı rahatsızlıklardan ötürü  misafirin  kendi bilgi ve onayı altında, sorumluluğu  kendisindedir. Bu tarz  rahatsızlıkları  olan ve doktorundan onay almayan mevcut yolcularımızın bu programa katılmaları EJDER TURİZM tarafından tavsiye edilmez. Sizlerin sağlığı bizler için daha değerlidir.

  1

  Tur lokasyonu

  You don't have permission to register
  X