Üst
 

Meksika-Küba Turu-THY- 11 Gün

Kişi başı

THY – Herşey dahil-25 Nisan 2021

Tur Programı

1.GÜN: 25 NİSAN’21 ISTANBUL – MEXICO CITY 21:40 04:00+1

İSTANBUL YENİ Havalimanı Dış hatlar gidiş terminali EJDER TURIZM standında saat 18:30’da görevli personel ile buluşma. Bagaj ve pasaport işlemlerini takiben TÜRK HAVA YOLLARI tarifeli seferi ile Meksika‘nın başkenti Mexico City‘ye doğru yolculuğumuz başlıyor.

Geceleme uçakta.

2.GÜN: 26 NİSAN MEXICO CITY TURU

Sabah çok erken saatlerde 04:10, MEXICO CITY’e ulaşıyoruz, varışımızı takiben alanda özel aracımız ve yerel rehberimiz eşliğinde şehir merkezine geçiyoruz. Eşyalarımızı otelimize bırakacaız. (odalar müsait ise odalara – değilse otel emanetine teslim edeceğiz.)

Daha sonra şehir turumuza başlıyoruz. ŞEHİR TURUMUZUN BAŞLAMASI. (YARIM GÜNLÜK)

Meksika´nın başkenti ve en büyük şehri. Anâhuac´ın yüksek platolarından birinde, 2.250 m yükseltide bulunan federal yönetim bölümünün merkezi. Aztekler döneminde “Ulu Tenochtitlan”, İspanyol sömürgesi döneminde “saygıdeğer ve asil emperyal şehir”, gösterişli evler ve yapılarının bolluğu ile “Saraylar şehri” gibi değişik isimlere layık görülen Meksiko City günümüzde 20 milyona dayanmış nüfusu ile adeta baş döndürücü bir metropol ünvanına kavuşmuş. Sabah Mexico City’nin UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan tarihi merkezinin turu: Zocalo olarak bilinen dev Anayasa Meydanı, bir Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitana Katedrali, ünlü sanatçı Diego Rivera’nın Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu Palacio Nacional Hükümet Sarayı. Ardından Chapultepec Parkı´nın girişinde bulunan ve Orta-Amerika kültürlerine ışık tutan Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi´ni ziyaret. Zengin antropolojik, etnografik ve arkeolojik koleksiyonlar barındıran müzenin baş eseri şüphesiz dünyaca ünlü ve Aztek Takvimi olarak bilinen dairesel Güneş Taşı´dır. Turumuzun bitiminde otelimize dönüş.

Öğleden sonra Teotivakan Piramitleri turu

Meksiko City’den 40 km. mesafede bulunan Teotihuacan’a hareket. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi´ne alınan Teotihuacan antik şehrinin keşfi. “Tanrıların Yeri” anlamına gelen Teotihuacan, Yeni Dünya’nın en eski şehri olup aynı zamanda Kolomb öncesi Mezo-Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük şehri ve din merkeziydi. Arkeolojik Park gezisinde Teotihuacan’ın en büyük yapısı Güneş Piramidi, Ay Piramidi, Ölüler Yolu, büyük Tanrı “Tüylü Yılan”a ithaf edilen Quetzalcoatl Tapınağı, Kelebekler Sarayı´nı görebilirsiniz.

Turumuz öğle yemekli olacaktır. Tur bitimi şehire geri dönüyoruz.

Geceleme otelimizde.

3.GÜN: 27 NİSAN FRIDA KAHLO MÜZESİZ – PUEBLA TURU FRIDA KAHLO MÜZESİZ – PUEBLA TURU

Bu sabah saatlerinde kahvaltı sonrası ilk durağımız FRIDA KAHLO müzesi olacaktır. Yapının kobalt mavisi duvarları için Mavi Ev olarak da bilinen Frida Kahlo Müzesi, Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun yaşamı ve eserlerine adanmış tarihi bir ev müzesi ve sanat müzesidir. Mexico City’deki Coyoacán’ın Colonia del Carmen semtinde yer almaktadır.

Müze ziyaretimiz sonrası istikametimiz PUEBLA olacaktır. Puebla, resmî adıyla Heróica Puebla de Zaragoza veya kısa kullanımıyla Puebla de Zaragoza, Meksika’da aynı adlı eyaletin başkenti olan şehir. Ülkenin başkenti Meksiko’nun doğusunda olup, 2.109.049 metropolitan alan nüfusu ile ülkenin dördüncü büyük şehridir ÖĞLE YEMEĞİ yerel restoranda alınacaktır. PUEBLA şehir turumuzu takiben Mexico City’ye dönüş yapacağız.

Geceleme otelimizde.

4.GÜN: 28 NİSAN MEXICO CITY/CANCUN 08:30 – 10:25

Sabah kahvaltı sonrası havalimanına geçiyoruz. CANCUN uçuşumuz saati 08:30. CANCUN’a varışımız 10:25. Önce özel aracımız ile otelimize transferimiz yapılıyor.

ISLA MOHARES YÜZME TURU – Cancun yat limanından yerel rekneler ile sahili ve plajları ile meşhur Mohares adasına geçiyoruz. Buradan da yüzme turları düzenleyen teknelere yerleşiyoruz. Cancun Plajlarında güzel ve keyifli bir gün bizi bekliyor. ÖĞLE YEMEĞİ (BALIK) tura dahildir.

Otelimiz: La Quinta by Wyndham Cancun vb.

5.GÜN: 29 NİSAN CANCUN CHICHEN ITZA MAYA TURU

Sabah çok erken alacağımız kahvaltıyı takiben Meksika Yukatan yarım adasının en büyük Maya antik şehir Chichen Itza‘ya hareket. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan ve 300 hektarlık bir alanı kaplayan Chichen Itza antik kentine doğru yola çıkış. Burada 700-900 yıllar arasında büyük bir Maya topluluğu gelişerek alanın güney bölgesi yapılarının çoğunu inşa etmiş. Ancak orta bölgede yer alan ve toplam 365 basamak ile Maya takvimini simgeleyen ve Tüylü Yılan Tanrısına ithaf edilen Kukulkan Piramidi, jaguar ve kartal motifleriyle süslenmiş Savaşçılar Tapınağı, Maya dünyasının en büyük örneği olan “Juego de Pelota” top oyun sahası gibi ana yapıların tasarımı açıkça bir Toltek etkisi taşımakta. Bu etkileşimle ilgili üç teori ortaya konulmakta: Toltek’lerin Orta Meksika’daki başkenti Tula Maya’ların egemenliğinin altına geçmiş olabilir, Toltek’ler Chichen Itza’yı istila etmiş olabilirler veya geniş ölçüde tüccarlık yapan Maya’lar Toltek’lerden etkilenmiş olabilirler. Gezimiz güzergahında bu önemli yapıların yanı sıra, salyangoz şeklinden dolayı “Caracol” denilen ve ören yerinin en eski yapısı olan gözlemevi, yağmur tanrısı Chac Mool’a kurban edilen bedenlerin atıldığı sanılan kutsal kuyu “Cenote”de bulunmakta.

Turumuz sonrası ÖĞLE YEMEĞİ yerel bir restoranda alınacaktır. Chichen Itza gezisinin ardından ünlü tatil merkezi Cancun’a, otelimize geçiyoruz.

6.GÜN: 30 NİSAN CANCUN – HAVANA [KÜBA] 08:10 – 10:20

Öğle saatlerinde rehberimizin belirleyeceği saatte Cancun otelimizden hareket ederek Cancun Havalimanına transfer olacağız.Yerel havayolları ile Havana’ya uçuşumuzu gerçekleştireceğiz.

Alanda karşılama ve CASA PARTICULAR – KÜBA PANSİYON TİPİ ÖZEL EVLER’e  geçiyoruz. [kişi grup sayılarına göre odalarımız tek bina da olmayacaktır, aynı cadde-semt dahilinde, rehberimiz ilgili dağıtmayı yapıyor. Bazı evler Müstakil Binalarda bazen Apartman dairesi konseptinde oluyor. Havana’da kahvaltı servisleri seçilmiş özel restoranda hep birlikte gruba veriliyor.]

ÖĞLEDEN SONRA ŞEHİR TURUMUZ VAR.

HAVANA ŞEHİR TURU – ÖĞLE YEMEKLİ TUR

Etkileyici tarihinin yanında dünya savaşlarından çok az zararla çıkmış ve ilk inşaa edildiği haliyle kendini korumuş, 50’li ve 60’lı yılların Amerikan arabalarının sıkça görülebildiği, İspanyol mimarisinin etkileyici örneklerine sahip Havana’yı tanıtmaya yönelik Havana Şehir Turu’nu gerçekleştiriyoruz. San Cristobal de la Habana’dan ismini alan Havana, İspanyollar tarafından kurulmuştur. Şehir turumuz modern Havana’dan başlıyor, artdeko ve modern mimarisi ile karışık Vedado Bölgesi’nden geçilerek dünyaca ünlü Devrim Meydanı’na doğru ilerliyoruz… Modern Havana’dan Eski Havana’ya 15 dakkika uzaklıkta zaman durmuş gibi kolonyal tarzı meydanları ve binaları karşımıza çıkıyor. Ünlü Capitol binasına uğrayarak tarihi merkezine devam edeceğiz. Plaza de Armas, Plaza de la Catedral, Plaza Vieja ve Plaza de San Francisco de Asiz adım adım yürünerek eski sokakları gezecek ve çamaşır asılmış kırık dökük balkonlardan bizi izleyen ağzı purolu yaşlılar bizlere el sallayacak. Bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. En değerli fotoğraflarınız siyah beyazlar olacak, kendinizi zamanında yolculuk yapmış gibi hissedecekseniz… La Bodeguita del Medio ve Floridita Bar’ı ünlü Ernest Hemingway’i hatırlatacak.. Bolero, Chachalar, Maraka ritmi içimizden doğacak… ATATÜRK büstünü ziyaret edeceğiz. UNESCO’nun sit alanları listesinde yer alan başkentin eski şehrini kolaylıkla bir müzik cenneti denilebilmektedir. Bir turistin Havana’da hemen hemen gideceği her kafede, sokakta, barda, otelde ve restoranda, canlı müzik gruplarına rastlaması mümkündür. Öyle ki, insan bazen kendi ülkesinde dinleme olanağını bulduğu kaliteli Latin grupların çokluğu karşısında şaşırmakta ve o zaman müziğin bir Kübalı için hayatın vazgeçilmezlerinden olduğunu daha iyi anlamaktadır. Yağlı boya tablolar ve el işleri pazardan satın alabilirsiniz…

Geceleme Havana‘da evlerde.

7.GÜN: 1 MAYIS HAVANA – 1 MAYIS KUTLAMALARI

Sabah çok erken saatlerde kahvaltımızın ardından 1 MAYIS kutlamalarına katılmak üzere Devrim meydanında buluşuyoruz. Dünya’nın dört bir yanından bu güne özel Küba’ya gelmiş olan diğer turistlerle beraber işçi ve devrim bayramı kutlamalarına katılıyoruz. Devrim meydanına kalabalıkla beraber yürüyüşümüzü gerçekleştiriyoruz. Kutlamalar saat 11’de bitiyor. Ve rehberimiz tarafından bilgilendirilen noktada buluşuyoruz ve öğleden sonra Pinar Del Rio turumuzu yapmak üzere Vinales Vadisi’ne doğru yola çıkıyoruz.

Öğle yemekli – Tam gün Pinar del Rio – Vinales Vadisi turu

Bu turumuzda önce tütün tarlaları gezecek, nasıl yetiştirildiği hakkında bilgilendirilecek ve sonra da Pinar del Rio’daki Puro Fabrikası’na gideceğiz. Los Jazmines tepesinden Vinales Vadisi’nin manzarası seyredildikten sonra öğle yemeğini El Palenque Restaurant’ta yiyeceğiz. Cueva del Indio mağarasının içindeki nehri sandalla gezerek geçtikten sonra Mural de la Prehistoria’da inanılmaz güzel doğada Leovigildo tarafından çizilmiş bir yağlı boya tablosu sizi bekliyor. Son olarak sürpriz bir yerli aile ziyareti yapılacaktır. Ardından Havana’ya geri dönüyoruz.

8.GÜN: 2 MAYIS HAVANA – CIENFUEGOS – TRINIDAD

Bu sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Küba’nın sahil şehirlerine doğru yola çıkacağız. İlk durağımız UNESCO  Dünya Kültür mirası listesinde yer alan Cienfuegos kentini ve meydanı ve de eski Tiyatro binasını ziyaret edeceğiz. Öğle yemeği yerel restoranda alıncaktır. Daha sonra Trinidad şehrine devam ediyoruz. Trinidad şehir turumuzu yapacağız. Tarihi sokaklarında yürüyeceğiz. Plaza Mayor  meydanını gördükten sonra  Canchancahara barı özel yöresel kokteyllerden tadacağız. Turumuzun sonunda geceleme Trinidad‘da Casa Particular evlerde.

9.GÜN: 3 MAYIS SANTA CLARA – HAVANA

Kahvaltı sonrası saat 07:30’da Santa Clara‘ya yolculuğumuz başlıyor. Plaza Ernesto Che Guavera, CHE Müzesi ziyaretimizi yapacağız. Burası hergün yüzlerce insanın geldiği yerdir. SANTA CLARA kent merkezini ve tarihi zırhlı tren meydanını ziyaret ettikten sonra Havana’ya döneceğiz.

Geceleme Havana‘da.

10.GÜN: 4 MAYIS HAVANA – ISTANBUL 08:35 – 08:35 + 1

Bugün çıkış yapıyoruz. TÜRK HAVA YOLLARI ile uçuş saatimiz 08:35.

Geceleme uçakta.

11.GÜN: 5 MAYIS İstanbul – Varış

Sabah Türkiye saatiyle 08:35’te İstanbul havalimanına varışıyoruz. Anılarla dolu gezimizin sona ermesi…

    1

    Tur lokasyonu

    You don't have permission to register
    X