Üst
 
Ankara çıkışlı günübirlik ve konaklamalı doğa ve kültür turları / Dünyanın çatısı Himayalar’da Everet Ana kamp yürüyüşü (5364 metre)

Dünyanın çatısı Himayalar’da Everet Ana kamp yürüyüşü (5364 metre)

Kişi başı

Nisan haziran aylarında her 15 günde 1

DÜNYANIN ÇATISI HİMALAYALARDA YÜRÜMEK

EVEREST ANA KAMP YÜRÜYÜŞÜ (5364 metre)

                                      Nisan – Haziran (14 gece / 15 gün)                                                    

 / İstanbul havaalanı dış hatlar terminalinde saat 23.30’da THY kontuarı önünde buluşma. Bilet, bagaj ve gümrük işlemlerinden sonra uçuş saatiNi beklemek üzere salona geçiliyor. Uçuş gece yarısı 01.55’de ve direkt olarak gerçekleşecektir. Geceleme uçakta yapılacaktır.

/ 1.gün: İstanbul – Kathmandu:

Sabah yerel saat ile 11,30’da THY Kathmandu’ya varıyor. Tribhuvan Havaalanına hoş geldiniz. Dünyanın çatısında 1400 metredeyiz. Kathmandu saat dilimi Türkiye’den 2.45 saat/dk ileridir. Havaalanında gümrük ve vize işlemleri sonrasında bizi bekleyen yerel rehberimiz ve aracımızla yarım günlük Kathmandu şehir gezisine çıkıyoruz. İlk durağımız olan Budistler için büyük önem taşıyan ve ibadet merkezi olan Boudnath Stupa Tapınağını ziyaret ediyoruz. Bagmati nehri kenarında Hinduların ölü yakma ayinlerini gerçekleştirdikleri Pashupatinath tapınağını ziyaret ediyoruz. Sonrasında Thamel’de kalacağımız otelimize transfer oluyoruz. Dinlenme ve serbest zaman.. Geceleme otelde.

/ 2.gün:  Kathmandu – Lukla – Phakding: (2640m / 3 saat yürüyüş / 8km)

Sabah kahvaltı sonrası Everest ana kamp yürüyüşüne başlamak için havalimanına transfer oluyor ve Lukla’ya uçuyoruz (2850 m.) Yaklaşık 1 saatlik uçuş sonrasında Himalayaların dik bir vadisi arasındayer alan Lukla’ya varıyoruz. Bugün rotamız  Phakding  köyü olacak. Hafif parkur ve 3 saatlik yürüyüş yapacağız. Akşam yemeği ve geceleme pansiyonda yapılacaktır. (2640m.) Sabah, ögle ve akşam yemeği dahildir.

/ 3.gün: Phakding Namche Bazaar (3440m / 5-6 saat yürüyüş / 13 km)

Kahvaltı sonrası sıkı bir parkur sizi bekliyor. Everest Ana kamp yolunun en popüler köyü olan Namche Bazaar’a yürüyoruz. Yürüyüş esanasında Himalayaların muhteşem manzaraları sizlere eşlik edecek. Dudh Kosi nehri üzerinden asma köprüden geçiyoruz, Himalayaların 6608 metre yüksekliğindeki Tamserku zirvesi bize eşlik edecek. Sagarmatha Milli Parkı içinde yer alan yerel yaşamları gözlemleyebileceğimiz Monjo ve Jorsalle köylerini geçiyoruz. Namche Bazaar’a vardığımızda Kwangde zirvesi bize eşlik edecek. Akşam yemeği ve geceleme pansiyonda yapılacaktır. (3440 m.) Sabah, ogle ve akşam yemeği dahildir.

/ 4.gün:  Namche Bazaar – Sagartmatha Milli Parkı

Sabah kahvaltı sonrasında Sagarmatha Milli Parkı içinde flora ve faunasını tanımak için yürüyüş yapıyoruz. Yerel rehberimizin Himalayaların tarihi hakkında bilgilerini dinliyoruz. Geceleme Namche Bazaar’da yapılacaktır. (3440m) Sabah, ögle ve akşam yemeği dahildir.

/ 5.gün: Namche Bazaar – Tyengbohce (3867m / 6 saat yürüyüş / 8km)

Kahvaltı sonrası Everest Ana kamp tırmanışına devam ediyoruz. Su geçişleri, dar patikalar ve 5-6 saatlik bir yürüyüş. Bu geçiş esnasında Himalayaların Everest, Nuptse, Lhotse, Ama Dablam, Thamserku ve Kwangde-ri zirvelerini görme şansımız olacak.  Yol üzerinde Tibetli ve Nepalli budistlerin ibadet ettiği Thyangbohce / Gompha manastırını ziyaret edeceğiz. Yürüyüşümüz Himalayaların şirin bir köyü olan Pheriche’de son bulurken Lhotse zirvesi eşliğinde konaklama yapacağız. Akşam yemeği ve  geceleme pansiyonda yapılacaktır.  (4243 m.)Sabah, ogle ve akşam yemeği dahildir.

/ 6.gün: Thyangbohce – Dingbohce (4358m / 5-6 saat yürüyüş / 9km)

Kahvaltı sonrası tırmanışa devam. Everest’in artık güzel görüntüler vermeye başladığı yerlerdeyiz. İlk durağımız 3650m Deobohce köyü olacak. Buradan yola devam ettiğimizde Ama Dablam, Everest, Nuptse ve Lhotse zirveleri bize eşlik edecek. Bir çok asma köprü üzerinden geçiş yapacağız bunlardan en popüler olanı ise Imja-Tse’dir. Pangboche köyü sonrası 3900m.’de Shomare  köyünde öğle yemeği molası sırasında Ama Dablam bize eşlik edecek. Akşamüstü saatlerinde 5-6 saatlik sıkı bir yürüyüş sonrası Dingboche’ye varıyoruz. Hinko vadisine bakan Makalu ve Sherpani zirveleri 6.100m ve Amphu Labtsa 5,780m. Muhteşem görüntüler sunuacak. Akşam yemeği ve  geceleme pansiyonda yapılacaktır.(4930 m.)Sabah, ögle ve akşam yemeği dahildir.

/ 7.gün:  Dingbohce

Kahvaltı sonrası bugün bu bölgedeyiz. Çevrede kısa yürüyüşler yapacağız ve dinleneceğiz. Yükseklik gittikçe arttığı için beden uyumlaması yapacağız. 3-4 saatlik Chhukhung’a yürüyüş yapacağız. 4.730m. Imja buzulunu göreceğiz ve dönüş yapıyoruz. Akşam yemeği ve  geceleme pansiyonda yapılacaktır.  (4930 m.) Sabah, öğle ve akşam yemeği dahildir.

 / 8.gün: Dingbohce – Lobuche (4928m / 5 saat / 8km)

Sabah erken kalkıp yola koyuluyoruz. Piheriche köyüne vardığımızda Tawache, Ama Dablam kuzey Pokalde 5.741m, Kongma-tse 5.820m zirveleri bize eşlik edecek. Thugla köyüne vardığımızda Khumbu buzulunu göreceğiz. Akşam Lobuche köyünde konaklma yapacağız. Akşam yemeği ve  geceleme pansiyonda yapılacaktır. (4928m) Sabah, öğle ve akşam yemeği dahildir.

/ 9.gün: Lobuche – Gorakshep – Everest Ana Kamp (5160m / 3-4 saat yürüyüş / 5km)

Kahvaltı sonrası birkaç saatlik yürüyüş sonrasında Khumbu buzuluna iyice yaklaşacağız. Gorakshep’e vardığımızda Kalapttar 5545m ve Pumari 7145m zirvelerine iyice yaklaşmış olcağız. Everest Ana Kamp’a yürüyüşe başlıyoruz. (5364 m.) Öğle yemeği ve keyifli saatler sonrası Gorakshep’e geri dönüyoruz. Akşam yemeği ve  geceleme pansiyonda yapılacaktır. (51600 m.)Sabah, öğle ve akşam yemeği dahildir.

/ 10. gün: Everest Ana Kamp – Gorakshep – Dingbohce (5545m / 3 saat yürüyüş )

Kahvaltı sonrası  aşağı doğru yürüyüşümüze devam ediyoruz. Kalapattar zirvesi arasında muhteşem manzaralar eşliğinde Nuptse ve Lhotse zirvelerini geçerek Dingbohce’ye varıyoruz.

Akşam yemeği ve  geceleme pansiyonda yapılacaktır. (3440 m.) Sabah, ogle ve akşam yemeği dahildir.

/ 11 gün: Dingbohce – Namche Bazaar

Kahvaltı sonrası, iniş yolculuğumuz devam edecek. Khunde geçidini geçiyoruz. Namche Bazaar’da konaklama yapacağız. Akşam yemeği ve  geceleme pansiyonda yapılacaktır. (3440 m.) Sabah, ogle ve akşam yemeği dahildir.

/ 12. gün: Namche Bazaar – Lukla (2850m / 6 saat yürüyüş)

Sabah kahvaltı sonrasında başlangıç noktamız olan ve yürüyüş parkurundaki son gecemizi geçirmek üzere Lukla’ya iniyoruz. Akşam yemeği ve  geceleme pansiyonda yapılacaktır. (2850 m.) Sabah, öğle ve akşam yemeği dahildir.

/ 13.gün: Lukla – Kathmandu

Sabah erken kahvaltı sonrası 1 saat sürecek olan Kathmandu uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Thamel’deki otelimize yerleşiyoruz ve serbest zaman. Thamel sokaklarında gezinebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Everest yolculuğunun yorgunluğunu dingin mekanlarda giderebilirsiniz.  Geceleme otelde yapılacaktır. Sabah kahvaltısı dahildir.

/ 14.gün: Kathmandu

Sabah kahvaltı sonrasında serbest gün. Bugünü özellikle boş bırakıyoruz. Bazen hava koşulları uygun olmadığında Lukla-Kathmandu uçuşu gerçekleştirilemiyor. Ana uçuşu riske atmamak açısından bunu uygun görüyoruz (Sabah kahvaltısı dahildir).

/ 15.gün: Kathmandu – İstanbul

Sabah kahvaltı sonrasında havaalanına transfer oluyoruz. Kathmandu – İstanbul uçuşu yerel saat ile 12.25’dir. Türkiye saati ile 18.20’de İstanbul havaalanında gezi son bulacaktır. (sabah kahvaltısı dahildir).

 

Fiyatlar

2 – 3 kişi: 1600$  4 – 5 kişi: 1530$   6 – 9 kişi: 1490$

Tek kişi konaklama farkı:160$ (bu seçenek Everest Ana Kamp rotasında geçerli değildir.)

Not: Gezimiz THY uçuş saatlerine göre hazırlanmıştır. Gezi ücretine uçak bileti fiyatları dahil değildir. MİL puanı olanlar THY’den biletlerini alabilirler.

Fiyatlara dahil olan hizmetler:

 • Kathmandu – Lukla – Kathmandu gidiş dönüş iç hat uçak bileti ve alan vergisi
 • Kathmandu’ da 3 gece otelde konaklama ve sabah kahvaltısı
 • Yarım gün Kathmandu şehir gezilsi
 • 10 gece Everest trek rotasında pansiyon konaklaması
 • Yürüyüş rotasında tüm kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri
 • Everest trek rotası Sagarmatha Milli Parkı için izin belgesi ve koruma alanı izni ücretleri
 • Trek rotası esnasında rehber, taşıyıcılar için ödenen ücretler
 • Programda belirtilen tüm ulaşım ve transfer ücretleri
 • Yerel rehberlik hizmeti
 • Gezi ve tur organizasyonu

 

Fiyatlara dahil olmayan hizmetler:

 • İstanbul – Kathmandu – İstanbul gidiş dönüş THY uçak bileti ve vergileri
 • Yurt dışı çıkış fonu(150 lira)
 • Nepal giriş vizesi 15 günlük (30$)
 • Tüm yemeklerde alınacak alkolü alkolsüz içecekler
 • Öğle  akşam yemekleri (Kathmandu)
 • Programda belirtilmeyen müze girişleri
 • Bahşişler (taşıyıcılar, dağ rehberi vs). 2 kişi için kişi başı rehber için: 100$ / 3 + kişi için 75$, taşıyıcılar için 15$-20$
 • Gezimiz İstanbul çıkışlı olduğundan İstanbul’a geliş ve gidiş yol masrafları
 • Özel sağlık ve seyahat sigortası

NOTLAR:

 • Tur programımıza 7 kişinin altında katılım olması halinde İngilizce rehberlik hizmeti verilecektir.
 • Tur programımıza 7 üzerinde katılım olması halinde Türkçe olarak Melih Eriş veya Ercan Aslan rehberlik yapacaktır.
 • Everest Ana Kamp Trekking rotasına katılacak olanlar, bu gezinin bir macera yürüyüşü olduğunu bilmelidir. Daha önce yürüyüş rotalarına katılmış olmaları önemlidir. Kondisyon bu gezide önemli bir unsurdur.
 • Dağ yürüyüşü ve tırmanışında gece konaklamalarında konfor aranmamalıdır. Yükseldikçe bazı akşamlar sular donabilmektedir.
 • Gündüz yürüyüş esnasında kalın giysilere ihtiyaç duyulmamaktadır. Akşamları serin ve soğuk olmaktadır.
 • Hava sıcaklıkları yüksekliğe bağlı olarak değişmektedir. Gündüzleri 22-25 derece olurken akşamları 5-8 derecelere düşebilmektedir. 3000metreden sonra ise gece ısı (–15-20) derecelere düşebilmektedir.
 • 1400m-5500m arasında gezimizin yükseklikleri değişecektir.
 • Bazı konakladığımız pansiyonlarda sıcak su olamayabilir ya da ücret karşılığında sıcak sulu banyo yapabilmektesiniz.
 • Yolculuk esnasında içme suyu sıkıntısı yaşanmamaktadır. Ayrıca her türlü içecek ve yiyecek bu rotada bulunmaktadır.
 • Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, astım hastalığı ve nefes ile ilgili sorunları olanlar bu geziye katılamazlar.
 • Bu geziye katılanlar kendi istekleri ile böyle bir macera gezisine katıldıklarını unutmamalıdır.
 • Kathmandu’dan sonra başlangıç noktamız Lukla’da araçla ulaşım yoktur, herhangi bir sağlık sorununda ise helikopter ile ulaşım sağlanmaktadır. Bunun ücreti de oldukça yüksektir.
 • Uçak bileti fiyatları değişkendir. Yüksek sezon olması nedeni ile opsiyon süresi çok azdır. Bu sebeple erken alınacak biletler avantaj sağlayacaktır.
 • Nepal trekking gezi ücretinin %40’u kayıt anında alınacaktır. Diğer ödemelerin tamamının gezi başlamadan önce, size belirtilecek tarihte tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Programımızın son şeklidir (içerik zamanlarında beklenmedik şartlar ve hava durumuna göre değişiklikler olabilir.
 • Uçuş saatleri ve günlerinde değişiklikler olabilmektedir. Bu değişiklikler programımızı aksatmamaktadır.
 • Gezilerimiz www.artiyasam.com internet adresiyle faaliyet gösteren “ARTIYAŞAM TURİZM”, TURSAB’ın “A-2609”Numaralı Seyahat işletmesi belgesine sahip tur operatörü işbirliği ve güvencesiyle yapılmaktadır.

  Tur lokasyonu

  You don't have permission to register
  X