Ankara çıkışlı günübirlik ve konaklamalı Ilgaz, Kartalkaya, Erciyes, Davraz, Palandöken, Sarıkamış kayak turları, Özel Yurtdışı turları, Termal oteller, Abant, Gölcük turu ve doğa turları

Switch to desktop Register Login

Hızlı Trenle Konya Şeb'i Arus 742.vuslat Yıldönümü Kutlamaları Turları 13 Aralık 2015 "Herşey Dahil"

ETKİNLİK TARİHLERİ:

12 Aralık - 13 Aralık ve 17 Aralık 2015 Kesin Çıkış

Mevlâna ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediliyor. O öldüğü zaman sevdiğine yani Allah’ına kavuşacaktı. Onun için Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen “Şeb-i Arûs” diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ah-ah, vah-vah edip ağlamayın diyerek vasiyet ediyordu.

Hz. Mevlânâ’nın Vasiyeti:
Size, gizlide ve açıkta Allah’tan korkmayı, az yemeyi, az uyumayı, az konuşmayı, isyan ve günahları terk etmeyi, oruç tutmayı, namaza devam etmeyi, sürekli olarak şehveti terk etmeyi, bütün yaratıklardan gelen cefaya tahammüllü olmayı, aptal ve cahillerle oturmamayı, güzel davranışlı ve olgun kişilerle birlikte bulunmayı vasiyet ediyorum. İnsanların en hayırlısı, insanlara yararı olandır. Sözün en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır.

“Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız!
Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir...

12 Aralık - 13 Aralık ve 17 Aralık  2015 tarihlerinde hızlı trenle ve otobüsle ayrı ayrı Mevlana'ı anma törenleri kapsamında 742. Vuslat Yıldönümünde Artıyaşam olarak bulunacağız. Grubunuz ile yada kendiniz veya ailenizle Mevlana'yı anma törenlerine katılmak, Ankara çıkışlı günübirlik Konya ve Mevlana gezisi kapsamında Mevlana müzesini, Alaaddin Camiini, Karatay müzesini, Şems-i Tebrizi türbesini, Meram bağlarını gezecek, alışveriş yapacağız. Aşağıda Hızlı Trenle yapılacak olan programımızı bulacaksınız

Erken Rezervasyon İndirimi
25 Kasım'a kadar yapılacak kayıtlarda
etkinliğimiz fiyatı % 10 indirimli olacaktır..

Ücrete tüm müze girişleri dahildir.

 

 

PROGRAMIMIZ

08.15'de garda buluşup; 08.50’de hareket ediyoruz. Trende sandviç-meyve suyu, kek-çay-kahve şeklinde yapılacak kahvaltı ikramı sonrası  saat: 10:33'de Konya’ya varıyoruz. Mevlana müzesi,  Karatay müzesi (Müze girişleri ücrete dahil), Alaaddin tepesi ve camii gezisi sonrası oldukça zengin yöresel menülerden oluşan öğlen yemeği arası veriyoruz. Öğle yemeği-çay ikramları sonrası Hz. Mevlana’nın ölümü Şeb’i Arus nedeniyle düzenlenen ve saat: 14.00’te başlayan gündüz Sema gösterisini izliyoruz. Gösteri sonrası Şems-i Tebrizi türbesi gezisi yapıyor ve alış veriş için mola veriyoruz. Saat: 18.35’de gardan Ankara'ya hareket ederek  20:18 civarlarında Ankara'ya geliyoruz.

Kahvaltı: Trende/araçta; sandviç-meyvesuyu, kek-çay-kahve-ikramı şeklinde olacaktır.

Öğlen yemeği; Konya’nın en yüksek binası Kule Sini Restaurantta 42.Katta sizler için ayrılmış bulunan salonumuzda sizleri en iyi şekilde ağırlamak için aşağıda belirtilmiş menü hazırladık. Web: http://www.kulesini.com/

(Teras normal şartla ücretli olmakla birlikte yemek sonrası için misafirlerimiz terası ücretsiz kullanabileceklerdir. Buradaki İkramlar İse; Normal Satış Fiyatından Servis Edilecektir)

Bamya çorbası, Çoban salata, Yaprak sarma, fırın kebap(100 gm), kaymaklı höşmerim tatlısı, ayran(200 gr), ve 1 adet çay ikramı ve su

ÖNEMLİ NOTLAR:

Mevlana'yı anma törenleri, 7-17 Aralık tarihlerinde yapılır. Şeb-i Arus töreni, 17 Aralık akşamı (Mevlana'nın ölüm yıldönümü) yapılan törendir. Şeb-i Arus töreni ile hafta boyunca sürecek anma törenleri arasındaki tek fark, 17 Aralık akşamı olan Şeb-i Arus töreninde semazen ve saz heyeti üyesi daha kalabalıktır. Başka bir fark yoktur. Her iki törende de Mukabele-i Şerif (semazenler - sema) ve Ayin-i Şerif (ilahiler - dualar) aynı şekilde yapılmaktadır.

Şems-i Tebrizi türbesini ve camisini ziyaret etiyoruz. Şems-i Tebrizi, Mevlana'nın akıldaşı, yoldaşı ve sırdaşı olup, hayatında çok önemli bir dönüm noktasıdır.

Karatay Medresesi Anadolu Selçuklu Devleti dönemine ait çini eserler müzesi ve İnce Minare Camisi'ni gezeceğiz. (Müze girişleri ücrete dahil)

Mevlana`yı Anma Etkinlikleri kapsamında Konya Kültür Turizm İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve saat 14.00`te başlayacak olan Sema Töreni yaklaşık 3 saat sürer.

Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği topluluğu tarafından gerçekleştirilecek olan, genel sanat yönetmeni, şef ve solist Ahmet Özhan tarafından Ayin-i Şerif gerçekleştirilecektir. Sonrasında Prof. Ö. Tuğrul İnançer tarafından Mevlana ve Mevlevilik üzerine bir konuşması sunacak. (yaklaşık 1 saat sürer).

Konuşma ve ilahilerden hemen sonra, semazenler tarafından yaklaşık 1,5 saat sürecek Mevlevi Mukabelesi (Sema Töreni) gerçekleştirilecektir.

Daha önceki etkinlik fotoğraflarımızdan...


Artiyasam Mevlana Anma Torenleri Seb'i Arus 101 ile artiyasam2010


Artiyasam Mevlana Anma Torenleri Seb'i Arus 102 ile artiyasam2010


Mevlana Celalaettin Rumi-Artiyasam- ile artiyasam2010

GÖRÜLECEK YERLER

Mevlana müzesi Yeşil Türbe, Karatay Medresesi, Şems-i Tebrizi türbesi, Alaaddin tepesi ve camii gezileri olacak, Şeb'i Arus törenlerine katılacak, konya da alışveriş yapacağız.

HAREKET NOKTAMIZ

Gar: 08.15 buluşma

ÜCRET

  Nakit Kredi kartı
tek çekim
Kredi kartı
7 taksit
Yetişkin 195 TL 195 TL 215 TL
7-12 yaş 165 TL 165 TL 175 TL


* Taksitlendirmeler Garanti Bankası Bonus ve Yapı Kredi Bankası World kartlara yapılabilmektedir.

25 Kasım'a kadar yapılacak kayıtlarda %10 erken rezervasyon indirimi uygulanacaktır.

12 ve 13 Aralık ayrı ayrı Cumartesi-Pazar ve 17 Aralık Çarşamba Günleri gündüz 14.00 gösterim biletleri dahil fiyatlandırma;

Hızlı Trenle; 195 Lira Peşin

veya Yapı Kredi ya da Garanti Kartlarına 7 taksit

Otobüsle;    165 Lira Peşin

veya Yapı Kredi ya da Garanti Kartlarına 7 taksit

Hızlı trenle Ankara-Konya-Ankara Ulaşımları, Yerel ulaşımlar, Kahvaltı trende/araçta; sandviç-meyvesuyu, kek-çay-kahve-ikramı şeklinde olacaktır.  Öğlen yemeği; Bamya çorbası, Çoban salata, Yaprak sarma, fırın kebap(100 gm), kaymaklı höşmerim tatlısı, ayran(200 gr), ve 1 adet çay ikramı ve su menüsünden oluşan zengin yöresel öğlen yemeği+ rehberlikler+ Şeb'i Arus gösteri biletleri, müze girişleri dahildir.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

Hızlı trenle Ankara-Konya-Ankara Ulaşımları, Yerel ulaşımlar, Kahvaltı trende/araçta; sandviç-meyvesuyu, kek-çay-kahve-ikramı şeklinde olacaktır. Bamya çorbası, Çoban salata, Yaprak sarma, fırın kebap(100 gm), kaymaklı höşmerim tatlısı, ayran(200 gr), ve 1 adet çay ikramı ve su menüsünden oluşan zengin yöresel öğlen yemeği+ rehberlikler+ Şeb'i Arus gösteri biletleri ve müze girişleri dahildir.

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

Kişisel harcamalar

YANINIZA ALIN

Yürüyüş ayakkabısı, rahat bir yürüyüş giysisi, mevsime uygun koruyucu giysiler, 40-50 litrelik sırt çantası), şapka, yağmurluk, fotoğraf makinası.

KONYA İÇİN HAVA TAHMİNİ

ZORLUK

Zor olmayan tören ve kısa müze-türbe-camii gezileri içerir. Herkes katılabilir. Havanın soğuk olacağı düşünülerek sıcak kıyafet getirilmesinde fayda var.

Artıyaşam | Kırkayaklar Turizm.

Top Desktop version