Ankara çıkışlı günübirlik ve konaklamalı Ilgaz, Kartalkaya, Erciyes, Davraz, Palandöken, Sarıkamış kayak turları, Özel Yurtdışı turları, Termal oteller, Abant, Gölcük turu ve doğa turları

Switch to desktop Register Login

Tuz Gölü Havzası Ve Ve Konya Şebi Arus Turu 12-13 Aralık 2015

Doğada hiç kendinizi yanlız ve terkedilmiş gibi hissettiniz mi?

Tuz gölü havzasında bunu hissedeceksiniz. Çölleşmiş topraklar, Obruklar, Maar alanları sizi bekliyor olacak. İnsanların doğaya neler yapabildiği duygusunu yoğun yaşayacaksınız. Konaklama Ereğli Özkoçlar butik otelde olacak. Eski tarihi müze ev gibi bir otel olacak.http://ozkoclarhotel.com/

Pazar günü'de Tuz gölü havzasındaki obrukları gördükten sonra Konya'ya hareket edecek Mevlana türbesi, öğlen yemeği, Alaattin camii ve Karatay müzesi ile Şems Tebriz'i türbelerini görüp Ankara'ya hareket edeceğiz.

Farklı içeriklerden oluşan dolu dolu; hem kültür hem doğa içeren bu turumuza bekliyoruz.

PROGRAMIMIZ

1.GÜN: Kumrular caddesi kaymakamlık karşısında buluşup saat: 07.00’de hareket ediyoruz. Araçta yapılacak kahvaltılık sandviç sıcak-soğuk Yol ikramları sonrası Baran tesislerinde mola veriyoruz. Mola sonrası yolumuza devam edip saat: 10.00 gibi Tuz gölü kenarındaki tuzlalar hakkında genel bilgi aldıktan ve Tuz gölü seyir alanında fotoğraflar çektikten sonra artık kurumaya yüz tutumuş ve çölleşmenin en belirgin özelliklerini görebileceğimiz Akgöl sazlığı, Meke ve Acıgöl Maarını gördükten sonra Ereğli otelimize geçerek dinleniyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama: http://ozkoclarhotel.com/

2.Gün: Sabah alacağımız kahvaltı sonrası alandan ayrılarak Konya yolunda 250 m genişliğindeki Çıralı obruğunu görerek 11.00 civarlarında Konya’ya varıyoruz. Mevlana müzesi gezisi sonrası öğlen yemeği arası veriyoruz. Öğle yemeği-çay ikramları sonrası Hz. Mevlana’nın ölümü Şeb’i Arus nedeniyle düzenlenen ve saat: 14.00’te başlayan gündüz Sema gösterisini izliyoruz. Gösteri sonrası Karatay müzesi, Alaaddin tepesi ve camii, Şems-i Tebrizi gezisi sonrası alış veriş için mola veriyoruz. Saat: 18.00’de hareket ederek Baran tesislerinde vereceğimiz mola sonrası saat: 21.45’te civarlarında Ankara'ya geliyoruz. Sizleri aldığımız noktalara bıraktıktan sonra Bir başka etkinlikte buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Öğlen Yemeğimiz; Konya’nın en yüksek binası Kule Sini Restaurantta 42.Katta sizler için ayrılmış bulunan salonumuzda sizleri en iyi şekilde ağırlamak için aşağıda belirtilmiş menü hazırladık. Web: http://www.kulesini.com/

(Teras normal şartla ücretli olmakla birlikte yemek sonrası için misafirlerimiz terası ücretsiz kullanabileceklerdir. Buradaki İkramlar İse; Normal Satış Fiyatından Servis Edilecektir)

ÖNEMLİ NOTLAR:

  • Mevlana'yı anma törenleri, 7-17 Aralık tarihlerinde yapılır. Şeb-i Arus töreni, 17 Aralık akşamı (Mevlana'nın ölüm yıldönümü) yapılan törendir. Şeb-i Arus töreni ile hafta boyunca sürecek anma törenleri arasındaki tek fark, 17 Aralık akşamı olan Şeb-i Arus töreninde semazen ve saz heyeti üyesi daha kalabalıktır. Başka bir fark yoktur. Her iki törende de Mukabele-i Şerif (semazenler - sema) ve Ayin-i Şerif (ilahiler - dualar) aynı şekilde yapılmaktadır.
  • Şems-i Tebrizi türbesini ve camisini ziyaret etiyoruz. Şems-i Tebrizi, Mevlana'nın akıldaşı, yoldaşı ve sırdaşı olup, hayatında çok önemli bir dönüm noktasıdır.
  • Karatay Medresesi Anadolu Selçuklu Devleti dönemine ait çini eserler müzesi ve İnce Minare Camisi'ni gezeceğiz.
  • Mevlana`yı Anma Etkinlikleri kapsamında Konya Kültür Turizm İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve saat 14.00`te başlayacak olan Sema Töreni yaklaşık 3 saat sürer.
  • Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği topluluğu tarafından gerçekleştirilecek olan, genel sanat yönetmeni, şef ve solist Ahmet Özhan tarafından Ayin-i Şerif gerçekleştirilecektir. Sonrasında Prof. Ö. Tuğrul İnançer tarafından Mevlana ve Mevlevilik üzerine bir konuşması sunacak. (yaklaşık 1 saat sürer).
  • Konuşma ve ilahilerden hemen sonra, semazenler tarafından yaklaşık 1,5 saat sürecek Mevlevi Mukabelesi (Sema Töreni) gerçekleştirilecektir.
  • Şeb'i Arus törenleri gösteri niteliğinde olmadığı için hiç bir şekilde semazenlerin alkışlanması hoş karşılanmaz.Törenlere 6 yaşından küçük çocuklar alınmamaktadır. Ancak çocuklar ana salonda bekleyebilir yada çocuk oyun salnonunda ilgili görevlilere bırakılabilir.

ÖĞLEN YEMEK MENÜSÜ (Ekstra)

·         BAMYA ÇORBASI           

·         ÇOBAN SALATA               ½

·         ARASICAK YAPRAK SARMA¼

·         FIRIN KEBAP 100 GR.

·         KAYMAKLI HÖŞMERİM

·         İÇECEK PAKET AYRAN 200 ml.

·         SU          ¼            1,5 LT

·         ÇAY KİŞİ BAŞI BİR AD    

Daha önceki etkinlik fotoğraflarımızdan...

İlgili daha önce çekilen fotoğraflarımız:  Tuz gölü havzası ve Konya Hayri İnan

GÖRÜLECEK YERLER

Meke gölü,  Acı göl, Çıralı obruğı, Tuz gölü, Konya Mevlana türbesi, Şems Tebrizi Türbesi, Karatay Müzesi ve Alaattin Camii ve Şebi Arus törenleri.

HAREKET NOKTAMIZ

12 Aralık 2015, Kumrular, 07:00

ÜCRET

  Nakit Kredi kartı
tek çekim
Kredi kartı
3 taksit
İki kişilik odada kişibaşı 265 TL 265 TL 280 TL
Üç kişilik odada kişibaşı 255 TL 255 TL 270 TL
Tek kişilik oda 305 TL 305 TL 325 TL
7-12 yaş 240 TL 240 TL 255 TL
0-6 yaş Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz


* 0-6 yaş çocuklar için araçta ayrı koltuk istenmesi halinde 90 TL ilave edilir.
* Taksitlendirmeler Garanti Bankası Bonus ve Yapı Kredi Bankası World kartlara yapılabilmektedir.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

Özel ulaşım, yolda sıcak-soğuk içecek ikramları, kahvaltı(araçta sandviç şekilnde 1, otelde açık büfe 1), akşam yemeği(1 otelde set menü), Konaklama(1),tüm çevre gezileri, rehberlik hizmetleri, Tursab seyahat sigortası ve Konya Şebi Arus tören biletleri

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

Müze ve ören yeri giriş ücretleri, kişisel harcamalar, Öğlen yemekleri, Otellerde alınan içecek ücretleri, bahşişler

YANINIZA ALIN

Uygun bir sırt çantası, kalın çorapla giyilmiş iyi bir yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çorap, çamaşır ve giysi, gece otelde kullanmak üzere kıyafet ve kişisel bakım ürünleri, fotoğraf makinası, kişisel ilaçlar, indirim kartlarınız, müze kartlarınız, sağlık karneniz, dudak nemlendirici, ani hava değişiklikleri için hırka, polar vb.

KONYA İÇİN HAVA TAHMİNİ

ZORLUK

Zor olmayan kolay bir etkinlik

SİZİ NEREDEN ALALIM?

Kumrular 07:00
Milli Kütüphane 07:05
Armada 07:10
Ufuk Üniversitesi 07:20
Çırağan Restoran 07:25
Dikmen kavşağı karşısı 07:30
Oran köprüsü altı 07:35

Artıyaşam | Kırkayaklar Turizm.

Top Desktop version