Ankara çıkışlı günübirlik turlar, konaklamalı turlar, haftasonu turları, doğa turları, piknik turları,

Switch to desktop Register Login

Otobüsle Konya Şeb'i Arus 740.vuslat Yıldönümü Kutlamaları Turları Her Cumartesi Pazar Ve Salı Kesin Çıkış 14 Aralık 2013

ETKİNLİK TARİHLERİ:
08 Aralık - 14 Aralık - 15 Aralık ve 17 Aralık 2013 Kesin Çıkış

Mevlâna ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediliyor. O öldüğü zaman sevdiğine yani Allah’ına kavuşacaktı. Onun için Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen “Şeb-i Arûs” diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ah-ah, vah-vah edip ağlamayın diyerek vasiyet ediyordu.

Hz. Mevlânâ’nın Vasiyeti:
Size, gizlide ve açıkta Allah’tan korkmayı, az yemeyi, az uyumayı, az konuşmayı, isyan ve günahları terk etmeyi, oruç tutmayı, namaza devam etmeyi, sürekli olarak şehveti terk etmeyi, bütün yaratıklardan gelen cefaya tahammüllü olmayı, aptal ve cahillerle oturmamayı, güzel davranışlı ve olgun kişilerle birlikte bulunmayı vasiyet ediyorum. İnsanların en hayırlısı, insanlara yararı olandır. Sözün en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır.

“Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız!
Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir...

08 Aralık - 14 Aralık - 15 Aralık ve 17 Aralık  2013 tarihlerinde hızlı trenle ve otobüsle ayrı ayrı Mevlana'ı anma törenleri kapsamında 739. Vuslat Yıldönümünde Artıyaşam olarak bulunacağız. Grubunuz ile yada kendiniz veya ailenizle Mevlana'yı anma törenlerine katılmak, Ankara çıkışlı günübirlik Konya ve Mevlana gezisi kapsamında Mevlana müzesini, Alaaddin Camiini, Karatay müzesini, Şems-i Tebrizi türbesini, Meram bağlarını gezecek, alışveriş yapacağız. Aşağıda Hızlı Trenle yapılacak olan programımızı bulacaksınız

22 Kasım 2013 Perşembe akşamına kadar yapılacak kesin kayıtlarda
Erken rezervasyon indirimi ile etkinliğimiz fiyatı %10 indirimli olacaktır.

PROGRAMIMIZ

Otobüsle yapılacak program akışımız aşağıdaki şekilde olacaktır....

07.00’de Kumrular sokak girişi Penguen pastanesi önünden hareket ediyoruz. Yol duraklarında arkadaşlarımızı aldıktan sonra araçta sandviç-meyvesuyu, kek-çay-kahve-meyve şeklinde yapılacak kahvaltı ikramı sonrası  Konya’ya varıyoruz. Mevlana müzesi,  Şems-i Tebrizi türbesi gezisi yapıyor ve oldukça zengin yöresel menülerden oluşan öğlen yemeği arası veriyoruz. Öğle yemeği-çay ikramları sonrası Hz. Mevlana’nın ölümü Şeb’i Arus nedeniyle düzenlenen ve saat: 14.00’te başlayan gündüz Sema gösterisini izliyoruz. Gösteri sonrası  Karatay müzesi, Alaaddin tepesi ve camii gezileri ve alış veriş için mola veriyoruz. Saat: 18.30’de Konya'dan Ankara'ya hareket ederek  22.00 civarlarında Ankara'ya geliyoruz.

Kahvaltı araçta; sandviç-çikolata-meyvesuyu, kek-çay-kahve-meyve ikramı şeklinde olacaktır.

Öğlen yemeği; Bamya çorbası+Konya etli ekmeği(ortaya 1/4), yöresel Tandır kebabı, Meşrubat(kola-fanta vb), salata, Tatlı, Su ve çay ikramı şeklinde olacaktır.

ÖNEMLİ NOTLAR:

  • Mevlana'yı anma törenleri, 7-17 Aralık tarihlerinde yapılır. Şeb-i Arus töreni, 17 Aralık akşamı (Mevlana'nın ölüm yıldönümü) yapılan törendir. Şeb-i Arus töreni ile hafta boyunca sürecek anma törenleri arasındaki tek fark, 17 Aralık akşamı olan Şeb-i Arus töreninde semazen ve saz heyeti üyesi daha kalabalıktır. Başka bir fark yoktur. Her iki törende de Mukabele-i Şerif (semazenler - sema) ve Ayin-i Şerif (ilahiler - dualar) aynı şekilde yapılmaktadır.
  • Şems-i Tebrizi türbesini ve camisini ziyaret etiyoruz. Şems-i Tebrizi, Mevlana'nın akıldaşı, yoldaşı ve sırdaşı olup, hayatında çok önemli bir dönüm noktasıdır.
  • Karatay Medresesi Anadolu Selçuklu Devleti dönemine ait çini eserler müzesi ve İnce Minare Camisi'ni gezeceğiz.
  • Mevlana`yı Anma Etkinlikleri kapsamında Konya Kültür Turizm İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve saat 14.00`te başlayacak olan Sema Töreni yaklaşık 3 saat sürer.
  • Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği topluluğu tarafından gerçekleştirilecek olan, genel sanat yönetmeni, şef ve solist Ahmet Özhan tarafından Ayin-i Şerif gerçekleştirilecektir. Sonrasında Prof. Ö. Tuğrul İnançer tarafından Mevlana ve Mevlevilik üzerine bir konuşması sunacak. (yaklaşık 1 saat sürer).
  • Konuşma ve ilahilerden hemen sonra, semazenler tarafından yaklaşık 1,5 saat sürecek Mevlevi Mukabelesi (Sema Töreni) gerçekleştirilecektir.
  • Şeb'i Arus törenleri gösteri niteliğinde olmadığı için hiç bir şekilde semazenlerin alkışlanması hoş karşılanmaz.Törenlere 6 yaşından küçük çocuklar alınmamaktadır. Ancak çocuklar ana salonda bekleyebilir yada çocuk oyun salnonunda ilgili görevlilere bırakılabilir.

Daha önceki etkinlik fotoğraflarımızdan...


Artiyasam Mevlana Anma Torenleri Seb'i Arus 101 ile artiyasam2010


Artiyasam Mevlana Anma Torenleri Seb'i Arus 102 ile artiyasam2010


Mevlana Celalaettin Rumi-Artiyasam- ile artiyasam2010

NEREYİ GEZECEĞİZ? NELER YAPACAĞIZ?

Mevlana müzesi Yeşil Türbe, Karatay Medresesi, Şems-i Tebrizi türbesi, Alaaddin tepesi ve camii gezileri olacak, Şeb'i Arus törenlerine katılacak, konya da alışveriş yapacağız.

HAREKET NOKTAMIZ

14 Aralık 2013, Kumrular, 07:00

ÜCRET

  Nakit Kredi kartı
tek çekim
Kredi kartı
7 taksit
Yetişkin 145 TL 145 TL 155 TL
7-12 yaş 125 TL 125 TL 135 TL


* 0-6 yaş çocuklar için araçta ayrı koltuk istenmesi halinde 65 TL ilave edilir.

08-14-15-Aralık Cumartesi-Pazar ve 17 Aralık Salı günleri Haftasonu gündüz 14.00 gösterim biletleri dahil fiyatlandırma;

Hızlı Trenle; 175 Lira Peşin

veya Yapı Kredi Yada Garanti Kartlarına 7 taksit
 

Otobüsle;  145 Lira Peşin

veya Yapı Kredi Yada Garanti Kartlarına 7 taksit

NELER DAHİL?

Araçla Ankara-Konya Ulaşımları, araçta sandviç-meyvesuyu,çay-kahve ikramı şeklinde kahvaltı + Konya'nın 363 m yüksekliği ile en yüksek noktası  olan KuleSin 360 derece dönen restorantta Bamya çorbası, 100 gr tandır kebap, çoban salata, yaprak sarma, Kaymaklı höşmerim tatlısı, ayran, su ve çay ikramları şeklinde zengin yöresel öğlen yemeği+ seyir terası kullanımı(normalde 2 TL lik ücreti olup grubumuza ücretsiz olacaktır.), rehberlikler+ Şeb'i Arus gösteri biletleri dahildir.

Yemek yenilecek mekan web adresi: http://www.kulesini.com/FotoGaleri.aspx

NELER HARİÇ?

Müze ve ören yeri giriş ücretleri, kişisel harcamalar, bahşişler, Öğlen yemeği sonrası seyir terasında alınacak içecek ve yiyecekler.

YANINIZA ALIN

Yürüyüş ayakkabısı, rahat bir yürüyüş giysisi, mevsime uygun koruyucu giysiler, 40-50 litrelik sırt çantası), şapka, yağmurluk, fotoğraf makinası.

KONYA İÇİN HAVA TAHMİNİ

ZORLUK

Zor olmayan tören ve kısa müze-türbe-camii gezileri içerir. Herkes katılabilir.

SİZİ NEREDEN ALALIM?

Kumrular 07:00
Milli Kütüphane 07:05
Armada 07:10
Ufuk Üniversitesi 07:20
Çırağan Restoran 07:25
Dikmen kavşağı karşısı 07:30
Oran köprüsü altı 07:35

Artıyaşam | Kırkayaklar Turizm.

Top Desktop version