Ankara çıkışlı günübirlik ve konaklamalı Ilgaz, Kartalkaya, Erciyes, Davraz, Palandöken, Sarıkamış kayak turları, Özel Yurtdışı turları, Termal oteller, Abant, Gölcük turu ve doğa turları

Switch to desktop Register Login

Hızlı Trenle Konya Şeb'i Arus 740.vuslat Yıldönümü Kutlamaları Turları Her Cumartesi Pazar Ve Salı Kesin Çıkış 17 Aralık 2013

ETKİNLİK TARİHLERİ:

08 Aralık-14 Aralık - 15 Aralık - 17 Aralık 2013 Kesin Çıkış

Mevlâna ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediliyor. O öldüğü zaman sevdiğine yani Allah’ına kavuşacaktı. Onun için Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen “Şeb-i Arûs” diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ah-ah, vah-vah edip ağlamayın diyerek vasiyet ediyordu.

Hz. Mevlânâ’nın Vasiyeti:
Size, gizlide ve açıkta Allah’tan korkmayı, az yemeyi, az uyumayı, az konuşmayı, isyan ve günahları terk etmeyi, oruç tutmayı, namaza devam etmeyi, sürekli olarak şehveti terk etmeyi, bütün yaratıklardan gelen cefaya tahammüllü olmayı, aptal ve cahillerle oturmamayı, güzel davranışlı ve olgun kişilerle birlikte bulunmayı vasiyet ediyorum. İnsanların en hayırlısı, insanlara yararı olandır. Sözün en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır.

“Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız!
Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir...

08 Aralık-14 Aralık-15 Aralık-17 Aralık  2013 tarihlerinde hızlı trenle ve otobüsle ayrı ayrı Mevlana'ı anma törenleri kapsamında 739. Vuslat Yıldönümünde Artıyaşam olarak bulunacağız. Grubunuz ile yada kendiniz veya ailenizle Mevlana'yı anma törenlerine katılmak, Ankara çıkışlı günübirlik Konya ve Mevlana gezisi kapsamında Mevlana müzesini, Alaaddin Camiini, Karatay müzesini, Şems-i Tebrizi türbesini, Meram bağlarını gezecek, alışveriş yapacağız. Aşağıda Hızlı Trenle yapılacak olan programımızı bulacaksınız

22 Kasım 2013 Perşembe akşamına kadar yapılacak kesin kayıtlarda
Erken rezervasyon indirimi ile etkinliğimiz fiyatı %10 indirimli olacaktır.

Sebiarus700-13

PROGRAMIMIZ

Hızlı Trenle yapılacak program akışımız aşağıdaki şekilde olacaktır....

06.30'da garda buluşup; 07.00’de hareket ediyoruz. Trende sandviç-meyvesuyu, kek-çay-kahve-meyve şeklinde yapılacak kahvaltı ikramı sonrası  saat: 08.52'de Konya’ya varıyoruz. Mevlana müzesi,  Karatay müzesi, Alaaddin tepesi ve camii gezisi sonrası oldukça zengin yöresel menülerden oluşan öğlen yemeği arası veriyoruz. Öğle yemeği-çay ikramları sonrası Hz. Mevlana’nın ölümü Şeb’i Arus nedeniyle düzenlenen ve saat: 14.00’te başlayan gündüz Sema gösterisini izliyoruz. Gösteri sonrası Şems-i Tebrizi türbesi gezisi yapıyor ve alış veriş için mola veriyoruz. Saat: 18.00’de gardan Ankara'ya hareket ederek  19,52 civarlarında Ankara'ya geliyoruz.

ÖNEMLİ NOTLAR:

  • Mevlana'yı anma törenleri, 7-17 Aralık tarihlerinde yapılır. Şeb-i Arus töreni, 17 Aralık akşamı (Mevlana'nın ölüm yıldönümü) yapılan törendir. Şeb-i Arus töreni ile hafta boyunca sürecek anma törenleri arasındaki tek fark, 17 Aralık akşamı olan Şeb-i Arus töreninde semazen ve saz heyeti üyesi daha kalabalıktır. Başka bir fark yoktur. Her iki törende de Mukabele-i Şerif (semazenler - sema) ve Ayin-i Şerif (ilahiler - dualar) aynı şekilde yapılmaktadır.
  • Şems-i Tebrizi türbesini ve camisini ziyaret etiyoruz. Şems-i Tebrizi, Mevlana'nın akıldaşı, yoldaşı ve sırdaşı olup, hayatında çok önemli bir dönüm noktasıdır.
  • Karatay Medresesi Anadolu Selçuklu Devleti dönemine ait çini eserler müzesi ve İnce Minare Camisi'ni gezeceğiz.
  • Mevlana`yı Anma Etkinlikleri kapsamında Konya Kültür Turizm İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve saat 14.00`te başlayacak olan Sema Töreni yaklaşık 3 saat sürer.
  • Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği topluluğu tarafından gerçekleştirilecek olan, genel sanat yönetmeni, şef ve solist Ahmet Özhan tarafından Ayin-i Şerif gerçekleştirilecektir. Sonrasında Prof. Ö. Tuğrul İnançer tarafından Mevlana ve Mevlevilik üzerine bir konuşması sunacak. (yaklaşık 1 saat sürer).
  • Konuşma ve ilahilerden hemen sonra, semazenler tarafından yaklaşık 1,5 saat sürecek Mevlevi Mukabelesi (Sema Töreni) gerçekleştirilecektir.
  • Şeb'i Arus törenleri gösteri niteliğinde olmadığı için hiç bir şekilde semazenlerin alkışlanması hoş karşılanmaz.Törenlere 6 yaşından küçük çocuklar alınmamaktadır. Ancak çocuklar ana salonda bekleyebilir yada çocuk oyun salnonunda ilgili görevlilere bırakılabilir.

Daha önceki etkinlik fotoğraflarımızdan...


Artiyasam Mevlana Anma Torenleri Seb'i Arus 101 ile artiyasam2010


Artiyasam Mevlana Anma Torenleri Seb'i Arus 102 ile artiyasam2010


Mevlana Celalaettin Rumi-Artiyasam- ile artiyasam2010

NEREYİ GEZECEĞİZ? NELER YAPACAĞIZ?

Mevlana müzesi Yeşil Türbe, Karatay Medresesi, Şems-i Tebrizi türbesi, Alaaddin tepesi ve camii gezileri olacak, Şeb'i Arus törenlerine katılacak, Konya da alışveriş yapacağız.

HAREKET NOKTAMIZ

08-14-15 ve 17 Aralık 2013, 07:00

ÜCRET

  Nakit Kredi kartı
tek çekim
Kredi kartı
7 taksit
Yetişkin 175 TL 175 TL 185 TL
7-12 yaş 145 TL 145 TL 155 TL

08-09-15-16 Aralık Cumartesi-Pazar ve 17 Aralık Salı günleri Haftasonu gündüz 14.00 gösterim biletleri dahil fiyatlandırma;

Hızlı Trenle; 175 Lira Peşin

veya Yapı Kredi Yada Garanti Kartlarına 7 taksit

Otobüsle;  145 Lira Peşin

veya Yapı Kredi Yada Garanti Kartlarına 7 taksit

 

NELER DAHİL?

Hızlı trenle Ankara-Konya-Ankara Ulaşımları, Yerel ulaşımlar, trende zengin içerikli sandviç-meyvesuyu,çay-kahve ikramı şeklinde kahvaltı + Konya'nın 363 m yüksekliği ile en yüksek noktası  olan KuleSin 360 derece dönen restorantta Bamya çorbası, 100 gr tandır kebap, çoban salata, yaprak sarma, Kaymaklı höşmerim tatlısı, ayran, su ve çay ikramları şeklinde zengin yöresel öğlen yemeği+ seyir terası kullanımı (normalde 2 TL lik ücreti olup grubumuza ücretsiz olacaktır.), rehberlikler+ Şeb'i Arus gösteri biletleri dahildir.

Yemek yenilecek mekan web adresi: http://www.kulesini.com/FotoGaleri.aspx

NELER HARİÇ?

Müze ve ören yeri giriş ücretleri, kişisel harcamalar, bahşişler,Öğlen yemeği sonrası seyir terasında alınacak içecek ve yiyecekler.

YANINIZA ALIN

Yürüyüş ayakkabısı, rahat bir yürüyüş giysisi, mevsime uygun koruyucu giysiler, 40-50 litrelik sırt çantası), şapka, yağmurluk, fotoğraf makinası.

KONYA İÇİN HAVA TAHMİNİ

ZORLUK

Zor olmayan tören ve kısa müze-türbe-camii gezileri içerir. Herkes katılabilir.

Artıyaşam | Kırkayaklar Turizm.

Top Desktop version