Ankara çıkışlı günübirlik turlar, konaklamalı turlar, haftasonu turları, doğa turları, piknik turları,

Switch to desktop Register Login

Otobüsle Konya Şeb'i Arus 739.vuslat Yıldönümü Kutlamaları Turları 08-09-15-16 Aralık 2012 08-16 Aralık 2012

ETKİNLİK TARİHLERİ:
15 Aralık - 16 Aralık 2012 Kesin Çıkış

Mevlâna ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediliyor. O öldüğü zaman sevdiğine yani Allah’ına kavuşacaktı. Onun için Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen “Şeb-i Arûs” diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ah-ah, vah-vah edip ağlamayın diyerek vasiyet ediyordu.

Hz. Mevlânâ’nın Vasiyeti:
Size, gizlide ve açıkta Allah’tan korkmayı, az yemeyi, az uyumayı, az konuşmayı, isyan ve günahları terk etmeyi, oruç tutmayı, namaza devam etmeyi, sürekli olarak şehveti terk etmeyi, bütün yaratıklardan gelen cefaya tahammüllü olmayı, aptal ve cahillerle oturmamayı, güzel davranışlı ve olgun kişilerle birlikte bulunmayı vasiyet ediyorum. İnsanların en hayırlısı, insanlara yararı olandır. Sözün en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır.

“Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız!
Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir...

08 Aralık-09 Aralık-15 Aralık-16 Aralık 2012 tarihlerinde hızlı trenle ve otobüsle ayrı ayrı Mevlana'ı anma törenleri kapsamında 739. Vuslat Yıldönümünde Artıyaşam olarak bulunacağız. Grubunuz ile yada kendiniz veya ailenizle Mevlana'yı anma törenlerine katılmak, Ankara çıkışlı günübirlik Konya ve Mevlana gezisi kapsamında Mevlana müzesini, Alaaddin Camiini, Karatay müzesini, Şems-i Tebrizi türbesini, Meram bağlarını gezecek, alışveriş yapacağız. Aşağıda otobüsle yapılacak olan prgramımızı bulacaksınız

 

PROGRAMIMIZ

 

Otobüsle yapılacak program akışımız aşağıdaki şekilde olacaktır....

Kumrular sokak girişi Penguen pastanesi önünden buluşup saat: 07.00’de hareket ediyoruz. Yol ikramları sonrası Baran tesislerinde mola veriyoruz. Mola sonrası yolumuza devam edip saat: 11.00’de Konya’ya varıyoruz. Mevlana müzesi gezisi sonrası oldukça zengin yöresel menülerden oluşan öğlen yemeği arası veriyoruz. Öğle yemeği-çay ikramları sonrası Hz. Mevlana’nın ölümü Şeb’i Arus nedeniyle düzenlenen ve saat: 14.00’te başlayan gündüz Sema gösterisini izliyoruz. Gösteri sonrası Karatay müzesi, Alaaddin tepesi ve camii, Şems-i Tebrizi gezisi sonrası alış veriş için mola veriyoruz. Saat: 18.00’de hareket ederek Baran tesislerinde vereceğimiz mola sonrası saat: 21.45’te Ankara’ya geliyoruz. Bir başka etkinlikte buluşabilmek dileğiyle vedalaşıp ayrılıyoruz.

Kahvaltı araçta; sandviç-çikolata-meyvesuyu, kek-çay-kahve-meyve ikramı şeklinde olacaktır.

Öğlen yemeği; Bamya çorbası+Konya etli ekmeği(ortaya 1/4), yöresel Tandır kebabı, Meşrubat(kola-fanta vb), salata, Tatlı, Su ve çay ikramı şeklinde olacaktır.

 

 

ÖNEMLİ NOTLAR:

Mevlana'yı anma törenleri, 7-17 Aralık tarihlerinde yapılır. Şeb-i Arus töreni, 17 Aralık akşamı (Mevlana'nın ölüm yıldönümü) yapılan törendir. Şeb-i Arus töreni ile hafta boyunca sürecek anma törenleri arasındaki tek fark, 17 Aralık akşamı olan Şeb-i Arus töreninde semazen ve saz heyeti üyesi daha kalabalıktır. Başka bir fark yoktur. Her iki törende de Mukabele-i Şerif (semazenler - sema) ve Ayin-i Şerif (ilahiler - dualar) aynı şekilde yapılmaktadır.

Şems-i Tebrizi türbesini ve camisini ziyaret etiyoruz. Şems-i Tebrizi, Mevlana'nın akıldaşı, yoldaşı ve sırdaşı olup, hayatında çok önemli bir dönüm noktasıdır.

Karatay Medresesi Anadolu Selçuklu Devleti dönemine ait çini eserler müzesi ve İnce Minare Camisi'ni gezeceğiz.

Mevlana`yı Anma Etkinlikleri kapsamında Konya Kültür Turizm İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve saat 14.00`te başlayacak olan Sema Töreni yaklaşık 3 saat sürer.

Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği topluluğu tarafından gerçekleştirilecek olan, genel sanat yönetmeni, şef ve solist Ahmet Özhan tarafından Ayin-i Şerif gerçekleştirilecektir. Sonrasında Prof. Ö. Tuğrul İnançer tarafından Mevlana ve Mevlevilik üzerine bir konuşması sunacak. (yaklaşık 1 saat sürer).

Konuşma ve ilahilerden hemen sonra, semazenler tarafından yaklaşık 1,5 saat sürecek Mevlevi Mukabelesi (Sema Töreni) gerçekleştirilecektir.

Daha önceki etkinlik fotoğraflarımızdan...

 

--------
Mevlana Celalaettin Rumi-Artiyasam- ile artiyasam2010 --------
Artiyasam Mevlana Anma Torenleri Seb'i Arus 102 ile artiyasam2010 --------
Artiyasam Mevlana Anma Torenleri Seb'i Arus 101 ile artiyasam2010

NEREYİ GEZECEĞİZ? NELER YAPACAĞIZ?

 

Mevlana müzesi Yeşil Türbe, Karatay Medresesi, Şems-i Tebrizi türbesi, Alaaddin tepesi ve camii gezileri olacak, Şeb'i Arus törenlerine katılacak, konya da alışveriş yapacağız.

HAREKET NOKTAMIZ

08 Aralık 2012, Kumrular, 07:00

ÜCRET

Nakit Kredi kartı
7 taksit
Yetişkin 135 TL

 

08-09-15-16 Aralık Cumartesi-Pazar günleri Haftasonu gündüz 14.00 gösterim biletleri dahil fiyatlandırma;

Otobüsle; 135 Lira Peşin
veya Yapı Kredi Yada Garanti Kartlarına 7 taksit

Hızlı Trenle; 165 Lira Peşin
veya Yapı Kredi Yada Garanti Kartlarına 7 taksit

Otobüsle Ankara-Konya Ulaşımları, Yerel ulaşımlar, Araçta sandviç+ Kek+ Çikolata+ çay-kahve-meyve suyu içeceklerinden biri şeklinde kahvaltı + Çorba, Ortaya etli ekmek, Tandır kebap, salata, kola,fanta, su, çay ve tatlı menüsünden oluşan zengin yöresel öğlen yemeği+ rehberlikler+ Şeb'i Arus gösteri biletleri dahildir.)

YANINIZA ALIN

 

Yürüyüş ayakkabısı, rahat bir yürüyüş giysisi, mevsime uygun koruyucu giysiler, 40-50 litrelik sırt çantası), şapka, yağmurluk, fotoğraf makinası.

KONYA İÇİN HAVA TAHMİNİ

ZORLUK

 

Zor olmayan tören ve kısa müze-türbe-camii gezileri içerir. Herkes katılabilir.

SİZİ NEREDEN ALALIM?

Kumrular 07:00
Milli Kütüphane 07:05
Armada 07:10
Ufuk Üniversitesi 07:20
Çırağan Restoran 07:25
Dikmen kavşağı karşısı 07:30
Oran köprüsü altı 07:35

 

Artıyaşam | Kırkayaklar Turizm.

Top Desktop version