Ankara çıkışlı günübirlik ve konaklamalı Ilgaz, Kartalkaya, Erciyes, Davraz, Palandöken, Sarıkamış kayak turları, Özel Yurtdışı turları, Termal oteller, Abant, Gölcük turu ve doğa turları

Switch to desktop Register Login

Ihlara'da Bağbozumu Yapmaya, Pekmez Ve Şarap Yapımını Öğrenmeye Gidiyoruz.-Artıyaşam Özel 15-16 Ekim 2011

GERÇEK BAĞBOZUMU”Pekmez ve Şarap yapımı” birebir katılım.

Bu herşeyi ile doğal bir bağbozumu etkinliği. bağları bozacağız. ama bağdaki üzümler bitmeden bırakmak yok. Çereşte üzümleri ezmeden bırakmak yok. o muhteşem Kapadokya dokusu içierisinde Ihlara Selime köyü, Bölgenin en büyük katedrali Selime Katedralinin 15 merte berisinde olacak yaşam alanımız.  Ihlara vadisinde Melendiz çayı kenarındaki 4km lik yürüyüşü, eski bir Rum yerleşimi Güzelyurt ilçesindeki Kilise camii, yeraltı şehri gezisi ve panorim seyir terasından eski Güzelyırt'u unutamayacaksınız. Şarap yapımının en basit halini sizlere köyde yaşlı Ayşe teyzeden göreceğiz. Detaylı anlatımlarını zaten bir çok yerde görebilirsiniz.

Bu etkinliğe katılırken bilmeniz gereken en önemli konu şu: Bizim Kapadokya Ihlara da akrabalarımız komşularımız var. Onlar bu dönemde yoğunlar onlara yardıma gidiyoruz. Bağların bozumunda, pekmezin yapımında onlara yardım edeceğiz. 

Biz Artıyaşam olarak sizleri böyle bir dünyaya götüreceğiz. Kapadokya’da şimdiden üzümler ermeye başladı ama biz Kapadokya Ihlara bölgesine gideceğiz. Hava durumu itibarı ile Ihlara’da üzümler biraz daha geç eriyor. Hem o doğa ve kültürü yaşayacağız hem de birebir köyde arkadaşlarımızın bağlarının bozumunda onlarla yardımcı olacağız. Çalışmalarına birebir şahit olup bu duyguyu zorlukları ve keyfiyle birlikte yaşayacağız. Bu defa 15-16 Ekim’de 2.defa Ihlara Selime köyünde bağbozumundayız. Lakapları Çatlak olan Çatlak otelde kalacak Melendiz çayı kenarındaki Çatlak Restaurantta yemeklerimizi yiyeceğiz. Üstüne üstlük Ihlara Melendiz çayında yürüyüş yapacak, Ihlara vadi kiliselerini ve Eski bir Rum kendi olan Güzelyurt’u gezeceğiz. Kesinlikle kaçırmayın. Sayımız sınırlı olacak ve sadece bu haftasonu  yapacağız. Hemen Planlamalarınızı yapın. Gidiyoruz.

PROGRAMIMIZ

1.GÜN: Sabah saat 07:00'de aracımızla yola çıkıyoruz. Ankara’dan istikametimiz Niğde Aksaray. Aksaray Ağaçlı Tesisleri'nde vereceğimiz kısa mola sonrası Belisırma’da Çatlak restaurantta öğlen yemeklerimizi yiyoruz. Yapılacak hazırlıklar sonrası bağlara giderek bağların bozumuna başlıyoruz.


İŞLEYİŞ KISACA ŞÖYLE OLACAK:
Aracımızla bağların olduğu mevkiye gidiyoruz. Arkadaşlarımızın ellerimize tutuşturacakları kovalar ve makas/bıçak ile üzümleri kesmeye başlıyoruz. Dolan kovadaki üzümleri traktöre götürerek boşaltıyoruz. Traktör üzümle dolana kadar bu işlemi yaptıktan sonra traktör kasasındaki üzümlerin üzerine budama zamanından kalan çubukları atarak köye geliyoruz.
Köyde üzümleri halk diliyle çereş(soku)e boşaltıyoruz. Sonra çizmeleri giyip üzümlerin üzeri ne çıkarak iyice ezerek şırasını alıyoruz. Sonrasında şırayı kazanlara boşaltıp hamlıyoruz(kaynatıyoruz). Şıranın hamını aldıktan sonra büyük bakır pekmez leğenine boşaltıyoruz. Bakır leğende 3-4 saat sürekli karıştırarak kaynatıyoruz. Şıra tavşan kanı kıvamına gelene kadar kaynadıktan sonra leğenden alarak küçük kazana boşaltıyoruz. Eğer pekmezin kokulu olmasını istiyorsak içerisine reyhan katıyoruz. Soğutma sonrası pekmezimiz hazır. Pekmez yapım işlemi sonrasında ateşe patates,patlıcan, biber, soğan attıktan pişmesini bekliyor ve sonrasında bunlardan ezme yaparak ocakbaşında bunu kutluyoruz. Bunu yapıyoruz çünkü bu yörede bir gelenek…Ertesi günde yaptığımız bu pekmezden satın alma şansımız olacak.
Akşam yemeğimizi çatlak restaurantta yedikten sonra otelimize geçerek dinleniyoruz. Konaklama otelimizde olacak.

2.GÜN: Sabah kahvaltısı sonrası ye9ni bir etkinlik yapacağız. Bağların bozumunu yaptık. Şıranın nasıl oluştuğunu, pekmezin nasıl yapıldığını gördük. Bu defa şarap nasıl yapılır onu göreceğiz. Bağbozumu, üzümlerin ezilmesi aşamalarını geçip şarabın nasıl yapılacağını ayrı bir köye giderek nasıl yapıldığını birebir görecek içinde olacağız. Fermante işleminden dinlendirmeye kadar nasıl bir işlem gördüğünü hem arkadaşlarımız anlatacaklar hem de bizler bunu yaşayacağız.
Restaurantımızda alacağımız öğlen yemeği(bu duruma göre köyde barbekü de olabilir) sonrası biraz doğa ve kültür gezisi yapacağız. İlk noktamız Ihlara vadisi Melendiz çayında yaklaşık 4 km lik bir yürüyüş(Müze kartınızı alın zira girişler yöredeki tüm müze ve katedral girişleri toplam 15 TL) yapacak, vadi içi kiliseleri gezecek ve eski bir Rum yerleşimi olan Güzelyurt’ta yer altı şahirlerini, Kilise camii ve panoramik seyir terasından eski şehri gezeceğiz. Dönüş yolunda restaurantta arkadaşlarımızın bizlere yapacakları çay ikramı sonrası saat 18.00 gibi alandan ayrılarak Ankara’ya doğtu yola çıkacak ve yaklaşık olarak 22.00 gibi Ankara’da olacağız.

NEREYİ GEZECEĞİZ? NELER YAPACAĞIZ?

Ihlara Selime köyü, Bağ bozumu, pekmez ve şarap yapımı anında yapacağımız işler, Ihlara vadisi Melendiz çayında yürüyüş, Vadi tabanı kiliselerini gezme, Güzelyurt şehir gezisi, Kilise camii, yeraltı şehirleri, Kapadokya'nın en büyük katedrali Selime Katedrali gezileri olacak

HAREKET NOKTAMIZ

15 Ekim 2011, Kumrular, 07:00

ÜCRET

Nakit Kredi kartı
tek çekim
Kredi kartı
3 taksit
Yetişkin 165 TL 170 TL 180 TL
Tek kişilik oda 200 TL 205 TL 215 TL
7-12 yaş 130 TL 135 TL 140 TL
0-6 yaş Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz


* 0-6 yaş çocuklar için araçta ayrı koltuk istenmesi halinde 60 TL ilave edilir.

NELER DAHİL?

Özel ulaşım, yol ikramları, Bağ bozumu esnasında yapılacak ikramlar ve bağ bozumu ile ilgili tüm aktiviteler, kahvaltı(1), akşam yemeği(1), otelde konaklama(1),TURSAB seyahat sigortası, tüm çevre gezileri ve rehberlik hizmetleri

NELER HARİÇ?

Müze ve ören yeri giriş ücretleri, kişisel harcamalar, öğle yemekleri, akşam yemeğinde alınacak içecek ücretleri, kişisel harcamalar

YANINIZA ALIN

Bu etkinliğe özel: Lastik ayakkabı, yedek çamasırlar ve mümkünse yedek ayakkabı, çorap, rahat giysiler
Uygun bir sırt çantası, kalın çorapla giyilmiş iyi bir yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çorap, çamaşır ve giysi, gece otelde kullanmak üzere kıyafet ve kişisel bakım ürünleri, fotoğraf makinası, kişisel ilaçlar, indirim kartlarınız, müze kartlarınız, sağlık karneniz, dudak nemlendirici, ani hava değişiklikleri için hırka, polar vb.

Önemli Not: Bu etkinliğe özel eski kıyafetlerinizi yanınıza almanızda fayda var. Çünkü bağbozumu ve pekmez/şarap yapımı sırasında birebir olayın içinde olacaksınız.

AKSARAY İÇİN HAVA TAHMİNİ

ZORLUK

Oldukça keyifli bir etkinlik. Ihlara vadisi Melendiz çayında ki yürüyüş te herkesin yapabileceği dere kenarında düz bir alanda ağaçların arasında yapılacak. Herkes rahatlıkla katılabilir.

SİZİ NEREDEN ALALIM?

Kumrular 07:00
Milli Kütüphane 07:05
Armada 07:10
Ufuk Üniversitesi 07:20
Çırağan Restoran 07:25
Dikmen kavşağı karşısı 07:30
Oran köprüsü altı 07:35

Artıyaşam | Kırkayaklar Turizm.

Top Desktop version