Ankara çıkışlı günübirlik ve konaklamalı Ilgaz, Kartalkaya, Erciyes, Davraz, Palandöken, Sarıkamış kayak turları, Özel Yurtdışı turları, Termal oteller, Abant, Gölcük turu ve doğa turları

Switch to desktop Register Login

-Küre Dağlarında Haftasonu- Kastamonu Azdavay Çatak Kanyonu,medil Mağarası Ve Saray Şelalesi Ve Daday Çömlekçiler At Çiftliği Dinlence,doğa Gezisi 17-18 Kasım 2012

Küre dağları milli parkı içerisinde yer alan Kastamonu bölgesi kesinlikle görülmeye değer yerlerden. Gerek doğa ve gerekse kültür açısından oldukça zengin bölgenin oldukça fazla gezilesi yeri var. Kanyonlar, şelaleler, mağaralar, vadi tabanları, Milli parkları ile doğal ve endemik çeşitliliği yanında; Özellikle Osmanlı eserlerininde yoğunlukta olduğu bu bölgenin gidilesi yerlerine düzenli olarak gidiyor ve yeni planlamalar yapıyoruz. Konaklamamızı Daday Çömlekçiler At çiftliğinde yapıyor ve bu güzellikleri doyasıya yaşayabiliyoruz. Haftasonu gidilmesi açısından oldukça uygun. Azdavay bölgesi özellikle yayla, şelale, kanyon zenginliği ile oldukça özel bir yer. ve en önemlisi bozulmamış bir doğası var. Ekolojik turlar amacı ile planlamalar yapılmış ve bölge bilinçlendirilmiş, bu amaç ayörsel dokuya uygun konaklar, doğa içerikli dernekler kurulmuş. Bizlerde bu hafta sonu ilk gün Azdavay'ın güzelliklerinden bir kısmını yaşayacak Aşıklar köprüsünü, saray şelalesini görecek, Çatak kanyonuna yürüyüş yapacak ve Daday At Çiftliğine hareket edip akşam yemeği sonrası koca bir ateş yakıp gecenin keyfini çıkaracağız. 2.gün çiftliğimizde nefis bir köy kahvaltısı yapıp etkinliklere başlayacağız. İsteyenlerle at binecek, asırlık evlerden oluşan Çullar köyünü, Taşçılar göletini gezecek , etli ekmek menüsü ile öğlen yemeği yiyecek ve Akşam üstü Ankara’ya doğru hareket edeceğiz. 2 gün boyunca doğa kültür ve safari içeren keyifli, dolu dolu bir haftasonu geçireceğiz.

PROGRAMIMIZ

 

1.GÜN: Ankara-Azdavay-Daday At Çiftliği
Sabah saat 07.00’de Kumrular Cad. girişi Penguen pastanesi önünde buluşma ve hareket. Katılımcı dostlarımızı ara duraklardan alarak araç içi ikramlarla öğlen saatlerinde Küre dağları milli parkı sınırları içerisinde olan Azdavay ilçesine geçiyor, aşıklar köprüsünde yapacağımız yürüyüş sonrası vereceğimiz öğlen yemeği sonrası Saray köydeki şelale gezisi yapıyoruz. Eski dönemlerde ibadet alanı olarak da kullanıldığı düşünülen Medil mağarasını, Yeni keşfedilen gezi ve fotoğraf çekimleri sonrası Suğla yaylasını geziyor ve Çatak kanyonu başlangıcına giderek; 7 km uzunluğunda 1200 yüksekliğine kadar çıkan ve Pınarbaşı Ilıca köyünde sona eren Çatak kanyonuna gidiyoruz. Yaklaşık 1 saatlik yürüyüşle varacağımız bu bölgede isteğe bağlı kanyon sularına girdikten sonra tekrar aracımıza gelerek Daday Çömlekçiler At çiftliğine hareket edeceğiz. Odalarımıza yerleştikten sonra vereceğimiz akşam yemeği molası sonrası çiftlik bahçesinde koca bir ateş yakıyor ve gecenin keyfini doyasıya yaşıyoruz. Şarkılar türküler bizi bekliyor. Dinlenme çiftlik evinde.

2.GÜN: Daday At Çiftliği – Ankara
Sabah nefis bir köy kahvaltısı yapacağız. Süt sabah sağılmış, yumurtalar çiftlikten toplanmış, bal, tereyağı köyün kendi mamülü. Kahvaltı sonrası aktivitelerimiz başlıyor. İsteyen miskinlik yapabilir. İsteyenlerle at bineceğiz ama önce çiftlik sahibi arkadaşımızı bizleri at binme konusunda bilgilendiriyor. Ata binmek isteyenler 2 farklı rotada Taşçılar göletine yada Çullar köyüne doğru giderlerken, ata binmek istemeyen arkadaşlarımızla da 100 yıllık hiç bozulmamış evleri ile hayran kalacağınız Çullar köyü üzerinden Taşçılar göletine varıp göl kenarında keyif yapacağız. Öğlen yemeğimizi etli ekmek menüsü ile çiftlikte yedikten sonra hazırlıklarımızı yaparak 16.30 da çiftlikten ayrılarak gece 21.30 civarlarında Ankara’da olacağız.

Daha önceki etkinlik fotoğraflarımızdan...

Daday Çömlekçiler At Çiftliği
Artıyaşam Daday AT çiftliği-1-
Selcan Kıran
Comlekciler Daday At Cifligi
Artıyaşam Daday AT çiftliği -2 -

 

BİLGİ NOTU: ÇATAK KANYONU İlçenin en önemli turizm değerlerinden olan Çatak Kanyonu merkeze 7 km. uzaklıkta olup 6 km.si araç ile 1 km.si dağ içindeki yürüyüş parkurundan, 900 m. Yüksekliğe sahip gözetleme noktasına ulaşılmaktadır. Dünyanın 4. büyük kanyonu olması özelliğine sahip Çatak Kanyonu cazibesi, vahşiliği, gizemli görüşüyle içinde geçilebilir 7 km. alanı ve yüzerek veya bot ile geçilebilmektedir. Macera turizmi için elverişli bir mekan olmaktadır. Gözetleme noktasından kilometrelerce kanyon uzantısını seyretmek ayrı bir keyiftir. Kanyon, Çatak köprüsünün 1-2 km. aşağısında başlayıp Tüsköy e kadar kesintisiz devam etmektedir, burada bir açıklık mevcuttur. Tüsköy den kanyon tekrardan başlayıp İnönün e kadar kesintisiz devam etmektedir. İçerisinde tabiattan harika görüntüler saklamaktadır. Geçilmesi çok zor olmamakla birlikte teçhizatsız denenmemelidir.

MEDİL MAĞARASI Medil Mağarası; Azdavay İlçe merkezine 6 km. olup, 5,5 km.si araçla, 500 m. si orman içi patika yoldan yaya yürüyüşü ile ulaşılmaktadır. Karakuşlu Köyü ne bağlı Ayvat Mahallesinde Medil ormanı içindedir. Pamukkale nin gün görmemiş yüzü olarak adlandırabileceğimiz Medil mağarası, M.Ö. dönemlerde bir sığınak veya ibadethane olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Mağaranın doğusunda bina harabeleri görülmektedir. Bu bina moloz taşlardan yapılmıştır. Ayrıca mağara içerisindeki havanın astım hastalarının rahat bir nefes almasını sağladığı ve şifa verdiği bilinmektedir.

SARAY ŞELALESİ Her tarafından tarih ve doğal güzellik fışkıran Kastamonu nun yeni bir doğal güzelliği daha keşfedildi. Azdavay ilçesinin Saray köyünde bulunan Başdeğirmen şelalesi ziyaretçilerini adeta mest ediyor. Yapılış tarihi bilinmemekle birlikte yaklaşık 4 asır öncesine dayandığı tahmin edilen Başdeğirmenler mevkiinde bulunan şelale, doğallığı, tabi güzelliği ve berrak suyuyla Kastamonu turizminin yeni değeri olma yolunda ilerliyor. İl Genel Meclis Üyesi olan Azdavay ın Saray Köyünden Niyazi Çakır ın gayretleriyle ortaya çıkarılan, araba yolu yapılan, çevre düzenlemesi gerçekleştirilen Başdeğirmen şelalesi şimdiden ziyaretçi çekmeye başladı. Bizanslılar döneminde kurulduğu bilinen Saray köyünde bundan 30-40 yıl öncesine kadar bir kilise ile bir manastırın duvarları ayaktaydı. Aynı zamanda bir kervansarayın da bulunduğu bilinen Saray köyü bu tarihi değerleri koruyamamasına rağmen, Başdeğirmen Şelalesi ne sahip çıkacağa benziyor. Azdavay şehir merkezine yaklaşık 13 km. mesafede Saray Köyü nün batısında yer alan şelalenin düzeltilmiş toprak yolu, yapılan çevre düzenlemesiyle oluşturulan mesire alanı ile ziyaretçilerin zorlanmadan ulaşabilecekleri ve tabiatın eşsiz güzelliği eşliğinde doğanın musiki resitalini dinleyebilecekleri Başdeğirmen Şelalesi ni mutlaka görün!

AŞIKLAR KÖPRÜSÜ: Azdavay denilince ilk akla gelen mekânlardan birisidir. Devrekâni Çayı üzerine, Merkez Mahallesinden Karşıyaka Mahallesine geçiş için inşa edilen bu köprü, şehre gelenler için ilgi odağıdır.

 

NEREYİ GEZECEĞİZ? NELER YAPACAĞIZ?

 

Azdavay,Saray şelalesi, Medil mağarası, Suğla yaylası, Çatak kanyonu başlangıcı, Aşıklar köprüsü, Daday Çmölekçiler at çiftliği, taşçılar göleti, Çıllar köyü gezileri yapılacak

HAREKET NOKTAMIZ

17 Kasım 2012, Kumrular, 07:00

ÜCRET

Nakit Kredi kartı
tek çekim
Kredi kartı
3 taksit
Yetişkin 220 TL 225 TL 235 TL
Tek kişilik oda 255 TL 260 TL 270 TL
7-12 yaş 155 TL 160 TL 180 TL
0-6 yaş Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz

* 0-6 yaş çocuklar için araçta ayrı koltuk istenmesi halinde 75 TL ilave edilir.

 

BU ETKİNLİK TAM PANSİYON PLUS OLARAK FİYATLANDIRIMIŞTIR.

NELER DAHİL?

 

Özel ulaşım, Kahvaltı(1), öğle yemeği(2), çiftlik evinde konaklama(1), akşam yemeği(1), TÜRSAB seyahat sigortası, tüm çevre gezileri ve rehberlik hizmetleri

NELER HARİÇ?

 

Müze ve ören yeri giriş ücretleri, kişisel harcamalar, akşam yemeğinde alınan su hariç içecek ücretleri gezi ücretine dahil edilmemiştir.

YANINIZA ALIN

 

Uygun bir sırt çantası, kalın çorapla giyilmiş iyi bir yürüyüş ayakkabısı, yağmurluk, hava koşullarına uygun koruyucu aksesuar, şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler, yedek çorap, çamaşır ve giysi, yedek ayakkabı, gece otelde kullanmak üzere kıyafet ve kişisel bakım ürünleri, havlu, mayo, terlik, fotoğraf makinası, kişisel ilaçlar, indirim kartlarınız, müze kartlarınız, sağlık karneniz, dudak nemlendirici, ani hava değişiklikleri için hırka, polar vb. ve Şelale suyuna girecekseniz mayo ve havlu almayı ihmal etmeyin

KASTAMONU İÇİN HAVA TAHMİNİ

ZORLUK

 

Kolay bir gezi, çevre, çarşı ve kısa yürüyüşler içermekte. 1.Gün Çömlekçiler göletine yürüyüş yapacak arkadaşlarımız iniş şeklinde yapacakları yürüyüşe bilekli ayakkabı ile gelmelerinde fayda var. Çatak kanyonuna 1 saatlik orman içi patika yürüyüşü var.

SİZİ NEREDEN ALALIM?

Kumrular 07:00
Milli Kütüphane 07:05
Armada 07:10
Emniyet Müdürlüğü Karşısı 07:20
1011 Kavşağı 07:25
Altınpark 07:35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artıyaşam | Kırkayaklar Turizm.

Top Desktop version