Ankara çıkışlı günübirlik ve konaklamalı Ilgaz, Kartalkaya, Erciyes, Davraz, Palandöken, Sarıkamış kayak turları, Özel Yurtdışı turları, Termal oteller, Abant, Gölcük turu ve doğa turları

Switch to desktop Register Login

Üç Elma Doğal Tarım Çiftliği (Doğanbey Köyü, Çankırı) - Ekolojik, Sürdürülebilir Ve Doğal Yaşam Eğitimi-Sertifikalı Program 09-10 Temmuz 2011

Bu özel doğa ve doğal yaşam ile olan buluşmamıza, çocuklarınızla birlikte sizleri, doğal yaşam felsefesini ve pratiklerini keşfetmeye davet ediyoruz!
Köyümüzde yazı gözlemleyecek, köy yaşamını birlikte deneyimleyeceğiz, doğal ve dolayısıyla güzel besleneceğiz. Üç Elma sofrası Gökkuşağı Renginde!

Bu gezide SERTİFİKALI EĞİTİM programı var! Tema: 'TOHUMdan SOFRAya GERÇEK GIDA'.
ÇocukVeDoğa, 2011'de Üç Elma Çiftliğinin gezilerine katılan çocuklara ve ailelerine, 4 Dönemin her biri için ayrı ayrı verecek bu sertifika. Önerimiz birbiri ile ilişkili tüm dönemlere katılmanız.
İşte 1. Dönemin konusu: Tohumun Toprakla Buluşması.

İşte diğer dönemler:
2. Dönem: 'Yaz Hasadı', 16-17 Temmuz 2011, cumartesi-pazar
3. Dönem: 'Güz Hasadı', 13-14 Ağustos 2011, cumartesi-pazar
4. Dönem: 'Kışa Hazırlık', 10-11 Eylül 2011, cumartesi-pazar

FUKUOKA Doğal Tarım Projesinin uygulandığı Üç Elma Çiftliğinin tarım toprağını çocuklarımızla birlikte tanıyacağız. Toprağa kimyasal ilaç verilmeden doğal tarımın yapılabileceğini, böcek ilaçları verilmeden sebze ve meyve yetiştirilebileceğini görecekler. Toprakta oynayacak, ağaca tırmanacak, inekleri, keçileri, tavukları, börtü böceği tanıyacaklar. Çocuklarımız “Anı ağaç”larını dikecekler.
Bu coğrafyayı yüzyıllardır yurt edinmiş meyvelerimizi, bağ kütüklerimizi, yerel tohumlarımızı ve geleneksel besin üretim yöntemlerimizi tanıyacağız. Çocuklarımızı örnek bir yaşam kültürüyle tanıştıracağız: Doğamızı kirletmeden, doğal evlerde de yaşayabileceğimizi, doğamıza zarar vermeden tertemiz, güvenli, GDOsuz, ilaçsız gıdalar üretebileceğimizi yaşayarak öğrenecekler. Çocuklar tat ve duyu üzerine gerçek gıda farkındalıklarını geliştirecek, tohumdan sofraya gıda öyküsüne tanık olacaklar.
Kalaylı bakır tencerede pişen yemekleri, odun ateşinde ve kuzine sobasında buğdayın %100ü olan undan ekmek ve keklerini, toprak güveçte pişen yemekleri, günlük süt ve yoğurdu, doğal elma sirkesini, doğal tuzu, klorsuz kaynak suyunu tadacağız. Yoğurt mayalayacağız.
Ahşap evimizde ferah, eşyadan arındırılmış, sade, tertemiz bir ortamda günün yorgunluğunu atmanın ve uyumanın tadını yaşayacağız. Sabah horoz sesleriyle uyanacağız. Yok olmak üzere olan geleneksel beslenme, mevsiminde gıda kullanımı ve geleneksel yaşam kültürünü birlikte yaşayacağız. Bu değerlerin sürdürülmesinin mümkün olduğunu siz sevgili dostlarla ve özellikle çocuklarımıza göstermeye çalışacağız.
Başka neler mi yapacağız? Doğal elma bahçemizi ve bostanımızı ziyaret edeceğiz. Çocuklarımızla hasat, ekim yerlerinin hazırlığı ve ekim çalışmalarını yapacağız. Birlikte köy ekmeği yapacak, odun ateşinde pişirecek ve yiyeceğiz. Kül suyu ve çöven otuyla doğal deterjan yapımını öğreneceğiz. Doğal marmelat üretimini çocuklarımızla birlikte yapacağız. Akşam bahçemizde ateş başında sohbet edecek, patates, soğan közleyecek, gökyüzünü gözlemleyeceğiz. Salıncak ve çadır kuracak, birlikte kuş yuvası tasarlayıp üreteceğiz. Yabani yenilebilir otları tanıyacak, toplayacak ve onlardan yiyecek hazırlayacağız.
Hepsinden önemlisi, çocuklarımızı bütün bu deneyimlere ortak edecek, güvenli bir çevrede serbest oyunlar oynamalarına imkân sağlayacağız.
Sizlere en iyi hizmeti verebilmek ve sıcak bir iletişim ortamı sağlayabilmek için bu etkinliğimizi beş aile ile sınırlı tutacağız.

PROGRAMIMIZ

BİRİNCİ GÜN
7:30 Ankara’dan hareket
Araç kalkış yeri: Güvenpark, Kumrular Sokak girişi.
10:00 Doğanbey’e varış ve köy kahvaltısı
• Köy ekmekleri, köy yumurtası, peynir, tereyağı, bal, süt, çay, bitki çayları, ...
11:30-12:30 Çocuklarla etkinlik
• Kış için kuş yuvası tasarımı ve kuş kulübesi yapımı
12:30-13:15 Köy konağında bilgilenme
• Genç ailesinin tanıtımı
• Köy konağının ve Yörenin tanıtımı
• Genç ailesinin doğal tarım ve üretim çalışmaları
12:30-13:30 Çocuklarla etkinlik
• Çayırlıkta kuş gözlemi ve bahçede ve açık alanda gözetimli oyun imkânı
• Birlikte salıncak ve çadır kurma
• Marmelat yapımı, meyve suyu hazırlama çalışması,
13:30-14:30 Öğle yemeği
• Çocuklarımızla birlikte sofra hazırlığı ve onlarla “doğa ve köy yaşamı” odaklı sohbet eşliğinde öğle yemeği
(mevsimine uygun gıdalardan)
14:30-15:00 Odalara yerleşme
• Çocuklarla birlikte konağı tanıma ve yatma düzenlerinin ayarlanması
15:00-18:00 Gezi programı
• Çay yatağı boyunca gezi
Çay boyunca yürüyüş, su bitkileri ve su canlılarını tanıma. Mozaik taşı toplama. Çevredeki doğayı tanıma, yaz mevsiminin gözlemlenmesi, kuş kulübelerinin çay boyundaki ağaçlara yerleştirilmesi, yenilebilir otların keşfi ve toplanması. Çayın içinden dıleyen çıplak ayak yürüyebilir!
18:00-19:00: Köy konağında duş, dinlenme, yemek hazırlıkları
18:45-19:00: İnek sağmaya tanıklık için komşu teyzenin ahırını çocuklarla ziyaret
19:00:20:00 Akşam yemeği, Ateş karşısında sohbet ve deneyim paylaşımı
• Çocuklarla birlikte odun kesme ve ateş yakma
• Çocuklarla birlikte toprak kapta ateşte yemek pişirme
• Genç ailesinin doğal tarım ve üretim çalışmaları
• Gökyüzü gözlemleme, gökyüzü ve yıldızlar hakkında bilgilenme.
• Közde patates, mısır, soğan, sarmısak pişirme
• Ahşap köy konağımızda geceleme

İKİNCİ GÜN
7:30-8:00 Sabah jimnastiği ve mozaik çalışması
8:00-9:30: Köy kahvaltısı
• Çocuklarla yumurta pişirme, bir surpriz; bu yumurtalar doğal boyalı!
• Birlikte sofra hazırlığı ve sohbet eşliğinde kahvaltı
09:30-12:30: Meyve bahçesi, bostan ve üzüm bağlar ziyareti
• Geleneksel-doğal yöntemlerle yetiştirdiğimiz Amasya elma ağaçlarının bulunduğu bahçemize ziyaret ve “kardeş ağaç” dikimi
• Doğal tarım uygulamalarını, bahçede ve bostanda, yerinde gözlemleme
• Çocuklarla birlikte seker pancarı, bahartaların ekimi
• Çocuklarla birlikte gelecek ekime bahçe hazırlığı; ekin ve saplardan ekim yerlerinin hazırlanması
• Üzüm bağlarını tanıma
12:30-14:30 Konağa dönüş ve Öğle yemeği
• Odun ateşinde ekmek pişirme
Çocuklarla doğal ekmek hamuru hazırlama, tahta teknede hamur yoğurma ve odun ateşinde, toprak kapta pişirme. Yerel ekmek çeşitleri (örneğin Hitit ekmeği) pişirme ve tatma.
• Birlikte yemek hazırlığı ve sohbet eşliğinde öğle yemeği, Unutulmaya yüz tutmuş yiyecekler ve yemek kültürü ile ilgili bilgi alışverişi
14:30-15:30 Kerpiç çalışması
• Samanlı kerpiç çamuru hazırlama ve kerpiç dökme
15:30-16:30 Üç Elma Çiftliğinin üretim atölyesini tanıma ve atölye çalışması
• Elma sirkesi tadımı
Amasya elmalarından hazırladığımız soğuk sistem uzun süreli fermantasyon görmüş elma sirkesinin salata, meyve ve köy peyniri eşliğinde tadımı.
• Doğal deterjan yapımı: kül suyunun ve çöven otu kökünün tanıtımı
• Tuz hazırlama: öğütme, eleme, paketleme
• Tahılları (buğday, arpa, çavdar…) tanıma
• Birlikte doğal, aromatik yemek sosları hazırlama
• Köydeki diğer dostlarla tanışma ve doğal ürünlerden edinme imkânı.
Temin edilebildiği ölçüde doğal peynir, inek peyniri, süt, tereyağı, köy yumurtası, erişte, tarhana, tam tahıl unları, elma sirkesi, …
16:30 – 17:00 Dönüş hazırlığı ve vedalaşma
• Çocuklar “Anı Direği”ne yazıyor
• Toplu anı fotoğrafı çekimi
17:00 Ankara’ya yola çıkış (En geç 20:00’da Ankara’da olmak üzere)

Daha önceki etkinlik fotoğraflarımızdan...

2010.09.10-11ÇocukveDoga ÜçElmaDoğalTarım Çiftliğinde
Kadir Erdoğan arşivi 2010mart ÜçElma
ÜÇ ELMA Konağı Mekan ve Etkinlik Fotografları

GENEL BİLGİLER

Çankırı ili Yapraklı ilçesinin Doğanbey ve Tatlıpınar köylerinde bulunan arazilerimizin bir bölümünde doğal tarım yapmaktayız. Bölgemiz, Kızılırmak nehrinin kollarından biri olan Acıçay vadisi içinde bulunmaktadır. Doğu komşumuz Çorum olup, batıda Ilgaz, kuzeyde Tosya, güneyde ise Çankırı merkez bulunur. Bölgemizde genelde buğday tarımı, vadilerde bağ ve bahçe tarımı ve az da olsa hayvancılık yapılır. Üretim büyük ölçüde küçük aileler tarafından yapılmaktadır. Ortalama bir çiftçi ailesinin ekili alanı 60 dönüm kadardır. Ekin bulunan alanlarda çok az miktarda kimyevi gübre ve tarım ilacı kullanılmakla birlikte, bağ ve bahçe tarımında geleneksel-doğal tarım yapılmaktadır. Ailece tarım yaptığımız topraklar temiz olup hiçbir kirletici bulunmamaktadır. Köyümüz ve çevre köyler 1960’lardan başlamak üzere kentlere ve dış ülkelere büyük göçler vermiş, köyler boşalmış, okullar kapanmış, işlikler kapanmış, köyümüz ve çevre köyler ıssızlaşmıştır. Araziler kaderlerine terk edilmiş duruma gelmiştir. Nüfus gün geçtikçe azalmakta ve yeni kuşaklar yöreden kopmaktadır. Kültürel değerler, geleneksel üretim, tohum alma, gıda hazırlama, hayvan bakımı gibi bilgiler silinip gitmektedir. Ulusal ve ulus ötesi şirketlerin de etkisiyle yöremizdeki doğal yaşam olumsuz yönde etkilenmiştir.
Genç ailesi olarak tertemiz topraklarımıza, tertemiz yerel tohumlarımıza, bu coğrafyayı yüzyıllardan beri yurt edinmiş meyve ağaçlarımıza, bağlarımıza, üretim ve paylaşım kültürümüze sahip çıkıyoruz. Doğayı kirletmeden, sade, temiz, lezzetli, besleyici ürünler yetiştiriyor ve bu ürünleri doğa dostu kardeşlerimizle paylaşıyoruz. Özellikle çocuklarımızı doğal gıdalarla buluşturmak, doğal yaşamla ve doğal tarımla tanıştırmak, onları endüstriyel gıda şirketlerinin ürettiği çerçöp gıdalardan uzak tutmak ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine azıcık da olsa katkıda bulunmak birincil isteğimizdir.
Konaklama ve diğer bilgiler:
Konaklamayı yapacağımız köy evimiz iki katlı ahşap olup, üst katta beş odası mevcuttur. Hem alt hem de üst katta tuvalet ve banyo vardır. Bahçe alanı içinde yetişmiş ağaçları ve bahçe içinde dolaşan tavukları vardır. Şebeke suyu bulunmaktadır. Mobil telefonlar bölgede çekmektedir. (İnternet bağlantınızı cep telefonlarınızdan yapabilirsiniz.) Sağlık ocağı mevcuttur (6km), Çankırı merkez mesafesi 19 km’dir. Köy evimizin Ankara merkeze mesafesi 160 km’dir.

HAREKET NOKTAMIZ

09 Temmuz 2011, Kumrular, 08:00

ÜCRET

Nakit Kredi kartı
tek çekim
Kredi kartı
240 taksit
Yetişkin 225 TL 230 TL 240 TL
7-12 yaş 175 TL 180 TL 190 TL
0-6 yaş 60 TL 65 TL 75 TL

* 0-6 yaş çocuklar için araçta ayrı koltuk istenmesi halinde 50 TL ilave edilir.

Bonus kart ile 3 taksit imkanında kredi kartı ile tek çekim ücreti uygulanacaktır.
KDV Dahildir.

NELER DAHİL?

Ulaşım, sabah poğaçası, öğle yemeği, ikindi çayı, çevre gezileri, rehberlik hizmetleri, TURSAB seyahat sigortası ve uygulamalar. Kahvaltı (2), öğle yemeği (2), akşam yemeği (1), 1 gece konaklama.

NELER HARİÇ?

kişisel harcamalar.

YANINIZA ALIN

• Mevsime uygun giysiler ve yedek giysiler. Şapka, uzun kollu açık renkli, yakalı tişörtlerimiz, uzun soket çoraplarımız, uzun paçalı eşofmanımız...
• Su geçirmeyen kapalı ayakkabı ya da çizme ve yedek ayakkabımız
• Mümkünse su mataralarımız ve kupamız (araçta kupamızı yanımıza alalım)
• Varsa böcek gözlem kabımız (kapağı mercekli küçük şeffaf kavanoz)
• Fotoğraf makinemiz, not defterimiz ve kalemimiz. Çünkü doğadaki nesne ve canlıları yerinde gözlemleyeceğiz, onların resimlerini ve onlar hakkında aldığımız notları yanımızda götüreceğiz.
• Kuru üzüm ve kuru kayısı gibi bize enerji verecek kuruyemişimiz.
• Diş fırçamız, gece kıyafetimiz, kişisel bakım ürünlerimiz, havlumuz.
• Güneş kremimiz
• Fotoğraf /video kameramızın ve cep telefonlarımızın şarj aletleri

CANKIRI İÇİN HAVA TAHMİNİ

SİZİ NEREDEN ALALIM?

Kumrular 08:00
Milli Kütüphane 08:05
Armada 08:10
Emniyet Müdürlüğü Karşısı 08:20
1011 Kavşağı 08:25
Altınpark 08:35

Artıyaşam | Kırkayaklar Turizm.

Top Desktop version