Ankara çıkışlı günübirlik ve konaklamalı Ilgaz, Kartalkaya, Erciyes, Davraz, Palandöken, Sarıkamış kayak turları, Özel Yurtdışı turları, Termal oteller, Abant, Gölcük turu ve doğa turları

Switch to desktop Register Login

Çocuklu Aileler İçin Ekolojik Çiftlik Gezileri Doğal Yaşam Güz Buluşması 29-30 Ekim 2010

 

 

ucelmadogaltarim

29-30 Ekim 2010, Doğal Yaşam 2. Güz Buluşması
Çocuklu Aileler İçin Ekolojik Çiftlik Gezileri
Doğal Yaşam 2. Güz Buluşması
Üç Elma Doğal Tarım - Hüseyin Genç ve ailesi, Doğanbey Köyü, Çankırı
29-30 Ekim 2010 (Cuma–Cumartesi)

1.Güz Buluşmasından, tuz yataklarından ve çiftlikten fotoğraflar için:
http://www.flickr.com/photos/68621855@N00/sets/72157624948770950/
Doğal ve Bilinçli Beslenme (DBB) Grubunun Mart ayı gezisinden, çay yatağı ve çiftlikten fotoğraflar için:
http://www.flickr.com/photos/kdrrdgn/sets/72157623553774567/


Çocuklarınızla birlikte sizleri İkinci Güz buluşmamıza, doğal yaşam felsefesini ve pratiklerini keşfetmeye davet ediyoruz! Köyümüzde güzü gözlemleyecek, çocuklarımızı doğayla ve ekolojik yaşam kültürüyle buluşturacak, köy yaşamını birlikte deneyimleyeceğiz.
Fukuoka Doğal Tarım Projesinin uygulandığı Üç Elma Çiftliğinin tarım toprağını çocuklarımızla birlikte tanıyacağız. Toprağa kimyasal ilaç verilmeden doğal tarımın yapılabileceğini, böcek ilaçları verilmeden sebze ve meyve yetiştirilebileceğini görecekler. Toprakta oynayacak, ağaca tırmanacak, inekleri, keçileri, tavukları, börtü böceği tanıyacaklar. Çocuklarımız orada güz hasadına katılacak ve “Kardeş ağaç”larını edinecekler.
Bu coğrafyayı yüzyıllardır yurt edinmiş meyvelerimizi, bağ kütüklerimizi, yerel tohumlarımızı ve geleneksel besin üretim yöntemlerimizi tanıyacağız. Çocuklarımızı örnek bir yaşam kültürüyle tanıştıracağız: Doğamızı kirletmeden, doğal evlerde de yaşayabileceğimizi, doğamıza zarar vermeden tertemiz, güvenli gıdalar üretebileceğimizi yaşayarak öğrenecekler.
Hep birlikte yer sofrasında yemekler yiyeceğiz. Toprak güveçte pişen sebze türlüsünü, günlük süt ve yoğurdu, doğal elma sirkesini, doğal tuzu, klorsuz kaynak suyunu tadacağız. Ahşap evimizde ferah, eşyadan arındırılmış, sade, tertemiz bir ortamda günün yorgunluğunu atmanın ve uyumanın tadını yaşayacağız. Sabah horoz sesleriyle uyanacağız.
Başka neler mi yapacağız? Doğal elma bahçemizi ve bostanımızı ziyaret edeceğiz. Çocuklarımızla güz hasadı ve ekim yerlerinin hazırlığı çalışması yapacağız. Birlikte köy ekmeği yapacak, odun ateşinde pişirecek ve yiyeceğiz. Kül suyu ve çöven otuyla doğal deterjan yapımını öğreneceğiz. Doğal marmelat üretimini çocuklarımızla birlikte yapacağız. Akşam bahçemizde ateş başında sohbet edecek, patates, soğan közleyecek, gökyüzünü gözlemleyeceğiz. Salıncak ve çadır kuracak, birlikte kuş yuvası tasarlayıp üreteceğiz. Hepsinden önemlisi, çocuklarımızı bütün bu deneyimlere ortak edecek, güvenli bir çevrede serbest oyunlar oynamalarına imkân sağlayacağız.
Sizlere en iyi hizmeti verebilmek ve sıcak bir iletişim ortamı sağlayabilmek için bu etkinliğimizi beş aile ile sınırlı tutacağız.

Genel Bilgiler
Çankırı ili Yapraklı ilçesinin Doğanbey ve Tatlıpınar köylerinde bulunan arazilerimizin bir bölümünde doğal tarım yapmaktayız. Bölgemiz, Kızılırmak nehrinin kollarından biri olan Acıçay vadisi içinde bulunmaktadır. Doğu komşumuz Çorum olup, batıda Ilgaz, kuzeyde Tosya, güneyde ise Çankırı merkez bulunur. Bölgemizde genelde buğday tarımı, vadilerde bağ ve bahçe tarımı ve az da olsa hayvancılık yapılır. Üretim büyük ölçüde küçük aileler tarafından yapılmaktadır. Ortalama bir çiftçi ailesinin ekili alanı 60 dönüm kadardır. Ekin bulunan alanlarda çok az miktarda kimyevi gübre ve tarım ilacı kullanılmakla birlikte, bağ ve bahçe tarımında geleneksel-doğal tarım yapılmaktadır. Ailece tarım yaptığımız topraklar temiz olup hiçbir kirletici bulunmamaktadır. Köyümüz ve çevre köyler 1960’lardan başlamak üzere kentlere ve dış ülkelere büyük göçler vermiş, köyler boşalmış, okullar kapanmış, işlikler kapanmış, köyümüz ve çevre köyler ıssızlaşmıştır. Araziler kaderlerine terk edilmiş duruma gelmiştir. Nüfus gün geçtikçe azalmakta ve yeni kuşaklar yöreden kopmaktadır. Kültürel değerler, geleneksel üretim, tohum alma, gıda hazırlama, hayvan bakımı gibi bilgiler silinip gitmektedir. Ulusal ve ulus ötesi şirketlerin de etkisiyle yöremizdeki doğal yaşam olumsuz yönde etkilenmiştir.
Genç ailesi olarak tertemiz topraklarımıza, tertemiz yerel tohumlarımıza, bu coğrafyayı yüzyıllardan beri yurt edinmiş meyve ağaçlarımıza, bağlarımıza, üretim ve paylaşım kültürümüze sahip çıkıyoruz. Doğayı kirletmeden, sade, temiz, lezzetli, besleyici ürünler yetiştiriyor ve bu ürünleri doğa dostu kardeşlerimizle paylaşıyoruz. Özellikle çocuklarımızı doğal gıdalarla buluşturmak, onları doğal yaşamla ve doğal tarımla tanıştırmak, onları endüstriyel gıda şirketlerinin ürettiği çerçöp gıdalardan uzak tutmak ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine azıcık da olsa katkıda bulunmak birincil isteğimizdir.

Köy kahvaltıları, öğle ve akşam yemekleri
Siz sevgili dostlarımıza köy kahvaltımızı sunarken önceliğimiz doğal, temiz, güvenilir, besleyici, lezzetli ürünleri sunmak olacaktır. Kahvaltılarımızda ve diğer sunumlarımızda doğal tereyağı, aynı gün sağılmış doğal süt, doğal yoğurt, köy yumurtası, peynir ve köy ekmekleri sunacağız. Merada otlanan, doğal yollarla beslenen bir ineğin sütünün, tereyağının, yoğurdunun farkını göreceğiz. Temiz, güvenli, doğaya zarar vermeyen bir tarımın mümkün olduğunu, hayvanları kafeslere sıkıştırmadan, eziyet etmeden de ürünlerinden faydalanabileceğimizi göreceğiz.
Size sunacağımız ekmeklerimiz doğal köy ekmek çeşitleri olacak. Ayrıca antik dönem ekmeklerinden de sunum yapma olanağımız olacak. Ekmeklerimizi birlikte hazırlayıp birlikte sofraya getirmeyi planlıyoruz. Bu güne değin arpa ekmeği yemiş, lezzetini tanımış olanınız var mıdır? Yerel arpa, üveyik buğdayı, çavdar ve yulafın taş değirmende öğütülmüş tam unlarıyla hazırlanan, doğal tuzla ve klorsuz suyla yapılan ekmekleri toprak kaplarda, odun ateşinde pişireceğiz. Yok olmak üzere olan geleneksel beslenme ve yaşam kültürünü birlikte yaşayacağız. Bu değerlerin sürdürülmesinin mümkün olduğunu siz sevgili dostlarla ve özellikle çocuklarımıza göstermeye çalışacağız.
Öğle yemeklerimizde de yöresel tatlarla, lezzetlerle buluşacağız. Menümüzde yine doğal ekmeklerimiz, kalaylı bakır tencerede ve toprak güveçlerde pişen, kendi üretimiz olan bahçe sebzelerinden hazırlanan yemekler olacak. Taş değirmende öğütülmüş üveyik buğdayı unu, köy yumurtası, doğal tuz, klorsuz su ile kendimizin hazırladığım erişteyi, köy peyniriyle ya da dağ ceviziyle servis yapacağız. Hiçbir tarım ilacı kullanmadan yetiştirdiğimiz sebzelerimizden yapacağımız salatalar, tahıllı çorbalarımız, kendi üretimimiz olan tarhana çorbası, taptaze sebzelerden hazırlanan salatalar…
Akşam yemeklerimiz gün sonu buluşmamızın vesilesi olacaktır. Bol sohbet eşliğinde, yine öğle yemeklerimizde olduğu gibi özenle hazırlamış olduğumuz doğal, temiz, güvenli ürünlerimizden hazırlayacağımız akşam menüsünü sizlere sunacağız. Çalı çırpı arasında yetiştirmiş olduğumuz, yerel tohumdan ürettiğimiz taptaze fasulyeden hazırlanan tencere yemekleri, üveyik buğdayından hazırlanan ve taş değirmende kırdırılan lezzetli bulgurumuz, tarhana çorbamız…
Kahvaltı ve öğünler dışında çocukların ve büyüklerin sınırsız kullanımına hazır süt, ayran, çay, bitki çayları (papatya, alıç çiçeği, elma …) ve meyveler olacaktır.

Konaklama ve diğer bilgiler
Konaklamayı yapacağımız köy evimiz iki katlı ahşap olup, üst katta beş oda ve banyo-tuvalet (klozet) mevcuttur. Tavanlar tahta tavan, duvarlar ahşap ve pres tuğla, tabanlar ahşap döşeme ve doğal kireç sıvadır. 4 odamız 20 m2, bir odamız 25 m2, salon 40 m2’dir. Alt katta 60 m2’lik bir alan, ayrıca alaturka sıcak su odun yakılan basınçlı termosifon vardır. Bahçe alanı 700 m2’dir ve içinde yetişmiş ağaçları ve iki adet kaz vardır. Şebeke suyu, telefon, kablosuz internet mevcut olup en yakın sağlık ocağına mesafe 6 km, Çankırı merkeze mesafe 19 km’dir. Köy evimizin Ankara merkeze mesafesi 170 km’dir.

Etkinlik ücreti
Yetişkinler: 175 TL
0-5 yaş çocuklar: 45 TL (Araçta ayrı koltuk istenmesi halinde 40 TL eklenecektir)
6-12 yaş çocuklar: 140 TL

NOT: Kredi kartı tek çekim veya İşbank/Bonus karta 3 taksit halinde ücretlerde %8 ekleme olacaktır.
Ücrete her şey dahildir: Ulaşım, iki kahvaltı, iki öğle yemeği, bir akşam yemeği, bütün yiyecek ve içecek sunumları, konaklama, çevre gezileri, yerel ulaşımlar, sigorta ve uygulamalar.

PROGRAM
BİRİNCİ GÜN - 29 Ekim Cuma
7:30 Ankara’dan hareket
Araç kalkış yeri: Kumrular Sokak girişi Çıtır Simit önü
10:00 Doğanbey’e varış ve köy kahvaltısı

•    Köy ekmekleri, köy yumurtası, peynir, tereyağı, bal, süt, çay, bitki çayları, ...
11:30-12:30 Çocuklarla etkinlik
•    kış için kuş yuvası tasarımı ve kuş kulübesi yapımı
12:30-13:15 Köy konağında bilgilenme
•    Genç ailesinin tanıtımı
•    Köy konağının ve Yörenin tanıtımı
•    Genç ailesinin doğal tarım ve üretim çalışmaları
12:30-13:30 Çocuklarla etkinlik
•    Çayırlıkta kuş gözlemi ve bahçede ve açık alanda gözetimli oyun imkânı
•    Birlikte salıncak ve çadır kurma
•    Marmelat yapımı
13:30-14:30 Öğle yemeği
•    Çocuklarımızla birlikte sofra hazırlığı ve onlarla “doğa ve köy yaşamı” odaklı sohbet eşliğinde öğle yemeği
14:30-15:00 Odalara yerleşme
•    Çocuklarla birlikte konağı tanıma ve yatma düzenlerinin ayarlanması
15:00-18:00 Gezi programı
•    Çay yatağı ziyareti ve çay boyunca gezi
Çay yatağında ve çay boyu yürüyüş, su bitkileri ve su canlılarını tanıma. Mozaik taşı toplama. Çevredeki doğayı tanıma, yazdan güze geçişin gözlemlenmesi, kuş kulübelerinin çay boyundaki ağaçlara yerleştirilmesi.
18:00-19:00: Köy konağında duş, dinlenme, yemek hazırlıkları
18:45-19:00: İnek sağmaya tanıklık için komşu teyzenin ahırını çocuklarla ziyaret
19:00:20:00 Akşam yemeği, Ateş karşısında sohbet ve deneyim paylaşımı

•    Çocuklarla birlikte odun kesme ve ateş yakma
•    Çocuklarla birlikte toprak kapta ateşte yemek pişirme
•    Genç ailesinin doğal tarım ve üretim çalışmaları
•    Gökyüzü gözlemleme, gökyüzü ve yıldızlar hakkında bilgilenme.
•    Közde patates, mısır, soğan, sarımsak pişirme
•    Ahşap köy konağımızda geceleme

İKİNCİ GÜN – 30 Ekim Cumartesi
7:30-8:00 Sabah jimnastiği ve mozaik çalışması
8:00-9:30: Köy kahvaltısı
•    Çocuklarla yumurta pişirme
•    Birlikte sofra hazırlığı ve sohbet eşliğinde kahvaltı
09:30-11:30: Meyve bahçesi ve bostan ziyareti
•    Geleneksel-doğal yöntemlerle yetiştirdiğimiz Amasya elmalarının bulunduğu bahçemize ziyaret ve “kardeş ağaç” dikimi
•    Doğal tarım uygulamalarını, bahçede ve bostanda, yerinde gözlemleme
•     Çocuklarla birlikte bostanda şeker pancarı hasadı
•    Çocuklarla birlikte gelecek ekime bahçe hazırlığı; ekin ve saplardan ekim yerlerinin hazırlanması
11:30-12:30 Anıt meşe ağacı (yaklaşık 500 yıllık) ziyareti
•    Çocuklarla anıt ağaç tanıklığında gelecek 500 yıl düşü paylaşımı
12:30-14:30 Konağa dönüş ve Öğle yemeği
•    Odun ateşinde ekmek pişirme
Çocuklarla doğal ekmek hamuru hazırlama, tahta teknede hamur yoğurma ve odun ateşinde, toprak kapta pişirme. Yerel ekmek çeşitleri (örneğin Hitit ekmeği) pişirme ve tatma.
•    Birlikte yemek hazırlığı ve sohbet eşliğinde öğle yemeği, Unutulmaya yüz tutmuş yiyecekler ve yemek kültürü ile ilgili bilgi alışverişi
14:30-15:30 Kerpiç çalışması
•    Samanlı kerpiç çamuru hazırlama ve kerpiç dökme
15:30-16:30 Üç Elma Çiftliğinin üretim atölyesini tanıma
•    Elma sirkesi tadımı
Amasya elmalarından hazırladığımız soğuk sistem uzun süreli fermantasyon görmüş elma sirkesinin salata, meyve ve köy peyniri eşliğinde tadımı.
•    Doğal deterjan yapımı: kül suyunun ve çöven otu kökünün tanıtımı
•    Tuz hazırlama: öğütme, eleme, paketleme
•    Tahılları (buğday, arpa, çavdar…) tanıma
•    Köydeki diğer dostlarla tanışma ve doğal ürünlerden edinme imkanı.
Temin edilebildiği ölçüde doğal peynir, inek peyniri, süt, tereyağ, köy yumurtası, erişte, tarhana, tam tahıl unları, elma sirkesi, …
16:30 – 17:00 Dönüş hazırlığı ve vedalaşma

•    Çocuklar “anı direği” ne yazıyor
•    toplu anı fotoğrafı çekimi
17:00 Ankara’ya yola çıkış (En geç 20:00’da Ankara’da olmak üzere)

YANIMIZDA NELER GETİRECEĞİZ?
(Çocuğunuz/çocuklarınız ve kendiniz için)
•    Mevsime uygun giysiler ve yedek giysiler.
•    Su geçirmeyen kapalı ayakkabı ya da çizme
•     Mümkünse su mataralarımız ve bez çantalarımız
REZERVASYON VE BİLGİ:
•    Sayfanın altındaki "On-line rezervasyon" bölümünden rezervasyon yaptırabilirsiniz.
•    Artıyaşam ofisinden de rezervasyon yaptırabilir ve bilgi alabilirsiniz:
Yüksel Caddesi No: 08/17 Kat:3 Kızılay, ANKARA
(Turhan Kitabevi üstü, 3. kat)
Telefon: 0 312 417 67 06 - 0 312 417 67 09
GSM: 0 530 602 78 82
•    Detaylı bilgi edinimi ve sorularınız için info adresimize yazabilisiniz: info@cocukvedoga.com

NOTLAR:
•    Araç durumu katılım sayısına göre belirlenmektedir. Sayımızın 19’a kadar olması durumunda özel dizayn turizm paketli 20 kişilik VW 2009-2010 model Crafter; 30 kişiye kadar 31 kişilik midibüsler, 30 üstü olması durumunda 46 kişilik otobüsler kullanılır.
•    Araç yerleşim listesi kesin kayıt sırasına göre olup, ödemelerin etkinlik başlamadan önce EFT/KK ya da nakit olarak ofisimize ödenmesi gerekmektedir.
•    Tüm araçlarımızda ikramlar standart olup hafif veya klasik/enstrümantal müzik çalar. 
•    Etkinlikte çekilen fotoğraflar Salı günü saat 10:00’da yayınlanan etkinlik bülteninde link olarak yayınlanır.
•    Etkinlik süresince plastik kullanımının olabildiğince az olmasına özen gösterilir ve çöp ile sigara izmaritlerinin yere atılmaması rica edilir.

Artıyaşam | Kırkayaklar Turizm.

Top Desktop version