Ankara çıkışlı günübirlik ve konaklamalı Ilgaz, Kartalkaya, Erciyes, Davraz, Palandöken, Sarıkamış kayak turları, Özel Yurtdışı turları, Termal oteller, Abant, Gölcük turu ve doğa turları

Switch to desktop Register Login

Çocuklu Aileler İçin Ekolojik Çiftlik Gezileri Doğal Yaşam Güz Buluşması 10-11 Eylül 2010

ucelmadogaltarim1011eylul

Çocuklu Aileler İçin Ekolojik Çiftlik Gezileri Doğal Yaşam Güz Buluşması

10-11 Eylül 2010 (Bayramın 2. ve 3. günleri)
ÜÇ ELMA DOĞAL TARIM ve SAĞLIKLI YAŞAM
Hüseyin Genç ve ailesi, Doğanbey Köyü, Çankırı

Çiftlik fotoğraflarına ulaşmak için lütfen tıklayınız...

Çocuklarınızla birlikte sizleri Güz buluşmamıza, doğal yaşam felsefesini ve pratiklerini keşfetmeye davet ediyoruz! Yazdan güze geçişi gözlemleyecek, çocuklarımızı doğayla ve ekolojik yaşam kültürüyle buluşturacak, köy yaşamını birlikte deneyimleyeceğiz.

Çocuklarımız elmayı dalından koparacaklar. Tarım toprağını tanıyacaklar. Toprağa kimyasal ilaç verilmeden doğal tarımın yapılabileceğini, böcek ilaçları verilmeden sebze ve meyve yetiştirilebileceğini görecekler. Toprakta oynayacak, ağaca tırmanacak, inekleri, keçileri, tavukları, börtü böceği tanıyacaklar.

Bu coğrafyayı yüzyıllardır yurt edinmiş meyvelerimizi, bağ kütüklerimizi, yerel tohumlarımızı ve geleneksel besin üretim yöntemlerimizi tanıyacağız. Çocuklarımızı örnek bir yaşam kültürüyle tanıştıracağız: Doğamızı kirletmeden, doğal evlerde de yaşayabileceğimizi, doğamıza zarar vermeden tertemiz, güvenli gıdalar üretebileceğimizi yaşayarak öğrenecekler.

Hep birlikte yer sofrasında yemekler yiyeceğiz. Toprak güveçte pişen sebze türlüsünü, günlük süt ve yoğurdu, doğal elma sirkesini, doğal tuzu, klorsuz kaynak suyunu tadacağız. Ahşap evimizde ferah, eşyadan arındırılmış, sade, tertemiz bir ortamda günün yorgunluğunu atmanın ve uyumanın tadını yaşayacağız. Sabah horoz sesleriyle uyanacağız.

Başka neler mi yapacağız? Doğal elma bahçemizi ve geleneksel üzüm bağlarımızı ziyaret edeceğiz. Doğal tuz yataklarını gezecek, ayaklarımız için tuz suyu kürü ve cildimiz için tuzlu kil maskesi yapacağız. Birlikte köy ekmeği yapacak, odun ateşinde pişirecek ve yiyeceğiz. Kül suyu ve çöven otuyla doğal deterjan yapımını öğreneceğiz. Akşam bahçemizde ateş başında sohbet edecek, patates, mısır, soğan közleyecek, gökyüzünü gözlemleyeceğiz. Hepsinden önemlisi, çocuklarımızı bütün bu deneyimlere ortak edecek, güvenli bir çevrede serbest oyunlar oynamalarına imkan sağlayacağız.

Sizlere en iyi hizmeti verebilmek ve sıcak bir iletişim ortamı sağlayabilmek için bu etkinliğimizi beş aile ile sınırlı tutacağız.

ÇİFTLİK İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER;
Çankırı ili Yapraklı ilçesinin Doğanbey ve Tatlıpınar köylerinde bulunan arazilerimizin bir bölümünde doğal tarım yapmaktayız. Bölgemiz, Kızılırmak nehrinin kollarından biri olan Acıçay vadisi içinde bulunmaktadır. Doğu komşumuz Çorum olup, batıda Ilgaz, kuzeyde Tosya, güneyde ise Çankırı merkez bulunur. Bölgemizde genelde buğday tarımı, vadilerde bağ ve bahçe tarımı ve az da olsa hayvancılık yapılır. Üretim büyük ölçüde küçük aileler tarafından yapılmaktadır. Ortalama bir çiftçi ailesinin ekili alanı 60 dönüm kadardır. Ekin bulunan alanlarda çok az miktarda kimyevi gübre ve tarım ilacı kullanılmakla birlikte, bağ ve bahçe tarımında geleneksel-doğal tarım yapılmaktadır. Ailece tarım yaptığımız topraklar temiz olup hiçbir kirletici bulunmamaktadır. Köyümüz ve çevre köyler 1960’lardan başlamak üzere kentlere ve dış ülkelere büyük göçler vermiş, köyler boşalmış, okullar kapanmış, işlikler kapanmış, köyümüz ve çevre köyler ıssızlaşmıştır. Araziler kaderlerine terk edilmiş duruma gelmiştir. Nüfus gün geçtikçe azalmakta ve yeni kuşaklar yöreden kopmaktadır. Kültürel değerler, geleneksel üretim, tohum alma, gıda hazırlama, hayvan bakımı gibi bilgiler silinip gitmektedir. Ulusal ve ulus ötesi şirketlerin de etkisiyle yöremizdeki doğal yaşam olumsuz yönde etkilenmiştir.

Genç ailesi olarak tertemiz topraklarımıza, tertemiz yerel tohumlarımıza, bu coğrafyayı yüzyıllardan beri yurt edinmiş meyve ağaçlarımıza, bağlarımıza, üretim ve paylaşım kültürümüze sahip çıkıyoruz. Doğayı kirletmeden, sade, temiz, lezzetli, besleyici ürünler yetiştiriyor ve bu ürünleri doğa dostu kardeşlerimizle paylaşıyoruz. Özellikle çocuklarımızı doğal gıdalarla buluşturmak, onları doğal yaşamla ve doğal tarımla tanıştırmak, onları endüstriyel gıda şirketlerinin ürettiği çerçöp gıdalardan uzak tutmak ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine azıcık da olsa katkıda bulunmak birincil isteğimizdir.

Köy kahvaltıları, öğle ve akşam yemekleri

Siz sevgili dostlarımıza köy kahvaltımızı sunarken önceliğimiz doğal, temiz, güvenilir, besleyici, lezzetli ürünleri sunmak olacaktır. Kahvaltılarımızda ve diğer sunumlarımızda doğal tereyağ, aynı gün sağılmış doğal süt, doğal yoğurt, köy yumurtası, peynir ve köy ekmekleri sunacağız. Merada otlanan, doğal yollarla beslenen bir ineğin sütünün, tereyağının, yoğurdunun farkını göreceğiz. Temiz, güvenli, doğaya zarar vermeyen bir tarımın mümkün olduğunu, hayvanları kafeslere sıkıştırmadan, eziyet etmeden de ürünlerinden faydalanabileceğimizi göreceğiz.

Size sunacağımız ekmeklerimiz doğal köy ekmek çeşitleri olacak. Ayrıca antik dönem ekmeklerinden de sunum yapma olanağımız olacak. Ekmeklerimizi birlikte hazırlayıp birlikte sofraya getirmeyi planlıyoruz. Bu güne değin arpa ekmeği yemiş, lezzetini tanımış olanınız var mıdır? Yerel arpa, üveyik buğdayı, çavdar ve yulafın taş değirmende öğütülmüş tam unlarıyla hazırlanan, doğal tuzla ve klorsuz suyla yapılan ekmekleri toprak kaplarda, odun ateşinde pişireceğiz. Yok olmak üzere olan geleneksel beslenme ve yaşam kültürünü birlikte yaşayacağız. Bu değerlerin sürdürülmesinin mümkün olduğunu siz sevgili dostlarla ve özellikle çocuklarımıza göstermeye çalışacağız.

Öğle yemeklerimizde de yöresel tatlarla, lezzetlerle buluşacağız. Menümüzde yine doğal ekmeklerimiz, kalaylı bakır tencerede ve toprak güveçlerde pişen, kendi üretimiz olan bahçe sebzelerinden hazırlanan yemekler olacak. Taş değirmende öğütülmüş üveyik buğdayı unu, köy yumurtası, doğal tuz, klorsuz su ile kendimizin hazırladığım erişteyi, köy peyniriyle ya da dağ ceviziyle servis yapacağız. Hiçbir tarım ilacı kullanmadan yetiştirdiğimiz sebzelerimizden yapacağımız salatalar, tahıllı çorbalarımız, kendi üretimimiz olan tarhana çorbası, taptaze sebzelerden hazırlanan salatalar…

Akşam yemeklerimiz gün sonu buluşmamızın vesilesi olacaktır. Bol sohbet eşliğinde, yine öğle yemeklerimizde olduğu gibi özenle hazırlamış olduğumuz doğal, temiz, güvenli ürünlerimizden hazırlayacağımız akşam menüsünü sizlere sunacağız. Çalı çırpı arasında yetiştirmiş olduğumuz, yerel tohumdan ürettiğimiz taptaze fasulyeden hazırlanan tencere yemekleri, üveyik buğdayından hazırlanan ve taş değirmende kırdırılan lezzetli bulgurumuz, tarhana çorbamız…

Kahvaltı ve öğünler dışında çocukların ve büyüklerin sınırsız kullanımına hazır süt, ayran, çay, bitki çayları (papatya, alıç çiçeği, elma, …) ve meyveler olacaktır.

KONAKLAMA VE DİĞER BİLGİLER
Konaklamayı yapacağımız köy evimiz iki katlı ahşap olup, üst katta beş oda ve banyo-tuvalet (klozet) mevcuttur. Tavanlar tahta tavan, duvarlar ahşap ve pres tuğla, tabanlar ahşap döşeme ve doğal kireç sıvadır. 4 odamız 20 m2, bir odamız 25 m2, salon 40 m2’dir. Alt katta 60 m2’lik bir alan, ayrıca alaturka sıcak su odun yakılan basınçlı termosifon vardır. Bahçe alanı 700 m2’dir ve içinde yetişmiş ağaçları ve iki adet kaz vardır. Şebeke suyu, telefon, kablosuz internet mevcut olup en yakın sağlık ocağına mesafe 6 km, Çankırı merkeze mesafe 19 km’dir. Köy evimizin Ankara merkeze mesafesi 170 km’dir.

ETKİNLİK ÜCRETİ:

YETİŞKİNLER:165 TL PEŞİN 180 TL KK tek çekim veya İşbank/Bonus karta 3 taksit
0-6 yaş çocuklar: 40 TL (Araçta koltuk istenmesi durumunda +40 TL eklenecektir.)
7-12 yaş çocuklar: 135 TL PEŞİN 145 TL KK tek çekim veya İşbank/Bonus karta 3 taksit


Ücrete her şey dahildir: Ulaşım, iki kahvaltı, iki öğle yemeği, bir akşam yemeği, bütün yiyecek ve içecek sunumları,  konaklama, çevre gezileri, Sigorta, Ulaşımlar, Rehberlik  ve uygulamalar,

PROGRAM;

BİRİNCİ GÜN - 10 Eylül Cuma

7:30 Ankara’dan hareket
Araç kalkış yeri: Kumrular Sokak girişi Çıtır simit önü
10:00 Doğanbey’e varış ve köy kahvaltısı
o    Köy ekmekleri, köy yumurtası, peynir, tereyağ, bal, süt, çay, bitki çayları, ...
11:00-13:00 Köy konağında bilgilenme
o    Yörenin tanıtımı
o    Doğal tarımın önemi, sade yaşam felsefesi, temel besin maddelerinde doğal, temiz ürünlere erişimin önemi
o    Genç ailesinin doğal tarım ve üretim çalışmaları
o    Çocuklar için bahçede ve çevrede gözetimli oyun imkanı
13:00 Öğle yemeği
14:00-17:30 Gezi programı
o    Anıt meşe ağacı (yaklaşık 600 yıllık) ziyareti
o    Doğal tuz yatakları ziyareti
Kalacağımız Doğanbey köyüne 4 km mesafede, Tatlıpınar köyü kırsalında bulunan kaya tuzu yataklarından çıkan kaynak tuz suyunun oluşturmuş olduğu sarkıt tuzları inceleme, tuz hasadı, tuz suyu alma, tuz suyu gölcüklerinde yürüme. Ayak sağlığı için tuzsuyu kürü ve güneşlenme. Tuz suyu ve kil karışımıyla hazırlanan cilt maskesi uygulama. Çevredeki doğayı tanıma. Yazdan güze geçişin gözlemlenmesi

17:30-19:00: Köy konağında duş, dinlenme, yemek hazırlıkları
19:00 Akşam yemeği
20:00-: Sohbet ve deneyim paylaşımı
o    Bahçede ateş başında sohbet
o    Közde patates, mısır, soğan, sarımsak pişirme
o    Gökyüzü gözlemleme, gökyüzü ve yıldızlar hakkında bilgilenme.
o    Ahşap köy konağımızda geceleme

İKİNCİ GÜN – 11 Eylül Cumartesi


9:00-10:00: Köy kahvaltısı
10:00-12:00: Meyve bahçesi ziyareti
o    Geleneksel-doğal yöntemlerle yetiştirdiğimiz Amasya elmalarının bulunduğu bahçemize ziyaret
o    Dalından meyve koparma ve bol bol tatma imkanı
o    Doğal tarım uygulamalarını yerinde gözlemleme
o    Beğendiğiniz ağacın meyvelerini rezerv yaptırma olanağı
12:30 Konağa dönüş ve doğal besin hazırlama
o    Elma hoşafı ve elma cipsi yapımı
o    Odun ateşinde ekmek pişirme
Doğal ekmek hamuru hazırlama, tahta teknede hamur yoğurma ve odun ateşinde, toprak kapta pişirme. Yerel ekmek çeşitleri (örneğin Hitit ekmeği) pişirme ve tatma.
13:30-14:30 Öğle yemeği
14:30-17:00 Serbest zaman, sohbet ve atölye çalışmaları
o    Elma sirkesi tadımı
Amasya elmalarından hazırladığımız soğuk sistem uzun süreli fermantasyon görmüş elma sirkesinin salata, meyve ve köy peyniri eşliğinde tadımı.
o    Unutulmaya yüz tutmuş yiyecekler ve yemek kültürü ile ilgili bilgi alışverişi.
o    Doğal deterjan yapımı: kül suyunun ve çöven otu kökünün tanıtımı
o    Tuz hazırlama- öğütme, eleme, paketleme
o    Tahılları (buğday, arpa, çavdar…) tanıma
o    Köydeki diğer dostlarla tanışma ve doğal ürünlerden edinme imkanı.
Temin edilebildiği ölçüde doğal peynir, inek peyniri, süt, tereyağ, köy yumurtası, erişte, tarhana, tam tahıl unları, elma sirkesi, …
17:00 Dönüş (En geç 20:00’da Ankara’da olmak üzere)

Artıyaşam | Kırkayaklar Turizm.

Top Desktop version